AKO SÚVISÍ MEDVEĎ S ČLOVEKOM „MÚDRYM“

medved1.jpg

V Tatrách odstrelili medveďa… Áno, ak je ten mladý medvedík natočený kamerou a na sieti si pozriete, aké je to krásne zviera, srdce vás zabolí.

Medveď je z hľadiska stravovacích zvyklostí, v našej prírode zviera najpodobnejšie človekovi. Opice u nás voľne nežijú, k svini sa neradi dobrovoľne prirovnávame, havrany, ktoré sa živia obilím, bobuľami i zvyškami mäsa a inej stravy a dokonca žijú v osadách, ako ľudia, lenže vyvýšených (ako niektorí ľudia), havrany sa nám zdajú príliš čierne a lietavé, než aby sme sa s nimi porovnávali. Zato medveď, keď sa postaví na zadné, pripomína človeka. Azda aj preto Svätý Ded, teda slovenská obradová maska predstavujúca ducha predkov predtým, než zaviedli Mikuláša, bol spodobovaný k medveďovi. A azda aj preto je na Slovensku toľko rozprávok (viď Maticou vydané zväzky) o medveďovi, ktorý sa odklial a znovu stal človekom.

O tom, či urobili dobre, alebo zle, keď medveďa odstrelili pri odpadkovom košisku, sa chlapci hádali v prekáračke pod článkom dostatočne oduševnene. Keby nie tých osobných ďobancov, taká diskusia pod by mohla poslúžiť ako doplnkové vzdelávanie pre neznalých pomerov. Áno, na západ od nás sa medveďov boja, chytajú ich a strieľajú a nechcú ich v prírode, preto ich tam nemôžeme vyvážať. Leda ak na čierno. To je ale zložité, medveď sa obyčajne veľmi zle prenáša. Vôbec sa nechce dať zdvihnúť, sám do auta nevlezie a keď mu ukážete prstom, ide na opačnú stranu. Inak by som minulého roku vyviezol hoci aj na čierno jedného – dvoch medveďov do krajín, kde sú vyhubení. Keby som to urobil včas, nepotrhali by mi kozy a ovce a nemusel by som ich zaháňať na borievkovej stráni. Inak sa na nich nehnevám – bola to zásluha človeka „múdreho“, ktorý pri stáde popravil čuvača a medvede to využili. Šiel by som kvôli tomu vývozu medveďov aj do Nemecka, kde inak nechodím, alebo do Švajčiarska. Kde tiež nechodím, keďže nemám prečo. Kvôli „veďmedom“ by som to chvíľu vydržal. Ktovie, prečo Nemci mackov nechcú. Veď tam majú stromy v radoch, takže by toho medveďa aj v lese videli „nadiaľku“. Možno práve preto tam medvede nie sú, lebo v lese, kde sú stromy v radoch, by sa nemali ako skryť. Ani ja by som sa tam nemohol tak ľahko skryť. Musel by som sa v lese skrývať oveľa starostlivejšie, ako keď som bol v Amerike. Tam sa síce nemôže chodiť po lese, ale keďže tam stromy v radoch zväčša nie sú a rastie tam aj dosť kríkov, Slovák sa tam môže skryť ako Indián. Keď ho nechytia. Tak som sa prezradil. Aj som tam v tom lese cikal. Ešteže Američania bežne nevedia po slovensky. Mohli by ma dodatočne spokutovať.

Prečo ale medvede chodia stále k smetným košom? Nevedia, že je kríza? Že ľudia sú chudobný? A v tom je ten háčik. Vôbec totiž nie je kríza. Je len menší nadbytok. U mňa na odpadky medvede vôbec nechodia. Šupy z kalerábu maca nezaujímajú. Chlieb nevyhadzujem. Keď je tvrdý, zabalím ho do vlhkej utierky, osmahnem na ohni a pomaly rozžujem. Medvede v Tatrách sa živia tým, čím aj inde. Lesné plody im chutia, veru. Občas nájdu nejaké zhynuté zviera. Alebo strhnú choré, ranené, či neopatrné bylinožravce. Napríklad kozu zo zvončekom, ktorá má otupené zmysly z toho zvoncového štrngania, asi ako civilizačný človek z rozhlasu, ktorý neustále hrá, keď idete na vifi. Medveď nemá až tak veľmi rád ľudí. Občas ich jemne strestá, keď ho napadnú, čo zväčša kvôli nepozornosti robia ľudia aj nechtiac. Ale medveď ľudí nežerie. Chce mať svätý pokoj. Ale keď si v lese potravu nenájde, na čom ľudia isteže majú svoju zásluhu, hľadá ju v smetnom koši. Kríza-nekríza, v smetnom koši sa vždy niečo nájde.

Náš živočíšny druh sme nazvali „homo sapiens“. Teda „človek múdry“. Teda nie človek chamtivý, človek útočný, človek ničivý, človek jedovatý,  človek namyslený, ba ani nie človek panský. Ale rovno človek múdry. Všetci sme vyvolená rasa, všetci sme múdri. Znie to tak dobre – človek múdry. Len či je to pravda.

zdroj obrázku: http://www.selmy.cz/medved/

 

podobné články:

29.6.12 KUČIERKA PREŽILA O CHLP  Z Vrchárskeho zápisníka 

11.11.11 Strhnutá Nôška – Z vrchárskeho zápisníka

6.10.2011 Ludia už napádajú medveďov i holými rukami – S MEDVEĎOM VTIPNE I VÁŽNE

Medveďa v Tatrách zastrelili neďaleko detí – sme.sk  http://poprad.korzar.sme.sk/c/6460836/medveda-v-tatrach-zastrelili-nedaleko-deti.html

Medvedica Hedviga dostala satelitný obojok – sme.sk http://poprad.korzar.sme.sk/c/6572092/medvedica-hedviga-dostala-satelitny-obojok.html

Zdroj: Ved.sk

Trvalý odkaz: https://www.zemosvet.sk/rc-medved-a-clovek-htm

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude uverejnená.