Žiarislav na Slobodnom vysielači každý utorok pravidelne: Hola hola, Rodná cesta volá!

Rodná cesta: Žiarislav, v tomto roku si nerobil zatiaľ žiadne podujatie, zato ťa bolo počuť v reláciách v Slobodnom vysielači. Znamená to, že meníš spôsob činnosti?

Z časti áno. Je tomu už viac, ako 10 rokov, čo človek odišiel z mesta do lesa. A teraz si nejako uvedomuje, že cestovanie je strašne náročné na živu a kým v meste sa človekovi podarilo napísať a vydať niekoľko kníh, tak v lese zatiaľ s výnimkou textov piesní žiadnu. Včera človek podstúpil ohňu rozpísaných 200 strán knihy vrchársky zápisník a začal písať znovu. Našťastie na drôty padli nejaké stromy a pri svetle sviečok sa v noci zjavilo, že celé to má byť inak. Celé to má byť napísané tak, aby tomu porozumel aj ten, čo nepozná novodrevné hnutie, celé by to mal pochopiť aj ten, čo nie je Slovák, ani Čech alebo Moravák, ani iný Slovan. Isteže, nikto nepochopí všetko, ale tak by to malo byť napísané, aby to pochopiť mohol, a nie ako Bob Dylen, že musíš skúmať americkú politiku, aby si pochopil jeho texty. A načo? Skôr ako Gíta, tá je čitateľná aj po tisícich rokoch.

A nehrozí, že to spáliš znovu?

Samozrejme, že hrozí. Najväčšia istota, ako sa tomu ubrániť, je vydať knižku na papieri. Nie na sieti. Nebude predsa potom chodiť človek z bytu do bytu a páliť výtlačok po výtlačku. Keby bol Vrchársky zápisník vydaný, nemohol by ho človek spáliť. Musela by sa o to snažiť znovu nejaká inštitúcia, nazvime to slušne.

Na slobodnom vysielači máš pravidelnú reláciu Rodná cesta. Ako je stavaná táto relácia?

Je stavaná tak, ako ju postavíme. Na začiatok máme Svätoháje, les prírodný i umelý, chemické postreky a tak ďalej. Až po parkovú zeleň. Niekto sa pýtal, či by nebol dobrý nejaký úvod. Tak toto predsa je úvod. Sme deti lesov, bez lesov by nebolo ľudí a ani rodnej, či inej kultúry. To je úvod. Bez lesov ani nebude ľudí, tak azda to nie je aj záver. No a najprv si uctiť a potom aj požiť plody. Takže vzápätí – v ďalší utorok, budú aj predjarné orezy na píšťaly, šípy a iné nástroje… To je niečo pre zručných poslucháčov, alebo pre tých, ktorí sa chcú v zručnosti pocvičiť. Na ďalšie diely vyhlasujeme súťaž. Človek má v rukávoch prinajmenšom desiatky tém, naši čitatelia sa s väčšinou z nich stretli na stovkách článkov Rodnej cesty na sieti. Takže tuto je priestor pre čitateľov a poslucháčov. Nič nie je zakázané. Aby sme vedeli, o čo je väčší záujem a to azda aj bude skôr, pošlite nám na stránku diva@ved.sk návrhy na témy a predmet označte ako Slobodný vysielač.

Takže ide o stálu reláciu?

Čo je už na svete stále, keď aj doba ľadová sa skončila. Toto bude zatiaľ experimentálne vysielanie – mesiac, dva. Uvidíme, ako sa to vyvŕbi a to závisí aj od poslucháčov. Človek sa pustil do tejto veci vlastne hlavne kvôli živým ohlasom poslucháčov na minulé dve relácie. Slobodný vysielač vedú šikovní chlapci a osobne človek cíti túto vec trochu podporiť.

www.slobodnyvysielac.sk

 

podobné články:

Záznam zo Slobodného vysielača 12.2.13– relácia „Outsideri“ hosťom Žiarislav – treba stiahnuť

JEDEN VYSIELAČ JE SLOBODNÝ – Odpovede na otázky z relácie „Prečo“ v Slobodnom vysielači, na ktoré sa počas vysielania nedostalo

Záznam zo Slobodného vysielača 6.2.13– „relácia Prečo?“

 

 

 

Zdroj: Ved.sk

Trvalý odkaz: https://www.zemosvet.sk/rc-slob-vys-rodna-cesta-htm

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude uverejnená.