Svet sa zbláznil

Nedávno sa mi dostalo do rúk staršie vydanie časopisu Diva. Všetky články boli zaujímavé, avšak pri jednom som sa veľmi zarazila. Názov článku je „Holoruby pri kostoloch“. Autor opisuje, ako išiel v jednu jar ku kostolu v Detvianskej Huti a tam krásne, staré, celkom zdravé, mohutné lipy ležali na zemi. V pamäti sa mi vynorili staré lipky pri našom kostole, ktoré mali podobný osud. Keď som jedného dňa prišla na víkend k mojím rodičom, zdesená som civela na prázdny kostolný dvor. Na moju otázku, že čo sa stalo s lipami, mi mama oznámila, že boli zhnité.

„Zhnité?“ nechápavo som sa na ňu dívala.

„Áno, tak povedal starosta. A vraj je to nebezpečné. Mohli by spadnúť a niekomu ublížiť.“ opísala mama vážnu situáciu.

Nešlo mi to vôbec do hlavy. Lipy vyzerali zdravo. Každý rok si z nich ľudia zbierali v lete lipový kvet, ktorý voňal široko ďaleko. Dnes viem, že lipy nielen zdravo vyzerali, ale aj zdravé boli. Hutnianský starosta uviedol pravdivo, že „lipky boli spílené na žiadosť cirkevných kruhov“.

013.jpg

Náš starosta, inteligentný to človek, pre pokoj v dedine vymyslel dôvod na výrub stromov logický. Ako zodpovedný vodca musí predsa chrániť zdravie svojho ľudu.

Pri čítaní Žiarislavového článku „Ako vyrobiť umelý strom, alebo Ako zachrániť les?“ ma prepadli výčitky svedomia. Čo keď všetkým zainteresovaným v tejto kauze krivdím. Možno rozmýšľali nadčasovo a čakajú na umelý strom na ktorom vedci usilovne pracujú. Samozrejme, myslím to ironický, alebo presnejšie povedané, je to „irónia cez slzy“. Dá sa vôbec pochopiť? Ozaj nám nič neostáva, len sa na to bezmocne prizerať? Rúbu sa stromy, háje, ba i celé lesy. Investuje sa do bláznivých projektov, pri ktorých človeku ostáva rozum stáť. Hynie všetko živé okolo nás, a my… Don Bosco, známi svojou odvahou ísť proti praktikám bohatých, a dokonca aj proti praktikám cirkevných štruktúr, raz povedal: „Vidím, že nie všetci blázni sú v blázinci.“ Určite nepreženiem, keď poviem, že blázince už netreba, pretože celý svet jeden veľký blázinec.

Zdroje: Diva, Dubeň 2004, LIČÁK,Peter: Ruka na cestách. In: Život. 16/2013, /RC.umely.strom.htm

Foto: Ladomíra

podobné články:

22.4.13 Ako vyrobiť umelý strom alebo Ako zachrániť les?

23.4.13 LÚKA

16.4.13 POČÚVAJME, ČO HOVORIA, POČÚVAJME SRDCE

 

Zdroj: Ved.sk

Trvalý odkaz: https://www.zemosvet.sk/rc-svet-sa-zblaznil-z-htm

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude uverejnená.