Rozobratie drevenice je aj príležitosť pre poznanie

Rybina a „zarubinka“ sú dva spôsoby čapovania dreveníc, ktoré sme v  Liptovskej Revúcej našli. Pred pražským koncertom sa človek zastavil v slováckom skanzene v Strážnici a tam boli na starých hospodárskych budovách tiež oba tieto spôsoby čapovania. Rybina, nazvaná snáď podľa podobnosti s rybím chvostom,  je na Slovensku doteraz najčastejší spôsob, ako zakliesniť do seba v pravom uhle steny dva vodorovné trámy, či už omietnuté, okresané, alebo zakresané len pri konci.

Ten druhý spôsob, „so zubom“, človek pracovne nazval „zarubinka“, ale isto už má v tesárstve nejaký iný názov, niekto tu v rozprave možno povie, aký.

My však chceme nielen vedieť, ako sa to volá, ale chceme vedieť aj to, ako sa to stavia. Jeden z veľmi dobrých spôsobov, ako pochopiť základy prírodného stavebníctva, je ísť na rozoberanie drevenice. Tam vidíte, ako šikovne vedeli predkovia zložiť dom z drevených hrád z okresaných smrekov – len s pomocou sekery a píly, postaviť v podstate bez klincov, ktoré použili len na pribitie drevených lubkov – šindľov. Ešte aj strešné laty vyrobené z kresnutých vrcholcov smrekov boli na minulej drevenici uchytené drevenými klincami. Drevené klince v hradách nehrdzavejú , nimi sú uchytené i jednoducho začapované klieštiny krovu – „hambálky“. Taktiež zapúšťanie „nosov“ hrád do drážok zárubní na dverách a oknách – to všetko bolo bez klincov a samozrejme aj bez skrutiek. To je tiež umenie na prežitie, ktorého výsledky môžu trvať i viac, ako sto rokov. Potom , ak sa vám to nepáči, môžete to hoci aj prestavať.

Byť pri rozoberaní takej drevenice je naozaj skvelý spôsob, ako spoznať takú stavbu a zvoliť si najvhodnejší spôsob, ako si ju raz postaviť. Či už ako dom, alebo ako chatový zrub, či ako hospodársku budovu. Smola je, že pri čomsi takom sa väčšine ľudí nepritrafí byť ani raz za život. No ale dobrá správa je, že „náhodou“ práve tento piatok a sobotu jednu takúto drevenicu rozoberáme, aby sme ju – označenú – zas zložili. Je to vlastne tá drevka, ktorú sme pred dvoma týždňami oslobodili od omietok a ďalších prídavkov, takže by to mala byť už „čistá práca“.  Takže je tu veľká príležitosť sa zapojiť do práce (lebo divákov neberieme) a spoznávať a podieľať sa na zmysluplnej spoločnej činnosti. Už sme dohodnutí – výber chlapov zo Slovenska, ale – ešte môžeme pribrať ďalších zarubineckých bratov. Alebo aj sestry. Piatok a sobota na Liptove, prípadne  potom – sobota a nedeľa – vykládka pod Medzou – pri Kokave nad Rimavicou.  Dobrovoľníci sa môžu ešte prihlásiť na 0907 740 868. Prírodnému staviteľstvu zdar! 

Snímky: Žiarislav

Ak nás chcete podporiť, môžete poslať dar. TU sú podrobnosti.

Rozobratie drevenice je aj príležitosť pre poznanie.

Trvalý odkaz: https://www.zemosvet.sk/rozobratie-drevenice-je-aj-prilezitost-pre-poznanie

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude uverejnená.