PODĽA VÝSKUMU DETI RODENÉ CISÁRSKYM REZOMMÔŽU BYŤ ZDRAVOTNE ZNEVÝHODNENÉ

Prečo rodia cisárskym rezom aj tie matky ktoré nemusia?

sona3.jpgLONDÝN, BRATISLAVA. Priebeh pôrodu môže mať následky na zdravie dieťaťa. Prirodzený pôrod alebo cisársky rez, rovnako ako dojčenie novorodenca môžu mať vplyv na formovanie črevných baktérií. Tvrdí to štúdia v magazíne Canadian Medical Association Journal.

Ukazuje, že u detí, ktoré sa narodili cisárskym rezom, došlo k zmene množstva črevných baktérií. Navyše sa ukázalo, že im z nich chýbajú niektoré dôležité druhy.

Mikróby zohrávajú dôležitú úlohu pri dlhodobých zdravotných problémoch. Regulujú tráviaci systém, chránia telo pred infekciami a pomáhajú budovať imunitu. Ak sa však dieťa narodí cisárskym rezom, potrebné kultúry mikróbov nie sú dostatočne bohaté.

„Chceme, aby si rodičia aj lekári uvedomili, že ich rozhodnutie o cisárskom reze a dojčení môže mať vplyv na črevá dojčiat,“ tvrdí podľa denníka Daily Telegraph spoluautorka štúdie Meghan Azadová z kanadskej Univerzity v Alberte. „To môže mať potenciálne celoživotné následky na zdraví dieťaťa.“

Vedci zároveň zistili, že niektoré skupiny baktérií chýbali u detí narodených cisárskym rezom aj po tom, ako ich matky mesiace dojčili.

Táto krátená správa a britského denníka bola uverejnená včera na spravodajstve Sme.sk a vyvolala mnoho ohlasov. Mnohí čitatelia spochybnili vedeckú štúdiu tým, že predsa prirodzené narodené deti sa nemajú ako dostať k väčšiemu množstvu potrebných tráviacich baktérií. V správe sa však nepíše, že by sa prirodzene narodené deti dostali k väčšiemu množstvu tráviacich baktérií, ale že u detí vyrezaných z brucha matky (cisárskym rezom) došlo k zmene pomerov. Ako je to vysvetliteľné?

V podstate sa ani nedá vylúčiť to, že prirodzený pôrod dovŕši nejaký duchovno-telesný chod, ktorý súvisí aj so stavom tráviacej sústavy, aj keď o tom citovaná štúdia nič nehovorí.. Je to dokonca celkom možné, podobne, ako je možné, že ten, kto sa prírodne prebehne po lese a zaspieva si, bude mať lepšiu činnosť srdca a ciev, alebo aj trávenia, ako ten, kto sa len meravo prevaľuje.

sona4.jpgDruhá vec je to, že k zistenému narušeniu pomerov tráviacich baktérii u detí porodených cisárskym rezom môže dôjsť úplne jednoducho a to šokom. Prirodzený pôrod je v podstate za bežných okolností „prirodzeným dobrým šokom“, ktorý spustí u novorodeniatka rad nových činností – od dýchania, cez prijímanie a vylučovanie, a teda i trávenie, až po pohyblivosť. Oproti tomu cisársky rez je v podstate neprirodzeným šokom, pri ktorom sa dieťaťa prv, ako sa ho dotkne matka, dotýkajú nástroje a cudzí samci. Táto správa a ďalšie súvisiace udalosti celkom prirodzene spustia v dieťaťu určitý šok. Tento šok spojený s odlúčenosťou od matky, môže súvisieť okrem iného aj s narušením imunity a tráviacich baktérií. K ďalším dôvodom, prečo výskum zachytil odchýlku od prirodzených pochodov v trávení novorodeniatka, môže byť aj zvýšená pravdepodobnosť prvého prijímania stravy iného, ako mlieka vlastnej matky, aj keď toto nemusí byť až tak častý jav. Samotný šok, ktorý v prípade vytiahnutia dieťaťa z rozrezaného brucha môže u novorodeniatka nastať, môže byť spúšťačom niektorých nepriaznivých javov. Napríklad v medicíne je známe, že od vietnamskej vojny na posttraumatických oddeleniach dávajú všetkým pacientov protitrombotické lieky, keďže šok môže spôsobiť vytvorenie krvných zrazenín v cievach. Tento šok pri zranení je isteže iný, ako šok pri cisárskom reze, avšak môže to byť príklad toho, že šok jednoducho môže merateľne ovplyvniť správanie sa a stav telových štiav či už takých, alebo onakých. A teda aj tráviacich. Napríklad z „nervov“ môže dostať človek hnačku. Vplyv šoku a stresu na zdravie, centrálnu nervovú sústavu, správanie sa a obranyschopnosť (imunitu) nie je žiadnou novinkou.

Isteže, cisárske rezy už zachránili množstvo životov, sú jednoducho situácie, v ktorých to lekári vidia ako menej nebezpečné, alebo za daných okolností jediné vhodné riešenie. Avšak v poslednej dobe je výrazný celosvetový nárast cisárskych rezov, ktoré sú veľmi často uskutočňované aj v prípadoch, keď sa dieťa môže narodiť prirodzene. Prečo je to tak? Prečo sa u nás cisárske rezy vyšplhali až na tridsať percent a v niektorých pôrodniciach je to až vyše 40 percent?

Dnes sa stáva bežným javom, že pri pôrode „rodí“ viac lekár, ako matka. Načasovanie pôrodu umelým, teda chemickým oxitocínom (aby sa nerodilo cez víkend), znecitlivenie epidurálnou injekciou, či iné moderné pôrodné zásahy prenášajú samotný pôrod od vedenia matkou a prírodou viac k vedeniu lekárskymi zásahmi. Matky s narušeným prirodzeným cítením to veľmi často aj uvítajú a podľa správ z nemocničného prostredia to dokonca mnohé aj vyžadujú a to vrátane cisárskeho rezu, keď nie je nutný. Niektoré – aby bola na sviatok už doma, -iné aby to mali rýchlo a bez trápenia „z krku“ a aby to hlavne nebolelo. Okrem takýchto a podobných duševných príčin sú tu často aj ekonomické motivácie, alebo ak chcete, peniaze. Prírodný, teda prirodzený pôrod, prepláca poisťovňa najmenej. Každý ďalší zákrok, ako oxitocín, epidurálka a podobne, znamená ďalšiu platbu v prospech nemocnice. A nakoniec cisársky rez je ako operácia preplácaný podstatne vyššou sumou, ako pôrod prirodzený. A aj to môže byť jednym z dôvodom výrazného nárastu cisárskych rezov. Tie môžu byť síce na jednej strane chápané ako moderná vymoženosť dobre zabezpečenej civilizácie, ale z hľadiska prežitia kultúry v náročnejších spoločenských a prírodných podmienkach, ktoré z času na čas sa dejú, je znížená schopnosť prirodzených pôrodov výraznou evolučnou nevýhodou.

Foto: Soňa Němcová (www.fotonemcova.cz)

 

podobné články:

8.2.13 JE TO DIEŤA VÔBEC VAŠE? A STE VY VÔBEC DOKTOR?

 

6.10.10 Ako by mohli vyzerať pôrody (1.) O TEHOTENSKEJ PRÍPRAVE TU

24.11.10 Ako by mohli vyzerať pôrody (2.) Pôrod je sviatok. Je to posvätný úkon a tak ho treba aj vnímať. Tajomstvo života treba pestovať, posilňovať a chrániť. TU 

28.6.10 KOVBOJKA PO DOMÁCOM PÔRODE – Primár na rodičov zavolal policajtov a v rozpore s právom odmietol vystaviť hlásenie o narodení TU

Rodili sme doma: http://vnimavetehotenstvo.sk/rodili-sme-doma-10-pribehov-planovaneho-domaceho-porodu-slovenskych-rodin/

 

 

 

Zdroj: Ved.sk

Trvalý odkaz: https://www.zemosvet.sk/rc-cisarske-porody-htm

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude uverejnená.