Policajná razia proti „pohanom“. Sú symboly pôvodného duchovna extrémizmom?

Vo štvrtok, (na Perúnov deň), 10. 5. R. 18., vtrhli do súkromného bytu manželov Marianny a Ivana policajti, prehľadali ho a zhabali symboly pôvodného duchovna. Majiteľom etnošopu Arkona.sk okrem domovej prehliadky tiež znefunkčnili internetovú stránku www.arkona.sk. Vyše tisícdvesto rokov po tom, ako bolo na Slovensku a Morave zakázané pôvodné duchovno a jeho symboly boli na základe cyrilo-metodského zákonníka ničené, v štáte, ktorý má v úvode ústavy tento cyrilo-metodský odkaz, sa znovu zasahuje proti pohanstvu. Tentoraz – so zdôvodnením boja proti extrémizmu.

V predajni Arkona boli ručne robené umelecké predmety, vrátane znázornení pôvodných božstiev, tisíce rokov staré vyobrazenia Slnka, luníc či atribútov staroslovanských a staroeurópskych božstiev, ale aj metalové tričká. Zdroj: fb/arkona

Majiteľov predajne pisateľ článku osobne pozná, keďže mali sobášny obrad v pôvodnom duchu. Na vebovej stránke mali okrem symbolov aj knihu Návrat Slovenov v duchu a slove a nemali tam nijakú extrémistickú literatúru. V štáte, ktorý má vážne právne ťažkosti, zdá sa, akoby NAKA a polícia nemala dostatok duchaplnej práce a namiesto niečoho užitočného šikanuje občanov pôvodného vyznania, bráni im v práci, prehľadáva byt a berie predmety pripomínajúce prírodno-duchové zameranie. Momentálne som znechutená, nešťastná a nahnevaná zároveň. Prišli s tým, že majú povolenie na domovú prehliadku a tak si začali vyberať a fotiť metalové tričká, prívesky… ja som aj s našou maličkou momentálne 100km ďaleko… Ivanovi zabavili mobil“, hovorí Marianna, manželka Ivana. Tá píše v článku že „zhabali aj slovanské lunice, nástenné drevorezby,kožené náramky a ďalšie veci“.

Okrem iného boli políciou zhabané aj tieto veci. Zdroj: fb/arkona

 

Je možné, že prívesky, či iné predmety nosia aj niektorí extrémisti. Avšak tí nosia aj kresťanské kríže napríklad, a len preto policajné jednotky nerozoberú byty, či predajne s kresťanskými znakmi a literatúrou a nezrušia kresťanské webové strány. Dalo by sa očakávať, že policajti by mohli byť už vzdelanejší, ako v období komunizmu, keď v mesačníku ministerstva vnútra s názvom Kriminalistický zápisník vyšiel článok o pankáčoch, na základe ktorého potom príslušníci VB mylne považovali punk-rockerov za fašistov. Zdá sa však, že ani dnes nežijeme v skutočne demokratickom štáte, keď mytologické artefakty so znakmi Perúna, či Thora, Slnka a podobne sa stávajú predmetom policajného šikanovania.

Novodrevná svadba – výstup na vŕšok za sobášnym obradom v pôvodnom duchu. Dnes už majú manželia malú dcérku. A z ideologických dôvodov znemožnenú prácu. Zdroj: archiv arkona

V Ústave Slovenskej republiky je na jednej strane deklarovaná sloboda vyznania; avšak ak prírodné duchovná, súhrnne  označované ako pohanstvo, majú byť považované za extrémizmus, tak povedzme si pravdu, že je to demokracia len pre niektorých.  Občania prírodného vyznania by mali mať také isté práva, ako občania všetkých ostatných vyznaní a ateisti. Zdá sa, že to je práve naopak. V štáte, čo má nevýhodnú zmluvu o vlastnom právnom poriadku s teokratickým štátom, ktorého predstavitelia nie sú demokraticky volení – s Vatikánom, v štáte v ktorom sa na školách vyučuje monoteistické náboženstvo a pôvodné, prírodné  duchovno je  v podstate neregistrovateľné, v štáte, v ktorom ateisti, i takzvaní „pohania“ zo svojich daní platia cirkvi, ktoré ich verejne odsudzujú, v štáte, v ktorých invázne náboženstvo, čo 1 200 rokov potláčalo prírodné kulty, má vyhradenú podstatnú väčšinu sviatkov a ľudovým sviatkom pôvodného duchovna sa neušiel ani len pamätný deň, v štáte, ktorého bývalý premiér sa pred voľbami  verejne chvastal birmovkou a na otázky časopisu pre pôvodnú kultúru ani raz neodpovedal,  v tomto štáte stačí mať webovú stránku na predaj drevených,  kovových, kožených či iných predmetov pripomínajúcich rodné duchovno, aby vám do bytu vtrhli policajti, prehľadali a odviezli tieto umelecko-remeselné zobrazenia, zrušili webovú stránku a zastrašovali tak pôvodnú duchovnú menšinu a vyznávačov pohanskej subkultúry.

Vyobrazenia slnečných znakov na priečelí staroslovenských domov. Zdroj obrázku: Encyklopédia ľudovej kultúry na Slovensku

„Zobrali nám všetko, čo sme mali na sklade. Kolovraty, Perúnove sekery, Thorové kladivá, že vraj sú to zakázané symboly. Vyšetrtovateľ z NAKY vravel, že všade máte tie kolovraty, že sú to zakázané symboly, že zbytočne máme problémy. Budú nás volať, keď budú mať vypracované znalecké posudky“, hovorí Ivan.

Človek sa nemôže ubrániť dojmu, že keď polícia stresuje prehliadkou a inými obmedzeniami rodinu s malým dieťaťom preto, lebo predávajú drevené zobrazenia slovanských božstiev, odliate prívesky a iné pripomienky na pôvodné európske etnické duchovná –  že sa tu deje niečo veľmi, veľmi zlé. A nijako to nevyzerá, že by sa pôvodnej duchovnej menšiny zastali obhajcovia ľudských práv. Porušovanie práva na vyznanie je to, čo by bolo teraz dobré v týchto súvislostiach právne preskúmať.

Áno, vieme, že sú aj také prúdy, ktoré sa skrývajú za pôvodné duchovno s nejakými fantastickými, rasovo-politickými, aj nenávistnými novotvarmi , podotknime, že spravidla z dovozu. Lenže to nemôže byť zámienkou na právne stotožnenie pôvodných duchovných prúdov a symbolov s nejakou nenávistnou ideológiou.

„Extrémistický znak?“ v slovenskej ľudovej kultúre. Nemali urobiť bezpečnostné zložky prehliadky aj v slovenskej národnej knižnici a depozitoch múzeí od neolitu až po novovek? Možno by to prinieslo aj dobré výsledky. Zdroj obrázku: Slovenská vlastiveda II.

Podobne, ako keď sa nájdu prúdy šíriace nenávisť, napríklad voči „pohanom“, v nejakých náboženských spoločenstvách, to by nemalo byť zámienkou na všeobecnú kriminalizáciu veriacich a ich symbolov z týchto duchovných okruhov.

Očakávame, že kriminalizáciu etnošopu Arkona a stresovanie mladých manželov s dieťaťom  vo vlastnom byte sa nám zodpovední štátni úradníci budú snažiť nejako vysvetliť .

 

https://www.facebook.com/ziarislav

Ďalšie naše články k tejto téme:

Cyril a Metod – pohroma pôvodnej slovanskej kultúry? Sviatok, či smútok národného duchovna?

EXTRÉMIZMUS: ZVLÁŠTNOSŤ SA STALA TRESTNÝM ČINOM?

Cyril a Metod – utajený zákonník

DRUHÁ STRANA „SVäTEJ“ MINCE – Konštantín a Metod zakázali pôvodnú kultúru našich predkov a ustanovili náboženské prenasledovanie

ODLUKA CIRKVI JE VECOU CTI
ODMIETAME ZÁKAZ PÔVODNEJ KULTÚRY!
„Pohanské“ povstania Slovanov – článok z tlačenej RC
Pohanské povstania Slovanov – 2.časť
ZAKAZUJE NÁM ŠTÁT SLÁVENIE SLNEČNÉHO SVIATKU?
NÁVRAT Návratu Slovenov – recenzia knihy Návrat Slovenov v duchu a slove
VŠETCI SÚ DUCHOVNE SLOBODNÍ, LENŽE NIEKTORÍ MENEJ
Pôvodné čaro novoročných obradov a zvykov

Trvalý odkaz: https://www.zemosvet.sk/policajna-razia-proti-pohanom-su-symboly-povodneho-duchovna-extremizmom

11 komentárov

Skočiť na formulár pre pridanie komentáru

 1. Swastika, je jeden z najstrsich symbolov na Zemi. Nachadzame ju takmer vo vsetkych kulturach. Niekto ma zjavne velke medzery vo vzdelani z historie a kultury. Drzim palce v zasluznej praci a prebudzaniu spiacich.

   • Juraj Hajdu on 29.09.2021 at 10:03
   • Odpoveď

   Zaujimave je, ze ludia vecsinou uz nevedia co kolovrat znamena a ti co to vedia vytvorili okolo tychto symbolov velmi negativnu propagandu, su to ti isti ludia co tieto nenavistne akcie prikazuju, aby ludi dalej udrzali v temnote.

   Nech sa vam dari. Viera s vami.

 2. A ako, Vám môžeme pomôcť?
  Rada by som, ale neviem čo mám robiť.

  • Ľubomír on 15.05.2018 at 00:50
  • Odpoveď

  Pokojne zverejnite moje dáta, znaky starých Slovanov – našich predkov (základu našich počiatkov) majú byt podnetom pre raziu??? To je choré, riešte korupciu ktorá je v tomto štáte na takej úrovni, že sa Mečiar sa aj červená. Kto Vás riadi, kto Vám dáva príkazy na takéto zásahy?
  Ak viem cudzie jazyky, už dávno som peč z tejto republiky, skutky ťažkého kalibru sa tu nestávajú, (strata ťažkých miliónov eúr, nik nie je za nič vinný, sem tam skutok sa stal, porušil zákon (tak to bolo vyhodnotené, ale nemôže byť alebo nebude potrestaný, proste niektoré zákony definujú porušenie zákona ale asi nedefinujú sankcie za porušenie zákona) ale absolútne nepodstatné blbosti tu niekto rieši.
  Na čej strane ste? Potrebujete zase niečo zahladiť, tak vyťahujete nezmysly? Kedy bola bojová sekera (či podobná blbosť) Slovanov symbolom extrémizmu?
  Extrémizmus teraz prichádza s vlnou prisťahovalcov, ako ju riešite? Komu tu už drbe? Načo máme políciu, NAKU, ak tento štát ( jeho občanov) nechráni ale ich šikanuje! Nemáte na čom robiť? Veď tu je roboty ako na všetkých kostoloch sveta, kde to vlastne žijem?!!!!
  L.

 3. Dobrý deň. Plánuje sa protest proti ich útoku na nás, na Slovanov a preto by som bola rada keby ste mi napísali na facebooku : @slovanska.krv0 (slovenský slovania) alebo na mail Lesana.bulkova@gmail.com keď ich osobne poznáte aby sa organizátori vedeli zariadiť. Keď sa za nich nepostavíme mi tak kto iný? Nenecháme ich predsa aby utlačili ďalšiu generáciu Slovanov!

  1. Lesana, a preČO protest? Veď tým v podstate vychádzate v ústrety tomu, čo od nás štát – jeho vedenie, riadenie očakáva. Potrebujú v nás živiť tvorbu negatívnej energie, vytvárať hromadný NIEpokoj, zamestnať našu myseľ „svojim“ smerom.
   Čo tak radšej zorganizovať stretnutie na zvýšenie SEBAvedomia SLOVENSKÝCH SLOVANOV – oslava letného slnovratu. …
   Nebime neustále hlavou do ZLA (môžeme si ju rozbiť – o to IM ide), otvorme brány DOBRU – keď ho zasejeme veľa, udusí burinu.

 4. Přátelé!Bratři a setry!Jsem v šoku.Zprávu jsem rozeslala,kde se dalo.Taková ostuda!Od nás z Vysočiny upřímná podpora duchovní!Nebojte se-
  vše dobře dopadne.Rozvratné síly nemají šanci!
  zdravím jitka

 5. toto je neuveritelne, neviem najst slova na vhodny koment…absurdne? Ale ved tu raziu robia slovaci slovakom to fakt su tak sprosti? Ak ano, boh ochranuj nasu mladu generaciu. Bohuzial neviem nijako pomoct, zijem v zahranici a iba gulm ocami z toho, co sa u nas deje. Ziarislava som si parkrat vypocul na SV a velmi ma oslovil, budem drzat palce, aspon nieco…

 6. Zas studovani magistri socialnej prace z radov nevzdelanych policajtov-analytikov dokazali rozlisit extremizmus? BAk je tento clanok pravda, bravooo, zas policajti neprekvapili…vzhladom na ziskane vzdelanie na vychyrenej univerzite niekde v Ruzomberku !!!

 7. Je nevyhnutné, aby sa ľudia sami vzdelávali, obzvlášť učili sa históriu, pravdepodobné i menej pravdepodobné vzhľady na priebeh dejín. Aby sa formoval v človeku vlastný názor o dejoch v ich komplexnosti. Ĺudia, bytosti ovládajúce intelektom, by mali nazerať na svet skrz dobro – t. j. vidieť to správne.
  Predpokladám, že tzv. „slovanský kolovrať“ sa dostal do povedomia niektorých ako „zlý“ symbol práve vďaka spojitosti so svastikou, ktorá je prastarým symbolom používaným kedysi predkami (na niektorých miestach i dnes.. (takmer celá Ázia vo svojej rozlohe)) ako symbol vesmíru, tohto sveta, symbol svetla. O tomto zväčša ľudia v našej spoločnosti nevedia, takisto je možné predpokladať, že o význame svastiky (nielen ako sybolu spájaného s Treťou ríšou) zväčša nevedia ani ľudia pracujúci v orgánoch verejnej moci. Nakoľko to nevedia ani niektorí nezasvätení od nástupu Hitlera k moci; svastiku popisujú od nedávnej histórie – ako symbol zvrátenej ideológiie. Pri prisvojovaní takýchto symbolov individuami na kusých ideologických informáciách, aj niektoré „regionálne oživené“ symboly pre svoju spojitosť, tvar, dostali rovnaku známku symboličnosti, pričom sa ale nič netuší o ich pôvode.
  Treba poznať históriu, učiť ju svoje deti, lebo akýkoľvek boj, i boj proti extrémizmu, bude pôsobiť nesprávnym smerom, pretože nesprávne ponímanie, nepoznanie javov a nepoznanie rôznorodosti myslenia ľudí vytvára nepsrávne rohodnutia a napätie tam, kde to vôbec nie je potrebné.

  • Antikapitalista on 03.06.2018 at 21:37
  • Odpoveď

  Čokoľvek odlišné je vo Štvrtej ríši krajnostnícke.

  Muimochodom, tie Mylove omaľovánky si četníci môžu strčiť tam, kam slnko nesvieti.

  Sú to len Mylove „fantazmagoriny“, Mylo však nie je ani zákonodarca, nieto ešte zákon. Pokiaľ nebudú v zákone, tak z právneho hľadiska nejestvujú.

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude uverejnená.