Drevenicu rozoberáme

Je pravda, že vyrážať teraz na rozoberanie drevenice, keď práve prší, nevyzerá vábne, ale práve tak sa človek rozhodol. Keď sa vyčasí, bude už neskoro sa baliť. Sú aj oveľa náročnejšie práce, ako rozobrať jednu drevenicu v sychravom počasí. Napríklad: cesta na severný pól s vecami na drevených saniach. Prežitie v horách v stroskotanom lietadle. Jednosmerná cesta na Mars. Chodenie bez vody po púšti. Vyhrabať sa z lavíny v noci, alebo stroskotať na koralovom útese. Čo je oproti tomu rozobrať jednu drevenicu, keď práve nesvieti slnko? Keď máme zabezpečené spanie v teple a jedlo?
No, nie je nás tak veľa, ale nevzdávame sa. Človek už má to videnie, ako na výrazne zväčšenej Vatrovej plošinke, vlastne na opačnej strane od nej, kde už je pripravený priestor, taktrochu z lesa bude na nás hľadieť drevenica so slnečným znakom na priečelí. V lete tam budú ubytovaní účastníci, v dvoch izbách i na pôjde. Aj na koncotýždňovkách v prechodných obdobiach. Tu budeme tiež robiť slávnosti dožiniek, rady na zachovanie hodnôt, potné chyže a iné zaujímavosti. Už to človek vidí, aj pekné slnečné dni, aj čas kvitnutia a plodov. Stredisko je novodrevné a drevná stavby, ktorá nebola zbúraná a zničená, rázovitá slovenská drevenica sa zachová a ešte poslúži. Snímky sú zo stavby pastierskeho zrubu.
Nie je nás veľa, posily sa zídu. Vieme to odrátať od letných táborov alebo z účastníckych poplatkov Vedomeckej cesty. Človek má takýto plán: Dnes – vo štvrtok – človek označí trámy a s pomocníkom strhne v izbách. Plechy a šindle začneme rozoberať v piatok v hodinách, keď neprší, na latovanie zbavené krytiny natiahneme nepremokavé plachty. Ak to pôjde dobre a bude nás dosť, zatiaľ je nás na piatok pár, strhneme aj latovanie, krokvy a väzobnice. V sobotu môžeme pristaviť kamión. Ak nás nebude väčšie množstvo, tak skladáme v nedeľu. Počasie nás môže trošku zdržať. Kto sa ešte chce prihlásiť, alebo sa hlásil na niektorú zo sieťových adries a nedostal odpoveď, nech sa ozve na tel. 0907 740 868 alebo pošle správu so svojim číslom a imelovou adresou. Dnes rozošleme na imelá zoznam hmotného zabezpečenia a ďalšie podrobnosti. Hoja!
Človek o chvíľu vyráža do Liptovských Revúc .

Trvalý odkaz: https://www.zemosvet.sk/drevenicu-rozoberame

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude uverejnená.