Čo nového na Západe? Kovidové meče skrížené.

V Spojených štátoch amerických sa ľudia obávajú straty demokracie. Je tu zavedený two-party system (čo je iste lepšie ako one-party system – pamätá sa niekto na komunistické voľby, kde ste si mohli vybrať spomedzi kandidátov z jednej a tej istej strany?) ktorý je teraz silne polarizovaný vďaka netradičnému extrémne výrečnému (pravicovému) prezidentovi a covid chrípke.  

Zaujímavé je, že demokratická strana (paradoxne svojmu názvu) v dravom predvolebnom boji, tlačí na prísne pravidlá držiace zatvorenie inštitúcií a podnikov. Tieto rozhodnutia ponechané na zastupiteľov na štátnej úrovni, teda jednotliví guvernéri rozhodujú o pravidlách štátu, kde sú poverení vedením. 

Vo viacerých štátoch boli podané žaloby proti štátnym zastupiteľom na federálnych súdoch za zatváranie podnikov a obmedzovanie pohybu občanov. V Pennsyslvánii vyhlásil federálny sudca príkazy guvernéra za protiústavné. 

Zjednodušene – v tomto vírusom ovplyvnenom politickom ovzduší demokrati (socialistickejší) tlačia na zatvorenie, kým republikáni (kapitalistickejší) bojujú za slobodu trhovú aj osobnú.

Kovid je háklivá téma, veď sme stále globálne v jej kaluži. V krízovej situácii je vždy dobrá vec urobiť si vlastné hodnotenie hrozby a rizika (threat and risk assesment), napríklad vyhodnocovaním čísel, ktoré neklamú – ak teda zodpovedajú pravdivým údajom.

Ja sledujem údaje troch štátov – New Jersey (kde práve žijem), Slovenska (kde som dlho žila) a Švédska, ktoré má špecifický prístup k tejto krízovej situácii, kde pristúpili na prirodzenú imunitu. Vo worldometri sledujem za 1. celkovú úmrtnosť (priemer na milión), za 2. nové prípady, a za 3. novú úmrtnosť. 

Na východe Spojených štátov amerických bol vírus približne dva mesiace pred tým, ako došli testy. Preto graf má strmý stupeň v marci:

Vo Švédsku pristúpila vláda na prirodzenú imunitu a nezatvorila ekonomiku, čo ale neznamená, že nerobili žiadne opatrenia – na začiatku nákazy skrátili otváracie hodiny a kapacity podnikov, zatvorili stredné a vysoké školy, obmedzili verejné zhromaždenia na 50 ľudí, vyhlásili odporúčania na izolovanie pre ľudí nad 70 rokov a masky neboli ani povinné ani bežné. Bez príkazov.

Na porovnanie tu je aktivita priebehu vírusu vo Švédsku:

V tabuľkách má New Jersey spolu s New Yorkom (štátom), aj so štátmi Conecticut a Massachusetts, 3 krát vyššiu priemernú úmrtnosť (na počet v miliónoch) v porovnaní so Švédskom (583 na milión), aj v porovnaní s priemernou úmrtnosťou USA (636 na milión).  Zo skúsenosti potvrdím, že NJ ma vysokú úroveň zdravotníctva. Ich nadnesené čísla úmrtnosti sú pravdepodobne spôsobené nepresnými údajmi nemocníc o príčinách smrti. 

Švédsko má rozhodne vyššiu úmrtnosť ako ostatné severské štáty, ale kým sú ostatné štáty v druhej vlne (a ktorým číslo úmrtnosti stúpa), oni sú už za vodou s minimálnym prírastkom čísiel. A na rozdiel od USA im nepadá ekonomika.

Čo z toho všetkého vyplýva, a čo to znamená pre územie, kde sa nachádzate vy, si vyvoďte sami.

Pre mňa je vývod taký, že tam, kde prehrmelo už pršať nebude (žiadne ďalšie vlny).

V USA sa vakcína očakáva v polovici 2021. Čaká sa na jej vyvinutie v Nemecku a na dlhé testy na zavedenie.  V New Yorku (city), susediaci s NJ, sa nechala menšia komunita testovať na protilátky v súkromnej klinike a ich výsledok bol 70-80% imúnnych (zdroj NPR – národne verejné rádio.)

Tu sú „vydrvené“ čísla v mojej pozícii:

  • Pri počte 208,000 celkového množstva prípadov v NJ na 8,000,000 obyvateľstva je pravdepodobnosť nákazlivosti 2%.
  • Pri počte 636 smrteľných prípadov v USA na 1,000,000 je pravdepodobnosť smrti 0.0006.
  • Pri nadnesenom počte 1827 smrteľných prípadov v NJ je pravdepodobnosť smrti 0.001827.

Odhadujem, že do polovice budúceho roka, kým bude tu možnosť očkovania, budem už buď imúnna po chrípke (s alebo bez symptómov) alebo neovplyvnená ako v iných sezónach. Podľa mojej lekárky a priateľky, pôvodom Ukrajinky, je očkovanie chrípkového druhu účinné na 20%.

Z mojej osobnej ankety, chrípku dostávajú práve očkovaní ľudia. Partner mojej kamarátky sa dáva očkovať každú chrípkovú sezónu (keďže chrípka je vždy iná) a stále ju potvoru dostane, kým ona ju nedostane ani keď má jeho doma chorého! Všetci moji známi, ktorí chrípku mali priznali, že ju dostali práve po očkovaní.

Ďalej, hoci sa pohybujem v štáte, kde číslo celkových prípadov je vysoké, v mojom okruhu ten kovid neschytal priamo nikto. Poznám len vzdialene jednu zdravotnú sestru a z počutia dcéru známej, ktorej symptómom bolo bolenie hlavy a únava (nikto z jej rodiny a známych sa od nej na spoločenskom posedení v záhrade nenakazil).

Takže je dosť veľká pravdepodobnosť, že ten kovid prežijeme v pohode.

Ešte jedna vec. V mojom okolí (južná New Jersey), napriek hore znázorneným číslam, sú čiastočne alebo celkom zatvorené štátne základné školy s online a domácim vyučovaním.  Školám prenechal guvernér samostatné rozhodnutie s príkazom prísnych opatrení. Súkromné školy sú otvorené.

O tom, prečo sa asi štátne školy nechcú otvoriť a o iných politických súvislostiach nabudúce.

Pennsylvania link: https://www.abc27.com/news/health/coronavirus/coronavirus-pennsylvania/four-western-pennsylvania-counties-win-lawsuit-against-governor-wolf-shutdown-ruled-unconstitutional/

Vo worldometri (https://www.worldometers.info/coronavirus/)

Bez príkazov. (zdroj: https://www.medpagetoday.com/infectiousdisease/covid19/87812)

Ak sa Vám páčia naše články a chcete podporiť našu činnosť, môžete prispieť jednorázovým darom, alebo trvalým príkazom tuto:  CHCEM PODPORIŤ

Trvalý odkaz: https://www.zemosvet.sk/co-noveho-na-zapade-kovidove-mece-skrizene

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude uverejnená.