Úvaha

Umelá inteligencia a národné jazyky. 

Umelá inteligencia a národné jazyky: Umelú inteligenciu, hlavne jej vplyv, možnosti a nebezpečenstvá mnohí hodnotia, z rôznych hľadísk. Teraz ale človek ukáže jedno z hľadísk, o akých ešte nechyroval. UI prekladá do slovenčiny lepšie, ako väčšina Slovákov. Ešte nedávno anglický záverečný pozdrav „Hev nais dei“ prekladala ako „Majte krásny deň“. To nepodarené „Mějte krásný den“ …

Pokračovať v čítaní

Trvalý odkaz: https://www.zemosvet.sk/umela-inteligencia-a-narodne-jazyky

Keď v kultúre úradujú politruci

Pred týždňom sa človek rozprával s jednou redaktorkou a prezradil jej, že po období kovidového ošiaľu prišla vojna na Ukrajine a že to neprospieva našej hudbe a kultúre, ktorá je v duchovnom základe slovanská. Pretože v kultúre sú vplyvné sily, ktoré sa na príklon k pôvodným hodnotám pozerajú cez prsty a keď môžu, tak to …

Pokračovať v čítaní

Trvalý odkaz: https://www.zemosvet.sk/ked-v-kulture-uraduju-politruci

Bez pevného tvaru. Sny majú inú stupnicu

Veci majú tvary. Dokonca aj vlnenia – majú tvary. Tvary majú aj myšlienky. Tvary sú zákonité. Ale aj návykové. Zvyk je železná košeľa. Ale holý chodiť po ulici je zakázané. Aj samochod musí mať nejaký tvar a nesmie príliš vyčnievať. Nepravidelné výčnelky sú nebezpečné.Veta má mať svoj tvar. Nemusí, ale ak má vystihnúť niečo, mala …

Pokračovať v čítaní

Trvalý odkaz: https://www.zemosvet.sk/bez-pevneho-tvaru-sny-maju-inu-stupnicu

JAR v RAJI

Keď sa pozrieš vonku, Jar prišla do domku. Ten domček je Zem, Na nej bývať chcem. Mnohí uvažujú o raji po smrti. Možno. Ale základ je snažiť sa o raj na Zemi. Bolo by smutné, keby ľudia museli najprv vyhynúť a až potom by bolo dobre. Nehľadajme stále vinu a dedičný hriech. Héj, prebuď sa v raji, človeče. Tu je …

Pokračovať v čítaní

Trvalý odkaz: https://www.zemosvet.sk/jar-v-raji

Dary vedomia z tábora remesiel

Svorirad píše: Vždy máme voľbu, aj keď nie vždy vedomie. Vždy máme voľbu, komu, čomu sa oddáme, dáme, darujeme. V dôvere, ale nie slepo – máme oči a vidíme. Strom poznáš po ovocí. Aké rastie na Medzi? Oddal som sa na týždeň a pol životu na Medzi. Ako pomocník na tábore remesiel, gazdovania a prežitia som sa oddal vedeniu …

Pokračovať v čítaní

Trvalý odkaz: https://www.zemosvet.sk/dary-vedomia-tabora-remesiel

Jeden gazda tvorí sieť gazdov. A čo tí ostatní, negazdovia?

Marek Navrátil píše: Sietí poznáme mnoho druhov. Napríklad sieť na tenis, sieťka na vlasy alebo rybárska sieť. Tieto môžu poslúžiť svojmu účelu, ale spôsob ich použitia je obmedzený. Sú totiž neživé. Potom poznáme siete živé. Môže sa zdať, že neexistujú, keďže sú okom neviditeľné, no napriek tomu živé sú. Živu im dáva človek, ľudia. Jednu …

Pokračovať v čítaní

Trvalý odkaz: https://www.zemosvet.sk/jeden-gazda-tvori-siet-gazdov-co-ti-ostatni-negazdovia

SVET PODĽA LAZORÍKA: Keby sa z utopického tradicionalizmu uplatnilo aspoň niečo

Teraz, keď už nežije, a nikoho nezaťažuje svojimi videniami, keď už nevypisuje naliehavé listy a nevyzýva úradníkov k priamej zodpovednosti za svoju krajovú kultúru, teraz, keď je o jedného neúnavného, neskrotného a nezastaviteľného nadšenca a obetavého bezplatného pracovníka menej, mohli by sme si položiť, aspoň tí, ktorí sme ho poznali, jednoduchú otázku, aby sme poznali nie len jeho osobu a viac …

Pokračovať v čítaní

Trvalý odkaz: https://www.zemosvet.sk/rc-lazorikov-svet-htm

NEJDE ELEKTRIKA? NEVADÍ, MÁME SVIEČKY

Z času na čas sa stane, že v malých dedinkách a na osamelých miestach vypadne elektrický prúd, niekoľko krát do roka, tak na 2-3 dni, kým prúd znova spustia. Stáva sa tak pri úpravách a opravách elektrických zariadení, ale v súčasnosti najčastejšie sa o to stará príroda. Najskôr nám tým chce na niečo poukázať. Napríklad také prietrže mračien, keď sa valí …

Pokračovať v čítaní

Trvalý odkaz: https://www.zemosvet.sk/rc-vejan-elektrika-htm

Čo je kysnutie a čo je fermentovanie? jazykovo–duchovné okienko

Dnes niektorí hovoria o fermentovanom, čaji, o fermentovanej zelenine. Ako by sme to povedali po slovensky? Aký je rozdiel medzi fermentáciou a kysnutím? Žiarislav: Slovo fermentácia je pôvodom latinské. Pochádza z latinského slova „fermentum“ od „fervēre”, čo znamená vrieť, kypieť. Je to doslova „vyvrenina“. Toto označenie sa ako obrazné začalo používať v oblastiach latinského – rímskeho vplyvu napríklad na kvasenie …

Pokračovať v čítaní

Trvalý odkaz: https://www.zemosvet.sk/rc-fermentacia-htm

Predkovia a my dnes

Mnohí, keď je reč o duchovne predkov, sa pousmejú. Vidia pred sebou naivných pravekých ľudí, modliacich sa k rôznym božstvám veriac, že ak by tak nečinili, božstvá ich potrestajú. Ako povrchne vnímame veci, ako nám uniká podstata, pretože sa cítime byť nadradení. Naši predkovia veľmi múdro upriamovali svoju pozornosť na vyššie princípy prejavujúce sa v stvorení okolo nich. …

Pokračovať v čítaní

Trvalý odkaz: https://www.zemosvet.sk/rc-predkovia-zanet-htm