Správy o Zhromaždení Gazdovskej obrody ´22

Pýtajú sa viacerí, či možno prísť na Gazdovskú obrodu navečer len na hudobné vystúpenia. Odpoveď znie, že je to možné, o 19. 00 hraje skupina Prastrom a potom Žiarislav a Bytosti, je teda možné zakúpiť si lístky len na hudobné vystúpenia, ktoré sú po prednáškach a po otvorení hodovného stola. Takisto si možno aj bez predplatenia zakúpiť lístky na bráne aj na prednáškový deň alebo na víkend. Čo sa týka ubytovania, je už len niekoľko voľných miest a keď sa minú, v blízkosti strediska sú nejaké ďalšie, menšie zariadenia, kde je možné zohnať nocľah. 

Počas soboty – nedele je možné sa chutne stravovať. Na jedálnom lístku sú – bezmäsitý guláš, gazdovský guláš, šošovicová krémová polievka s hubami, na raňajky ovsená kaša. Preto je vhodné si priniesť aj misku a lyžicu, na nápoje si možno priniesť vlastný pohár – podávame čaje, kávu, kto nebude mať, môže dostať do papierového.

Keďže jedna prednášajúca odriekla svoju účasť, namiesto domácej výroby octu bude prednáška o výrobe domácej medoviny. Nakoniec, z vínneho kvasu sa ocot vyrobiť dá, takže ak by niekto trval na pôvodnej prednáške, môže to mať „dva v jednom“. O domácej medovine budú : na úvod: o obradovom použití medoviny v staroslovanskej dobe a o možnom starovekom postupe i o niekoľkých dnešných. Potom – výroba medoviny čistej, bez umelých kvasiniek a bez prevárania, výroba medoviny so zahriatím len do 50 stupňov a výroba medoviny s ríbezľami. Prednášajúci prednesie aj o spôsobe úschovy plodov niektorých ovocných kríkov (napríklad rakytníkov) v mede – od doby dozretia do konca zimy. Pribudla prednáška o gazdovskom vzdelávaní detí a prednášku o orezávaní starých stromov sme presunuli na ďalší ročník.

Na podujatí je možný vyhradený predaj výrobkov z okruhu pôvodnej kultúry. Presnejšie podmienky sú stanovené v Pravidlách ponuky Gazdovskej obrody.  Upozorňujeme, že jedno z pravidiel Gazdovskej obrody je nepolitickosť v zmysle straníckych prúdov. Na podujatí teda nepovoľujeme nijaké politické letáky ani iné prejavy vyhraneného politického pôsobenia. Nosnou vlnou a hlavným poslaním Gazdovskej obrody je obroda prírodného hospodárstva na našej rodnej zemi. Súčasťou Zhromaždenia je správa o spoločenskom dianí z hľadiska prírodného hospodárstva a právnych noriem a spoločenských dianí, ktoré sa toho týkajú. Po nedeľnom gazdovskom kruhu, ktorý je na sklonku podujatia, je aj rozprava, v ktorej sa k niektorým spoločenským dianiam možno vyjadriť , samozrejme, zas z hľadiska prírodnej hospodárskej kultúry. Všeobecne spoločenské, bezpečnostné  a celozemské otázky budú predmetom dubňového snemu. Kto si neobjednal lístky na sieti, možno si ich zakúpiť pri vchode. Tento víkend bude ešte chladno a preto sa neoplatí sadiť do zamrznutej zeme. Lepšie je prísť na Zhromaždenie Gazdoskej obrody. Ak správnym spôsobom privoláme jar, tak sa po Gazdovskej obrode výrazne oteplí. Chvála za dary. Žs.

Sobota od 9:00    Vonku: Kovanie, lukostreľba

9:00 • O gazdovskom vzdelávaní detí od mala po školy, piesne o zvieratách  Žiarislav

9:40 • O výrobe medoviny bez varenia

10:30 • Rôzne spôsoby ochrany včiel pred klieštikom – David Turčáni (Včelí kRaj)

11.20 • Čo s chorým zvieraťom – nájdeným, alebo v chove – MVDr. Zuzana Besson

12.10 • Strih štepeného i samorodného hrozna – Peter Pápay, Martin Tomovčík

13:00 obed

13:40 • Ošetrenie rán zvierat v núdzi (medom a inak) – MVDr. Marek Abel

14:30 • Pestovanie málo známych druhov ovocie – Ljubo Kudláček (Matica Ovocná)

15:20 • Čo nového v slovenskom pôdohospodárstve? – Zuzana Homolová (Afra)

16:10 • Ako obnoviť pôdu po intenzívnom hospodárení – Ľubomír Pastucha

17:00 • O oduševnení a rozvoji sily na prírodné hospodárstvo – Žiarislav

17:45. Chvála za dary, otvorenie hodovného stola

18:00 Večera

19:00 Prastrom

20:00 Žiarislav a Bytosti

Otvorené javisko, ľudové a novodrevné piesne.

 

Nedeľa od 9:00   Vonku: Kovanie, lukostreľba

8:00 raňajky

8:30 • Z dejín lukostreľky – Božislav

9:15 • Ako variť domáce pivo – Stanislav Pirošík, Jozef Vacula, Hromislav

10:00 • Ako hospodáriť s kúskom lesa – čo možno a čo treba Zuzana Homolová

10:30• Ako zastrešiť staré domy? – Tomáš Dobrodej Laluha

11:20• Ako vyrobiť jazierko – o budovaní a zarybnení – Jozef Košík

12:00 • Život v studničkách a jazierkach. Ako udržiať čistú vodu?

12:30• Kováčske remeslo – Slavoj, Hromislav, Dobrodej

13:30 – 16:00 • Spájanie gazdov v sieti prírodného hospodárenia Gazdovský kruh    Zoznámenia – Spolupráca – Nájdi si svojho suseda           


    

Viacej správ k podujatiu TU                                          

Trvalý odkaz: https://www.zemosvet.sk/spravy-o-zhromazdeni-gazdovskej-obrody-22

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude uverejnená.