Brezová šťava – jarný dar lesa

Brezovú vodu sme zbierali pomocou bazových slamiek, ktoré pisateľ vyrobil.

V brezovom poraste si vyberieme strom, ktorý vyzerá statne. Základ je úcta a preto v duchu strom požiadame o službu. Pred, alebo aj po odobratí časti šťavy uskutočníme chválu.
Niektorí vedia buď kôru narežeme, alebo ľahšie ju navŕtame. Pisateľ niekedy navŕta tesne nad takým výrastkom, ktorý po úprave nožíkom slúži ako kvapadlo rovno do priviazanej fľaše. Druhý spôsob a pre mnohých jednoduchší je do vyvŕtaného otvoru vložiť trúbeľku. Stačí prevŕtať hrubú kôru aj s lykom a len málo zavŕtať do dreva, to cítime, že už je v tvrdom, a v tej chvíli tečie šťava. Ako sa spieva: Z brezového dreva voda kvapká, napi že sa milá, veď je sladká“. Vyvŕtaný otvor by sa mal ku drevu zužovať, aby trúbka pekne dosadla, a to keď vŕtate nebožiecom, tak tak aj je. Ak máte vrták s rovnobežnými stranami, tak ním pri vŕtaní krúžite. Pisateľ používa plytký a tenký vrt a trubičku vyžije z bazy, širokú ako cecúľ na fujaru. Bazový prútik má širokú dužinu a ľahko ju vytlačíte, alebo vyvŕtate. Možno použiť aj rúrku z inej hmoty.
Pisateľ vŕta zväčša na južnej strane a aj tak má zväčša naklonené brezy na južnom svahu, takže sa fľaše alebo džbániky na strom uväzujú ľahšie. Niektorí radia široké, alebo hlboké vyvŕtané otvory, ale to je zbytočné. Čím menšia rana, tým lepšie.


Brezová šťava je vlastne miazgou. Je však napohľad ako voda. Je mierne sladká, pre dnešných ľudí, ktorí bežne pijú silne sladké nápoje, sa môže zdať sladká až málo. Pisateľovi sladkosťou pripomína srvátku. Ak ju budete odparovať na peci,. Časť ozdravných látok sa vytratí.

Mravčekovia majú veľmi radi brezovú vodu. Radostná novina sa rýchlo rozkrýkla a okolo násho krčahu sa ich zbehlo veľmi veľa.


Účinky brezovej šťavy sú rozsiahle. Odkysluje prekyslené trávenie, čistí krv i vnútorné ústroje, má všeobecne vylaďujúce účinky. Je dokonca mierne výživná. Čistí aj pokožku a podporuje rast vlasov a prospieva ich akosti. Podobne pôsobí aj na kĺby a nechty. Jej účinky sú rozsiahle. Možno ju použiť aj na medový nápoj.


Brezová šťava je vlastne zemská voda, očistená cez koreňovú sústavu a drevo. Je obohatená o výživové zložky, ktoré zabezpečuje brezová bytosť. Ak ju zbierame vyššie od koreňa, je na brezové zložky bohatšia.
Aj keď mnohí uvádzajú pomerne veľké množstvo šťavy, ktoré možno zo stromu odobrať bez ujmy, pisateľ radšej otvorí kôry z väčšieho množstva stromov a odoberie z nich nie tak veľké množstvo. Pri narezaní kôry si strom zastavuje ranku sám. Pri navŕtaní – ak vŕtate otvor neveľký podľa tohto návodu, ranku nemusíte ničím vypĺňať, strom si šťavu postupne na mieste zahustí a otvor si sám zacelí.
Chvála za dary z čistého zdroja, chvála aj bytostiam cez ktoré prišli.

Snímky pisateľ

Ak  chcete podporiť našu redakciu a vzdelávanie, môžete poslať dar. TU sú podrobnosti.

Trvalý odkaz: https://www.zemosvet.sk/brezova-stava-jarny-dar-lesa

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude uverejnená.