Za genocídu indiánskych detí v katolíckych školách sa kanadskí biskupi ospravedlnili, pápež nie.

Počas leta objavili v Kanade viac ako tisíc neoznačených hrobov indiánskych a inuitských detí  na pozemkoch cirkevných internátnych škôl.  Kým v USA násilne odvlečené deti pôvodných Američanov ako trest za použitie materinskej reči museli hrýzť mydlo (vyskúšané v Británii na deťoch Škótov), tak v Kanade im za trest aj prepichovali jazyky. Indiánske deti mali zakázané nielen svoje jazyky, ale aj mená. Kým v USA indiánskym deťom, ako i ich rodičom, prideľovali kresťanské a anglické mená, v Kanade v katolíckych školách deti držali  aj pod číslami. Zlá strava, väznenie, priväzovanie, sexuálne násilie,  úteky a zamrznutia, kultúrna genocída… Deti samozrejme nesmeli mať na sebe nijaké znaky pôvodnej kultúry a teda ani pôvodného duchovna. Vedeli sme o tom dlhší čas, točili sa o tom dokumentárne filmy, u nás v zásade neznáme, ale celé sa to v plnej miere prevalilo až teraz. Objav vyše tisícky neoznačených hrobov detí pôvodných obyvateľov pohol nakoniec aj mienkou katolíckych hodnostárov , i keď len v Kanade. Objav nebol náhodný, Kanada už nejaký čas túto vec prešetrovala. Prvé verejné ospravedlnenie  pred 10 rokmi učinil premiér Stephen Harper, odvtedy kanadskí vládni  predstavitelia šli po tejto veci a k požiadavkám nápravy patrila aj žiadosť o ospravedlnenie katolíckej cirkvi, ktorá tieto internátne školy spravovala. Pápež František sa napriek výzvam kanadských predstaviteľov za cirkev neospravedlnil. Predvčerom sa však ospravedlnili  katolícki biskupi Kanady.

V Kanade a USA brali indiánske deti z rezervácií do internátnych škôl. Tam dostali školské uniformy, ostrihali ich, vzali im mená a dali im iné a nesmeli nosiť nijaké odznaky svojej kultúry a duchovna.

Kultúrna genocída pôvodných národov cirkvou však nie je ohraničená kanadskými dejinami a hranicami. V určitých podobách niečo také prebiehalo aj u nás. Vnucovanie kresťanských mien od čias rekatolizácie, násilné obracanie „pohanov“ pod trestami zhabania majetku, mrzačenia, otroctva i smrti,  ale i vnucovanie náboženskej ideológie v školách a utajovanie križiackej genocídy Slovanov na území východného Nemecka, ktoré aj dnes v učebniciach  úplne chýba , ale i dnešné vytesňovanie občanov pôvodného vyznania vatikánskou zmluvou a nedemokratickými podmienkami registrácie vyznania – to všetko sú skutočnosti, ktoré nasvedčujú tomu, že žiadosti o nápravu a vysvetľovanie vecí sa kanadským príkladom neskončili.

Podobné články:

Žiarislav píše pápežovi Františkovi – otvorený list

DRUHÁ STRANA „SVÄTEJ“ MINCE

10 dôvodov na ustanovenie prírodného duchovna

 

Ak chcete podporiť našu redakčnú činnosť, môžete prispieť jednorázovým darom, alebo trvalým príkazom tuto:  CHCEM PODPORIŤ

Trvalý odkaz: https://www.zemosvet.sk/za-genocidu-indianskych-deti-v-katolickych-skolach-sa-kanadski-biskupi-ospravedlnili-papez-nie

4 komentáre

Skočiť na formulár pre pridanie komentáru

  • Svetloslav on 29.10.2021 at 01:05
  • Odpoveď

  Hmm. A zase vedľa. Čo na tom že je to hanobivý výmysel, hlavne aby to bolo štvavé.
  Bojovník čo nechce boj. Jasné.
  https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/papez-vyjadril-litost-nad-nalezem-ostatku-deti-v-katolicke-s/r~71d09c02c6ca11eba7d80cc47ab5f122/

  1. Vo vami zodkazovanom článku sa píše, že pápež vyjadril ľútosť nad nálezom mŕtvych indiánskych detí v katolíckych školách, ale neospravedlnil sa. To znamená, že je mu ľúto, že sa našli neoznačené hroby domorodých detí, ale ako vedúci cirkvi za to neprebral zodpovednosť a neospravedlnil sa. Takže v našom článku nie je výmysel, len si ho treba lepšie prečítať.

 1. I’m Canadian. You are misled about the situation here. The Church, at the request of the government, did take in many tens of thousands of native children over the course of like 80 years. This was to do with a government implemented strategy to try and destroy their culture and language. The church, which I am no fan of, brought up the children according to the standardized education system at boarding schools. Some children did get abused – for which a settlement was paid out. However, many children were abused in the public school system then and now, and nothing is said or done for them at all. Even I was abused at school, physically assaulted by teachers, and teachers allowed other kids to tease and beat on me while they watched and laughed.

  The so called „mass graves“ are fake. Some children did die in those schools, but not intentionally. There was no „genocide“. Many of those graves are from victims of the plague, and from many other childhood diseases that used to kill many. COVID is only now just reminding people that just 50 years ago these kinds of death-rates were normal. The burial sites they „found“ were actual graves which used to have markers which have since disintegrated, because the local community didn’t look after the place after local churches disbanded. It is the same situation with such sites across the country. Because the church has collapsed and no longer maintains those old abandoned sites, the wooden markers that were put up have all disintegrated a long time ago.

  This is fake news that has spread all over the world, and its role it simply to attack European people in Canada, blaming us somehow for the deaths of kids from 80 years ago or more. This is how it is being used here, to label all Europeans evil and to slander our children for things they were not even alive to know about. Don’t feed into it.

  Kevin

  1. Môj článok nie je kritikou európskych Kanaďanov, ako skôr katolíckej cirkvi. A predmetom kritiky zďaleka nie je len dianie spred 80 rokov, ale aj o podstatne neskoršie obdobia. A isto sa tam nejedná o obdobie morovej epidémie. Mimochochodom, kovidová epidémia, o ktorej píšete, sa prakticky detí vôbec nedotkla. V našej krajine, ktorá určite nebola bohatšia, ako Kanada, majú občania náhrobné kamene a aj vojaci z tej doby majú aspoň kovové kríže. Takže o drevených krížoch alebo visačkách, ktoré sa vraj rozpadli, síce môžeme uvažovať, ale podľa správnosti mali byť tie deti pochované za prítomnosti svojich rodín spôsobom vlastným viere ich rodičov.

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude uverejnená.