Pečenie chleba v dvorovej peci

Píše Rodan (12 rokov):

Chystá sa vedomecká cesta a prišla sem pomocníčka pomáhať s prípravou jedla. Neviem, čo všetko robí, ale viem že, robí aj chlieb a… No, píšem článok takže potrebujem vedieť z čoho je to cesto a ako sa miesi?

Plán: zistiť recept, doniesť ho do základne, zapísať ho a napísať článok…

Misia úspešná, tajný recept zistený. Takže suroviny boli: Múka, voda, kvások, soľ. Čože? To bolo všetko? Áno, všetko. Do misy sme nasypali múku, potom vodu, kvások, soľ a poriadne sa to premiešali. Potom som rozkúril pec a nechal ju ohriať. O niekoľko hodín tato pec otvoril, uhlíky ktoré sa usadili na dne pece vyhnal von lopatou a išiel dať chlieb do pece, naložil cesto na lopatu (na tú drevenú, nie na tú ktorou vyhodil von tie uhlíky) strčil ju do rozžeravenej pece, zosunul z nej cesto dole, zopakoval to ešte raz s ďalším bochníkom a potom pec rýchlo zavrel. V skutočnosti to ale nebolo také ľahké: pec je celkom dlhá takže uhlíky sa von nevyhadzovali tak jednoducho, a pec sa rýchlo zavrieť v podstate nedá, pretože nemá dvierka ale tehly. Tehly? No áno tehly, nenasadené dvierka ležia zatiaľ pod pecou v tej časti na drevo, a ak chce niekto pec zatvoriť musí do otvoru naskladať tehly. A pretože rátam s tým, že väčšina ľudí súhlasí, že zatvárať veľkú bránu garáže, pol minúty je dlho, rátam aj s tým, že sa táto pec rýchlo zatvoriť nedá. To je ale jedno pretože tehly zatiaľ namiesto dvierok stačia, a ak budeme ignorovať fakt, že dvierka pália oveľa menej ako horúce tehly, budú tehly tak isto dobré ako dvierka.

Snímka Rodan: Na tejto fotografii vyzerajú uhlíky ako tečúca láva.

O HODINU NESKÔR: Otvorili sme pec a vybrali ten chlieb von. Nechal sa vychladnúť, potom sme ho nakrájali a ochutnali: Veď to je veľmi kyslé! To bol ten kvások. On je totiž kváskový chlieb kyslejší, ako normálny chlieb. Vraj je aj zdravší, pretože ničí jedovaté látky, a je v ňom viac kvasnicových kultúr ako v droždí; kým droždie má alkoholové kvasenie, kvások mliečne…

Prvý chlieb bol hotový, a už tam išli s druhou várkou chleba a prvými plackami. Tie placky to boli „lepníky“, netuším prečo sa to tak volá, ale je to v podstate taká slovenská pizza. Až na to, že je na slano i na sladko.

Snímky: archiv Rodnej cesty.

Ak  chcete podporiť našu redakciu a vzdelávanie, môžete poslať dar. TU sú podrobnosti.

Zarobenie kváskového cesta
Keď drevo zhorí, vyhrnieme uhlíky
Chleby čakajú na ošatkách
Upečené menšie chlebové bochníky ešte v peci

Trvalý odkaz: https://www.zemosvet.sk/pecenie-chleba-v-dvorovej-peci

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude uverejnená.