2 časníky v roku 22 !

V tomto roku sme vydali náš obvyklý slovenský prírodný – vedomecký časník , avšak v dvoch vydaniach. Na jednom s názvom Mesačnice je v strede kalendára maľba Igra Stromku, na druhom je kresba stromu obklopená snímkami stromov z dielne Ladomíry. Oba časníky majú rovnaký písomný obsah: Vo zvykoslovnej časti vypracovanej Žiarislavom nájdete v ňom naše pôvodné sviatky, ako Hromnice, Svätenie jari, Turíce, Letný Slnovrat, Dožinkový spln, predslnovratové obrady a sviatky Zimného Slnovratu. Tie sú opatrené vysvetlivkami v podobe značiek s vyznačeným obradovým rázom sviatku. V časníku sú vyznačené mesačné novy a splny a tiež obdobia jarnej a jesennej rovnodennosti. Zaujímavá je i menná časť kalendára (Žiarislav, Bohdan Dobroslav). Okrem bežných mien (slovanské sú vyznačené hrubším písmom) je v tomto časníku vyše 300 obnovených staroslovanských mien hlavne z nášho územia.

Posielame balíky po najmenej 10 kalendárov plus poštovné. Cena jedného kalendára – či stromy či mesačnice – je 2 E. Adresa -imelo: diva@ved.sk , predmet – časník. V menšom množstve si ich môžete vyzdvihnúť v sieti prostredníkov.

Ak chcete podporiť našu redakčnú činnosť, môžete prispieť jednorázovým darom, trvalým príkazom, alebo poukázaním 2% z dane z príjmu – tuto:  CHCEM PODPORIŤ

Trvalý odkaz: https://www.zemosvet.sk/2-casniky-v-roku-22

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude uverejnená.