AKÉ OBRADY BUDÚ NA SLNOVRATOVOM STRETNUTÍ?

 

DIVOTANCOVAČKA DO RÁNA

Každý sa môže zapojiť, ako po iné roky, do početných obradových skupín. Obradne budeme kosiť trávu, obradne vysvätíme kruh štyroch vatier už pred ich zapálením. Cesta koncovky, rajana divíc, čaro 4 živlov, sokolí obrad, a ďalšie budeme pripravovať už v piatok. V sobotu sa môžu zapojiť ďalší. V piatok večer budú hovory o podstate obradov. V sobotu popoludní môže byť obrad posvätenia novorodeniatok rodným duchom. Pri západe Slnka sa obradové skupiny vnoria a pred súmrakom zažneme uprostred slnečných obradov vo veľkom kruhu štyri vatry.

Hudbníci vytiahnu nástroje a tancovačka bude preveliká.

Isteže by nemal chýbať očistný obrad podstrižín. Isteže po ňom býva obrad prijímania mien a aj tohto roku privítame vo veľkom kruhu ďalších, ktorí prijmu duchovné mená, aby ich posilnili na ceste. Aj sokoli zvyknú posilniť sa ohňom a cez pahrebu cesta. Aby bol zdar a zdravie po celý rok.

V nedeľu po všetkých obradoch a veselici, ako obyčajne, spoločenské veci v kruhu preberieme.

 

HMÝRENIE, ROZJÍMANIE, NOVODREVNÝ TRŽÍK, HRY

To je stretnutí, „keď sa naši zídu krajom hory…“. Porozprávať sa s priateľmi, stretnúť nové tváre. Ale sa len tak motať po hájoch, stráňach a lesíkoch…Zbierať liečivé byliny, alebo len tak rozjímať. V sobotu tí, čo majú nejaké novodrevné výrobky, ponúknuť ich môžu na výrobu alebo predaj. Tí, čo si prinesú luky a šípy, zvyknú sa oddať s priateľmi lukostreľbe, každý rok vymýšľame nejaké hry a súťaže.

 

KOŠELE, PÍŠŤALY, PRÍSTREŠKY

A nezabudnúť si odev, čo nevyrobili v továrni kockatej, ale doma krojený je a je v ňom kus aj duše. Košeľa ozdobená ochrannými znakmi, Všakovaké odevy a súčiastky odkukané od predkov i novovytvorené v prírodnom duchu tak, aby sa vám páčili a aby malo čaro, to sú veci, ktoré už bežne inde nevidíme. A isteže píšťaly, bubny doby a iné pôvodné nástroje prírodné nech znejú, nezabudnite ich doma, lebo by boli smutné, keď sa tak tešia na Slnovrat. Aj malé deti keď šantia v čarovnej košeli, to je iná posila, hoj. Hojne sa nalaďme. Medovinku môžeme obetovať a rozliať do črpákov a picích rohov, veľké koláče svargovníky so slnečnými znakmi by chýbať nemali veru. Pri Svarogovi, rátajme aj s oddychom v tieni prístrešku, čo nesvieti z diaľky ako nápis na oblohe, ale radšej len prírodnými farbami zapadne do krajiny. Neraz aj voda nebeská po prístrešku, alebo stane stekala, ale keď niekto lesným mužom alebo divožienkou sa cíti byť a striešku nepotrebuje, tak na pokoji nech je tak.Štvorkolky ani iné samochody nech ostanú niekde na úpätí, nech hoľa nevyzerá ako parkovisko, a ani vrtuľníky nech nás nerušia, lebo pri veľkom duchu prístroje elektrické tažkosti a ťažké kosti priateľu ver majú. Kto fotiť alebo točiť chce, nech bez dohody so zodpovednými k obradom sa neplýži, a v rozľahlej prírode krásy nech si cvaká.

Radšej pred sviatkom pôstnejšie to jedlá a na sviatku čarovným koláčom a inými pochutinami naplňme si črevo. Kto psíka si vodí, nech úväz si vezme, by chod a stáda nerušili, starosti nám nerobili.

 

Priateľom nezabudnite povedať, čo za vec sa chystá a tých, ktorí prvý raz si batôžtek viažu, nech vedomstvá o veciach od vás pojmú.

 

Vzťahové veci pred sviatkom si vylaďme a očistu duše podstúpme.

 

Živa na cestu!

 

Ž.Slav

Zdroj: Ved.sk

Trvalý odkaz: https://www.zemosvet.sk/rc-slnovrat10-htm

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude uverejnená.