PEKNÚ JAR VŠETKÝM, ČO SA JEJ OTVORIA

Príjemnejší je Kristus, ako mnohí, akože jeho vyznávači.

Je to už 15 rokov, čo píšem články o výročných sviatkoch, zriedka aj nejakú knihu, čo s tým súvisí. Sú to už desiatky článkov o Svätení jari – pôvodých vedomeckých sviatkoch a obradoch, ktorých prvky prijali aj cirkevní kresťania. Často som písal aj o súzvuku rôznych duchovných kultúr – pôvodnej vedomeckej a privezenej kresťanskej. Tentokrát som článok nedokončil.

V tomto roku som na Zelený štvrtok šiel do hostinca na sieť (je tam wi-fi)Keďže žijem 10 rokov na lesnej samote a uvažoval o tom, kedy kúpiť chlieb, položil som otázku: Zajtra je Veľký piatok, bežní ľudia chodia do práce, alebo majú voľno? To akoby som strelil bičom. „Veľký piatok, to je najväčší sviatok!“ – výrazne mi vytasil z videnia známy muž. Uprene som sa naňho pozrel a očami povedal – to je ale váš najväčší sviatok, ale ja sa pýtam na niečo iné. A on odpovedal ústami, trochu miernejšie: „Aspoň pre nás, evanjelikov“. No, od katolíka možno by odpoveď nebola oveľa inakšia, možno áno.

hop.jpg

 Pre mňa je sviatok každý deň a zvlášť veľký sviatok je napríklad Slnovrat, zvlášť letný, a to nie evanjelických 500, ani katolíckych 1000, ale rondelmi dokázaných vedomeckých viac, ako 8 000 rokov. A nikoho tým neobťažujem a ani nie som voči ostatným útočný, ak to so mnou nezdieľajú. Nežiadam, aby si všetci ctili moje duchovno a vedome som prijal, ako sa komunistické sviatky opäť vymenili za cirkevné. Môžu si uctievať hoci aj šibenicu, len nech to nežiadajú odo mňa. S náboženskými fanatikmi sa nehádam, pýtam sa len, kedy sa dá kúpiť chlieb. A keď mi pri tom nejaký náboženský zanietenec začne vysvetľovať svoju cirkevnú ideológiu, snažím sa ho pochopiť. A uvedomím si, že medzi Kristom a kresťanmi je obrovský rozdiel.

Odkazujem im – mojim sviatkom je, keď cítim svätý pokoj. A preto sviatkujem radšej v lese so zvieratmi, stromami a inými bytosťami. Tam aspoň nehučí na zelený štvrtok idiotská duc-duc hudba, ako v hostinci, kde som bol „kresťansky“ poučený. Čvirikanie vtákov a šum listov, to sú orgány priamo od Boha. Prajem peknú jar všetkým, zdravie a plného ducha, hlavne tým, čo sa tomu otvoria.

Žiarislav 

 

podobné články:

Zdroj: Ved.sk

Trvalý odkaz: https://www.zemosvet.sk/rc-peknu-jar-htm

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude uverejnená.