Je Trump naozaj tak strašne nenávidený?

Prvá debata súčasného amerického prezidenta Trumpa, predstaviteľa republikánskej strany (zastupujúcej prevažne súkromný sektor) s Bidenom, predstaviteľom demokratickej strany (zastupujúcej prevažne verejný sektor), bola podľa podľa médií aj výroku samotného prezidenta, obľubujúceho suprelatívy, označená ako katastrofa (“disaster”.)

Bol to očakávaný zápas slov, vcelku menej rozrušujúci v porovnaní s debatou Trumpa s Clintonovou v 2016, keď bol národ ešte nezvyknutý na Trampov šokujúci štýl vystupovania (zvyknutý na ostré riadenie), spôsobu reči (politicky neuhladený) a boja (prinajmenšom hodnom pozornosti).

Keď sa poslucháč sústredí na obsah debaty môže zvážiť, pre koho bola táto debata väčšou katastrofou.

Biden nedobre začal a ešte horšie skončil

V prvom dychu Biden oslovil americký ľud s údajom o kovidovom nakazení krajiny, podľa neho 5 percent. V matematike, ktorej zákony sú nesporné, 7.4 miliónov (nakazených) delené 328 miliónov (počet obyvateľstva) sa rovná 2 percentám. Na to, akoby čert nespal, Biden poučil Trumpa, že “každý vie, že (Trump) je klamár.” Biden podľa svojho vyhlásenia vie, čo každý z nás vie. Chyba logiky po chybe matematickej.

Ako sa to povie, keď niekto cielene použije v správe určenej ľudu (debata mala sledovanie 73 mil) údaj zveličujúci číslo (napríklad nákazy) o 150% (2.5 krát)?

Medzi iným Trumpa obvinil za súčasnú ekonomickú krízu a straty zamestnanosti. Päťpercetný kovid úlohu nezohráva?  

V prvej polovici mala debata viackrát komický nádych. Trump, akoby bol v boxerskom ringu na tréningu, Bidenovi viackrát vypichol, čo nie je dobré povedať jeho voličom.

Trump je majster umenia urážok. Má vo zvyku dávať svojim oponentom prezývky, niekedy veľmi trefné. Napríklad, Elizabeth Warrenovú  (kandidátku demokratickej strany na prezidenta) volá pre jej údaj o indiánskom pôvode, ktorý bol prešetrený a vyvrátený, Pocahontas.

Keď Biden operoval s faktom, že vyhral demokratické voľby, Trump mu pripomenul, že len o vlas porazil Sandersa, na čo sa Biden začal nemotorne brániť a tak Trump strelil, že keby Pocahontas nebola vystúpila z pretekov (o delegáta demokratickej strany na prezidenta) o dva dni skôr a neschválila ho ako nasledovníka, tak by tam nestál. Mne to bolo (a stále je) veľmi smiešne, hoc (alebo práve pretože?) som Warrenovej prispela na jar na kampaň.

Zaujímavé bolo tiež Bidenovo vyhlásenie, že milionári a bilionári počas kovidu zarábajú. To akože označoval Trumpových ľudí. Trump na to nereagoval. Ale mne napadli dvaja bilionári, Soroz a Gates, o ktorých sa vie, a nie je to ani tajomstvo ani konšpirácia, že podporujú demokratov (čitateľ si môže overiť, druhý menovaný je na vebstránke Clintonovej nadácie sponzorov). Možno chce byť ten Biden transparetný ako Trump, o ktorom jeho prívrženci hovoria, že “povie veci ako sú.”

Na záver si ako zlatý klinec jeho boja Biden vložil hlavu do slučky, keď sa preberal “Zelený nový balíček” (Green New Deal), ktorý bol pôvodne navrhnutý vo voľbách 2012 stranou zelených (Jill Stein, Green Party) a ktorý v 2019 prebrala (zriedila a upravila) demokratická strana. Zelení získali v posledných voľbách jedno percento. Jedno percento voličov pridané k súčtu hlasov jednej z dvoch bojujúcich strán, ktoré sú v každých voľbách veľmi natesno, môže predstavovať víťazstvo.

Očakávala som, že ekologický segment debaty bude nebezpečný pre Trumpa, ktorý vystúpil z Parížskej dohody a znížil ekologické opatrenia. Debata sa však krútila okolo zeleného balíčka. Trump vytiahol na svetlo rozpočet tohto návrhu, ide o trilióny dolárov, čo prekvapilo aj moderátora, ktorý dal Bidenovi otázky na telo a ten sa od zeleného balíčka dištancoval. Vyhlásil, ze on je za svoj “Bidenov plán”. Zápasnícky povedané, zamotal sa a spadol v téme, ktorá mohla zhodiť z koňa Trumpa.

Po uzatvorení debaty bez potrasenia rúk (pozor kovid) v trošku trápnom tichu vyšli manželky kandidátov, Melania bez masky, pani Bidenová v maske.  Biden, ktorý sa počas debaty viacktrát pôsobivo (cvičene) prihováral do kamery, schádzajúc z javiska do hľadiska nepozrel. Trump odchádzajúcim ľuďom zamával. A zo zriedeného publika, ktoré moderátorovi prisľúbilo počas debaty netlieskať, nevykrikovať a nebučať, namojveru zazneli dva osamelé výkriky “Best president ever!” a “We love you, Trump!”

Bidenovým volebným sloganom je “Spoločne porazíme Donalda Trumpa!”. Tak to stojí na jeho stránke. Obrázok víťaza so zamaskovanou tvárou. Neľahká úloha pre tých, ktorí by volili jeho stranu. Možno keby jeho prioritou bolo mať slušný plán, ktorý by sa naučil vykresliť a rozumne vysvetliť.

Trvalý odkaz: https://www.zemosvet.sk/je-trum-naozaj-tak-strasne-nenavideny

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude uverejnená.