Ako Pipoška v divočine vajcia vysedela

Mali sme zase len tri sliepky. Ako už mnohokrát. Jednej je smutno, dve je málo, lebo čo keď sa niečo stane, a tri je tak akurát, lebo – veď my aj tak veľa vajec nespotrebujeme. No a z tých troch nám jedna zmizla, ostali po nej len pierka. Druhá – Kokoška – po čase zhynula. Na starobu (my sliepky nezabíjame). No a tá tretia – Pipoška, tu žila nejakú dobu sama s kohútom, čo nám bol priniesol Zoran. Neohlásene, kohúta sme nikdy nemali. To bol  kohút – kikiríkal vo dne – v noci. Vlastne preto nám ho priniesol. No a tú tretiu, ostatnú kurku, nám napadol pred domom jastrab. Kričala a kotkodákala , Lada si to všimla a spustia naň krik, takže jastrabisko sa dal vnohy, vlastne vlety.  Ale tá sliepka Pipoška si iste povedala: Keď ma tuto zabije voľajaký jastrab, alebo líška, čo po mne zostane? Chcela by som kuriatka vysedieť!

Po príhode s jastrabom Pipošku nebolo vidno. Už sme si aj hovorili, že či ju predsa len niečo neuchmatlo, ale kde -tu sa predsa len zjavila. Na plote pod šindľami pred kozou stajňou však už pri kohútovi nespávala.

Pipoška
Kohút tato

No a v jeden deň hovorí Malý vrchár človeku: „Tato, to aké vtáčiky takto čvirikaju?“ Človek načúva a odpovie: „Takto predsa čvirikajú  – kuriatka“. No a jak to človek vypovedal, tak sa aj začal obzerať. Reku – tu sme ešte kuriatka nikdy nemali, jastrabou je tu priveľa a hlavne – na tom veľkom statku máme najmenej osem kocúrov a mačiek, to by tu také kuriatka ani hodinu neprežili. No ale jak sa človek rozhliadol, hneď si aj všimol, ako vo vozovni sedí na zemi Pipoška a nad ňou sa ozýva  žalostné – pi-pi-pi! Pozrie sa lepšie na kurku  – voľajaká je našuchorená. Zdvihne ju a – pod ňou kuriatka. A ďalšie hore na sene, už-už že skočia dole. Obzrie sa – mačky si to ešte nevšimli. Hneď aj sa s malým vrchárom snažíme zohnať nejakú krabicu a kuriatka rýchlo zachraňujeme, pretože keby ich mačky zbadali pred nami, bol by s nimi veruže rýchly koniec. Už ich aj kladieme v škatuli do chodby v dome, kde mačky nesmú., pretože vchod chránia čuvače. S Malým vrchárom dumeme, ako im spraviť voľajakú klietku. Tak zo strešných lát zbijeme pol metra vysoký rám – poldruha metra krát dva – a oboženieme ho zo všetkých strán okrem spodku jemným pletivom. Celý rám umiestnime na trávičku pod domom a už sa tam aj kuriatka na očiach pasú a veselo pípajú. Len z okna tak na nich hľadíme.  Občas k nim príde kocúr, maškrtne sa pritom oblizuje, ale cez pletivo sa nedostane. Ešte aj dvierka tam má Pipoška a tak keď sme pri ich, občas pustíme kuriatka na lúčku v ohrade pod domom. A potom – zasa – šup s nimi do klietky. Tá je priestranná a tak ju možno poľahky každý deň presúvať a stále majú čerstvú trávu.

Vyliahli sa na sene.
Najskôr bývali v krabici.
Ako zobkali, tak rástli.
Krátko po tom, ako sa Pipoške vyliahli kuriatka, Kohút poklesol a zakrátko zahynul. Vyhasol pri ohrádke so svojim potomstvom. Už aj mal svoje roky. Pipoška to stihla na poslednú chvíľu.
Keď začali meniť perie.

Lenže ako sme tie kuriatka aj so sliepkou dali do tej pletivovej ohrádky, kohút posmutnel. Sklesol. Chodil so zvesenou hlavou, polihával, i keď sme ho dali ku ohrádke, aby videl, že je všetko v poriadku. Našli sme ho ležať pri tej klietke bez známok života. Ešte žil, ale behom pár hodín vyvanul.

 Ladomíra kŕmi kuriatka zrnom a oni utešene rastú. Občas sa naháňajú s dážďovkou v zobáku, čo si ju vyhrabú spod trávy, ale inak si tam pokojne nažívajú – sliepka s jedenástimi kuriatkami. Ktovie, koľko z nich sa dožije dospelosti? Predsa len tie mačky stále obkukujú, či sa na klietke predsa len nenájde nejaká škárka… A keď budú von, či občas nejakú jastrab neuchytí?

Dožili sa všetky. V záhrade im Lada vyčlenila na jeseň, keď už aj tak nič nerastie, dosť veľký kút a ten po obohnaní plôtikom slúži ako dobrý úkryt. Kuriatka vyrástli na kurence a už sú aj dospelé. Malý vrchár  im spravila prístrešok a človek im začal stavať kuraciu bytovku.

Čo je zaujímavé, že kurky sú zväčša kohúty. Je ich osem. Občas sa pretekajú v zápasoch, ale častejšie v kikiríkaní. A všetci tí hrabavci sú krásni, veľkí, urastení. A majú pekné lesklé pierka. 

Len tri sú sliepky. Akoby Pipoška chcela dodržať tradíciu. Vždy sme mali len tri sliepky, s Pipoškou sú štyri. V každom prípade, plán udržania života sa jej podaril. Na poslednú chvíľu. A ukázala nám, že navzdory všetkým nebezpečenstvám, ktoré na jej potajomky, v sene vysedené kuriatka, čakali, navzdory dravcom, akými sú mačky, psy, kuny, jastraby a líšky, dokázala odvážne a rozvážne vysedieť, vychovať a vyviesť svoje potomstvo. Národ by sa mohol od nej učiť.

8 kohútov a 3 sliepočky
Takí krásavci sú z nich dnes.

Snímky: ŽS a LM

Dodatok: Keď chce niekto do chovu kohúta, radi ho poskytneme.

Ak chcete podporiť našu činnosť, môžete prispieť jednorázovým darom, alebo trvalým príkazom tuto:  CHCEM PODPORIŤ

Trvalý odkaz: https://www.zemosvet.sk/ako-piposka-v-divocine-vajcia-vysedela

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude uverejnená.