Práca, čo nás spája, duch, ktorý nás presahuje

Od jari ubehlo veľa vody, a stále sú nejaké opatrenia, ktoré mnohí vnímajú ako nevhodné pre to, aby sme niečo spolu robili. Pred týždňom sme však dali možnosť  spoločnej práci. Prišlo 10 ľudí, prevažne tých, čo sme rozoberali drevenicu a k tomu ešte my dvaja – s Malým Vrchárom. No aj keď väčšinu soboty popŕchalo, v sviežej sile sme za dva dni zalatovali strechu spoločenského prístrešku a prikryli ju plechmi, ktoré sme predtým ošúchali od hrdze, vykopali základ odtokového žľabu a stihli si aj porozjímať s koncovkami a porozprávať sa o veciach dôležitých, vedomeckých. V sobotu večer sme boli v pôsobivom naladení – usadení v kruhu v chatke, kde zmizli prične a ležadlá sú rozostavené v podkove, umožňujúc tak sedieť a rozprávať sa väčšiemu kruhu.

Teraz nás čaká niekoľko týždňov spoločenských chodov spojených so zvládaním kovidovej chrípky. Preto nerobíme žiadne podujatie, ktoré by bolo duchovno-kultúrnym, aj keď o týždeň je veľký sviatok Dušičky a to spojený rovno s mesačným splnom – bude to stretnutie pracovno-duchovné. V tejto dobe, ako aj v čase najbližšieho víkendu,  je možné po dohode prísť a spoločne popracovať na spoločenskom prístrešku a zúčastniť sa aj vzdelávacieho a remeselného diania. Aj keď nás nebude veľa, v najbližších dňoch budeme pokračovať v maľovaní strechy, aby tie plechy na streche nehrdzaveli, budeme tiež pracovať na vytváraní vnútra prístrešku, pretože postupne sa bude premieňať na dom. Samozrejme , spoločenský. Popri tom budeme rozjímať s koncovkami, venovať sa podľa záujmu aj iným vedomeckým smerom a – pri jedle a večer – rozpravy. V minulom týždni prejavili ľudia záujem o výrobu píšťal, výrobu bubnov i šípov. Tieto veci prispôsobíme očakávaniam tých, ktorí prídu na pomoc. Po dohode možno prísť v sobotu- nedeľu, ale aj cez týždeň. Pretože my tu – stále niečo robíme a s tým spoločenským prístreškom to myslíme vážne. Je tu čistý a zdravý vzduch. Miesta tu máme habadej, a tak sa tu možno prechádzať s otvorenou tvárou. A – vnímame ducha, živly, sme v dobrom naladení. Takže – pre tých, ktorí chcú urobiť niečo zmysluplné, či duchaplné, na našej spoločnej ceste prebúdzania a udržiavania vedomia – brána sa otvára. Živa!

Snímky: Ladomíra

Tento víkend – 24., 25. 10.

sobota: Práca v spoločenskom dome (latovanie stien, dokončenie skrutkovania krytiny) vybrané remeslo (píšťala, iné), vedomectvo,

nedeľa (maľovanie strechy, vybrané remeslo…)

Dušičky Na Medzi – 30.10. – 1.11.2020 – pracovné stretnutie posilnené o vedomectvo 

(pri splne, piatok – nedeľa) – pre jadrovú – pracovnú skupinu Rodného kruhu (možno ju rozšíriť)

  • vylepšovanie spoločenského prístrešku (steny – latovanie a vybíjanie hlinou)
  • vŕtanie koncových píšťal a výroba šípov (podľa priania minulých účastníkov)
  • obrad za duše predkov
  • obrad  duchovna predkov

Poznámka: Keďže budeme pracovať (bartrovým spôsobom, za poskytnuté miesto na spanie, dve  jedlá denne, remeselná a vedomecká činnosť), cesta Na Medzu môže byť pre ľudí z pracovnej skupiny môže byť chápaná ako cesta do práce (živnosť, brigáda, tiež dobrovoľní práca – v občianskom združení RK), prípadne sa môže uskutočňovať v nočných hodinách, keď neplatí zákaz vychádzania. Spanie – chatka, spoločenský prístrešok.

Ak chcete podporiť našu činnosť, môžete prispieť jednorázovým darom, alebo trvalým príkazom tuto:  CHCEM PODPORIŤ

Trvalý odkaz: https://www.zemosvet.sk/praca-co-nas-spaja-duch-ktory-nas-presahuje

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude uverejnená.