Chlapské a perné hry

Spomína si, ako – keď bol malý – chodili do lesa opekať ku ohňu v čase kosenia horskej medze, tak muži – otec a strýkovia – hrali takú vylučovaciu hru – hádzali sekerkou do suchého smreka a komu sa sekera nezasekla, vypadol. Spomína si i na slovenský film, tiež bol ešte chlapec, keď ho vysielali a videl ho čierno-bielo – hrali to Štefan Kvietik a Michal Dočolomanský – v jednej ruke haluz a v druhej sekera – na striedačku sekali do haluze na kláte – každý mal len jeden sek a haluz mala byť zakaždým preseknutá. A keďže v tejto dobe staviame a teda zákonite aj trochu tesárčime, mohli by sme sa na Vatre dohodnúť a pre zábavu dať takéto zásekové kolečko – sekanie haluze na striedačku. Jednak bude viac nasekaného paliva na Vatru a – chlapi a možno aj chlapci si vyskúšajú svoje sekerky. Mnohí ich majú aj kuté. Hra sa dá ozvláštniť – napríklad sek opačnou rukou (praváci ľavou a naopak), alebo – sek nožom. Haluzí máme dosť a tak si už len priniesť tú svoju sekerku alebo osekávač. Pretože – naši chlapci neradi dávajú z ruky tie svoje ukuté. Budú tam aj požičiavacie sekerky a brúsny kameň.

Takže – zásekové hry:

Sekanie haluze jednoručné: : v jednej ruke si drží haluz na kláte, druhou rukou ju odsekne. Postupuje sa od tenkého konca ku hrubému. Komu nepodarí odseknúť haluz na jeden raz, nepokračuje.

Sekanie brvna obojručné: Postupuje sa od tenšieho konca brvna ku hrubšiemu. Určený je počet sekov – napríklad šesť. Komu sa nepodarí odseknúť brvno na určený počet sekov, nepostupuje.

Lukostrelecké hry:

Triafanie do pevného cieľa – terče sú postavené v jednej čiare. Ráta sa množstvo zásahov – jednoduchých, alebo stupňovaných (zásah do vyznačeného stredu sa ráta viac, ako zásah do kruhu po strane…)

Zasahovanie rozmiestnených cieľov – ciele sú rozostavené v rôznych vzdialenostiach a v rôznych výškach svahu.

Ústupová lukostreľba – strelec ustupuje od terča ďalej a otáča sa po niekoľkých krokoch, aby z otočky zasahoval cieľ. Hra môže byť časovo obmedzená.

Streľba na rýchlosť – strelci zasahujú rovnako vzdialené ciele, pričom sa ráta počet zásahov v určenom čase.

Streľba z otočky na rýchlosť  –  dvaja lukostrelci stoja chrbtom k sebe na palebnej čiare a na znamenie (tlesknutie) sa otočia jeden doprava, druhý doľava. Luka majú pripravené šípom hore, aby neohrozili stojacich za čiarou. Ráta sa vždy len prvý zásah do cieľa. Po niekoľkých šípoch si vymenia strany, aby nik nebol zvýhodnený (doľava sa otáča ľahšie).

Streľba na hojdajúci sa terč – terč sa hojdá –  pred sieťou jeden, alebo viacerí lukostrelci sa snažia hojdajúci sa terč zasiahnuť.

Streľba na letiace terče – Viacerí lukostrelci (môže byť aj jeden) zasahujú vyhodené terče. Ráta sa počet úspešných zásahov.

Streľba na kotúľajúci sa kotúč – lukostrelci zasahujú kotúľajúci sa kotúč, ktorý je vymietnutý po rovine, alebo dolu svahom.

Nočná lukostreľba – na bezpečnom mieste oproti svahu lukostrelci zasahujú slabo osvietený terč – napríklad sviečkou zapálenou v zaváraninovej fľaši (skrytá za klátikom), pričom sa nesnažia trafiť sviečku, ale terč.

Okrem toho bude pre deti aj hra „stavanie skrýši“ a aby to nebolo príliš perné a ku slovu sa dostala aj ladná živa, tak budeme mať hudobné nástroje – píšťalky – fujarky – doby a iné – s pomocou ktorých budeme tvoriť novodrevné hudobné zostavy. 

24.9.22 Dožinková VATRA

OD STANOVISKA KU STREDISKU – článok
Snímka: Ladomíra z Tábora prežitia r. 2021

Trvalý odkaz: https://www.zemosvet.sk/chlapske-a-perne-hry

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude uverejnená.