Remeselné dvory na Gazdovskej obrode 22 a predpredaj

Tohto roku pribudne na Gazdovskej obrode – hlavne v nedeľných hodinách – aj remeselná obroda, teda budú tam nielen stánky s výrobkami a výstava, ale aj prednášky a nejaké ukážky.

PREČO REMESLÁ ?

Keď sa pisateľ rozprával s hospodármi, ktorí sú na lesných samotách okolo, vysvitlo, že väčšina z nich mala napríklad kovadlinu a prekúvali si náradie vo vyhničke, namiesto na uhlí, bežne aj na drti z brezovej kôry, ktorá zostala po štiepaní dreva v drevárni. Mnohí hospodári si vyrábali náradie rôzneho druhu, niektorí si spracúvali i kožky, ženy bežne priadli, skrátka – prírodné hospodárstvo a remeslá patrili oddávna k sebe. A preto ich znovu prepájame. 

Novinkou budú kováči.

Pozvali sme hlavne takých, čo robia úžitkové dobové kováčske výrobky. Ako ocieľky, nože, sekerky, ale aj motyky, britvy a iné veci, ktoré poznáme aj z nálezísk slovanskej, keltskej, severanskej kultúry… Takže o tajomstvách kováčstva bude prednáška v nedeľu v hlavnej sále na dvore bude aj kováčska vyhnička, najmenej jedna, v ktorej budú želiezka rozpálené pekne doružova a nájdete ich podľa zvukov úderov kladív na nákovke. Takže – nie sme len teoretici. Ako si niektorí všimli, postupne pribúdajú mená prednášateľov. Stále nie je uzavretý ich okruh a môžu pribudnúť ďalší, ktorých zameranie súvisí s prírodným hospodárstvom a to hlavne užitým. Pravidlá sú určené Gazdovskou obrodou. Teda – nie továrenské výrobky, ale ručné práce atď.

Hlásiť sa teda ešte môžu aj tí, ktorí chcú k týmto, alebo ďalším okruhom niečo povedať. V minulosti sa nám osvedčili aj odborné kruhy – na nejakú tému môžu hovoriť aj viacerí postupne a rozobrať ju z rôznych hľadísk. V tomto roku máme aj možnosť druhej, menšej sály a čo nevojde tento rok, bude o rok.

No a keďže tam ukujeme aj nejaký hrot šípu a budeme mať lukostreleckú sieť a asi aj nejaké požičiavacie luky, Božislav prednesie prednášku Z dejín lukostreľby v nedeľu, vo veľkej, alebo v malej sále, kde sú aj také okruhy, ktoré sa jadrovo netýkajú dnešného prírodného hospodárstva, ale nejako s ním predsa len súvisia.

MIESTA NA PRESPANIE A LÍSTKY

Miesta na prespanie v ubytovni U Forgácha a tiež lístky na sobotu, na nedeľu, na oba dni alebo na večerný koncert možno už objednať v našom e-šope. V cene soboty je aj večerný koncert Žiarislav a Bytosti, Prastrom,  ale tí, ktorí chcú ísť len na hudobné vystúpenie, si môžu kúpiť lístok len na hudobný večer.

Lístky a izby sa predávajú v predpredaji vzhľadom na to, že počet miest nie je neobmedzený. Väčšina izieb je 2+2 , teda dve 2-izby s jedným zamykateľným vchodom a s jednou kúpeľňou. Cena za posteľ je 15.50 €.

Predpredaj: TU

Ešte je možné doplniť aj hudobných účinkujúcich, napríklad v podobe otvoreného pódia alebo iného vstupu. Na tel. 0907 740 969

Pravidlá predstavenia a ponuky na Gazdovskej obrode TU

Viacej k Zhrmaždeniu Gazdovskej obrody roku 2022 TU.

Trvalý odkaz: https://www.zemosvet.sk/remeselne-dvory-na-gazdovskej-obrode-22-a-predpredaj

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude uverejnená.