Žiarislav dokončil novú knihu – môže vyjsť s podporou zbierky čitateľov

Jeden z predbežných náčrtov obálky – s kresbou akademického maliara Igora Strinku.

 

Rodná cesta: Na Startlabe si práve spustil zbierku na podporu knihy „Na vrchárskom Chodníku“  – prečo teraz?

Žiarislav: Pretože teraz je tá kniha dokončená. Teraz nás čakajú redakčné úpravy a pracujeme aj na výtvarnom stvárnení.

Podpora knihy tuto: Žiarislav – Na vrchárskom chodníku – kniha s CD

Môžeš prezradiť aspoň v krátkosti, o čom táto kniha je?

V knihe je zobrazený odchod človeka z civilizácie do prírodného prostredia, hlavne prvé roky pustovníčenia. Sú tam aj príbehy zvierat, starousadlíkov a hlavne novolazníkov, ktorí sa  mihajú dejom – nedejom. Je to prekladané veršami, ktoré sa stali piesňami, aj tie tvoria do istej miery súčasť deja.

Zbierka by mala napomomôcť vydaniu.

Áno. Pôvodne to mala byť 200-stranová, jednoduchá kniha, na čo by sme mali aj našetrené. Ale v priebehu rokov spisy napredovali – kniha má 430 písaných strán, čo sa ešte trošku natiahne o maľby a kresby akademického maliara Igora Strinku. Okrem dvojnásobného rozsahu nám navýšilo náklady aj hudobný nosič, ktorý je pribalený ku knihe.  Robili sme prieskum medzi čitateľmi a vyšlo to tak, že sú zvedaví na súvis medzi dejom a textami piesní v dobe ich vzniku. Kniha bude hnedobiela, nie je isté, či také, alebo plnofarebné budú maľby. Hnedá farba obsahuje všetky farby, takže je oku príjemnejšia, ako čierna, ale aj drahšia. Človek si povedal, že nech tá kniha vyzerá dobre, priateľsky. A nech má ten správny náboj, nech je príjemná na pohľad i na dotyk. Samozrejme – podstatný je obsah.

Inak minulá kniha – Návrat Slovenov v duchu a slove, vyšla v prvom vydaní tiež s podporou čitateľov. Nakoniec vyšli ďalšie dve vydania a dnes je medzi čitateľmi už 5 000 výtlačkov tejto knihy, ak nerátame „predvydanie“ prepisov prednášok s takmer rovnomenným názvom v náklade ďalších poldruha tisíca výtlačkov.

Áno, a to veľmi pomohlo, že prvé vydanie podporili čitatelia. Návrat Slovenov v duchu a slove je o našej pôvodnej duchovnej kultúre, teda o mediálne dlhodobo  vytesňovanej oblasti, o ktorú vraj „nie je záujem“. :). Tá kniha mala črty populárnej, odbornej i vedeckej literatúry, ako usúdil odborný pripomienkovateľ. Teraz prichádza na rad beletria, čo znamená v preklade do slovenčiny „krásna spisba“ :).

Takže preto nie je teraz veľká aktivita na tvojich stránkach – dokončieval si knihu?

Presne tak. Kniha je teraz prvoradá. Od januára človek takmer každú noc pracuje na knihe, spáva nadránom, cez deň hospodári, ale nie tak husto, ako po iné roky. Aj články šli teraz bokom.  Keď sa to tak vezme, tak sa na Slovensku a ani vo svete nič tak nové nedeje. Keď človek opravoval svoje state s pred 17tich rokov, ktorými sa kniha začína, jasne na nich videl, že vtedy boli podobné spoločenské pnutia ako dnes. Nejde ani tak o spoločenské, ako skôr o prírodné živly, ktorým ľudia podliehajú, a keďže ich nepoznajú, nevedia, tak ich to rozčuľuje a podliehajú spoločenskej namotávke – krútňave. Človek sa dlhodobo sústredí na veci, ktoré sú nadčasové. Zdá sa mu zbytočné čudovať sa, alebo dokonca rozčuľovať nad tým, že voda tečie stále zhora dole a oheň horí stále zdola hore. Takže nemá až tak veľký zmysel neustále sa vyjadrovať k súčasnému dianiu. Ale ak už, tak len jednou vetou –  že v obehu je viac nepodložených správ, ako inokedy, a Slovensko sa zas niekto zaťahuje do nemúdrej vojny. Dobrá správa je, že vlastnosťou prírody je rovnováha a teda – mier.

 

Takže ľudia, čo teraz nezaváhajú a zapoja sa do zbierky, dostanú sa ku knihe najskôr? Pošlete im ju priamo domov?

Áno, pošleme im ju domov, hneď po tom, ako ju vytiahneme z tlačiarne, a tým ktorí obetujú viac, pošleme aj ďalšie naše diela, podľa výberu na Startlabe. Ak sa zozbiera dostatočné množstvo obeživa, tak kniha vyjde dosť rýchlo. Ak by sa cieľová čiastka nevyzbierala, peniaze by sa mali vrátiť darcom, podľa pravidiel tohto druhu zbierky a kniha si počká na príhodnejšie obdobie. Mnoho ľudí zalamuje ruky, že tretí sektor ovláda zo zámoria nejaký  miliardár a záhadní vládcovia nórskych fondov. My sme nikdy nebrali granty a dotácie, vždy sme boli nezávislí od moci štátu a  peňažníkov.  Je tu predsa úplne jednoduchý a čistý spôsob, ako sa tomu dá vyhnúť zneužívaniu kultúry . A to je –  že ľudia si priamo podporia svoju kultúru a to v takej podobe, ktorá sa im páči. Týmto sa vyhnú kruhom, ktoré do kultúry vtláčajú svoje politické a peňažné zámery.  A dotovanie kultúry z daní totiž prináša zvýhodňovanie vyvolených, politizáciu a straty v prospech úradníckeho aparátu. A dnes tá politizácia v kultúre zdá sa, že stúpla do nezdravých pomerov.

 

Ako?

Napríklad v oblasti hudby. Štátna ideológia EU je multikulturalizmus. Novodrevní hudobníci, ktorí sa držia pôvodnej kultúry, sú napríklad vyčleňovaní  z prúdu worldmusic, kde by prirodzene mohli pôsobiť. Na Slovensku úradujú akísi neoficiálni kultúrni ideológovia, zdatní v práci s „fondami“ a to spravidla nie štátni, ktorí hudobníkov lustrujú z hľadiska duchovného, aj politického. Keď príde nejaký Indián, alebo Ind, tak nikoho nenapadne lustrovať ho, či náhodou nejde o pohana, alebo či nepublikuje v médiu, ktoré kritizuje systém. Ale voči Slovákovi si to tu v pohode dovolia.  A tak sa človek teraz s radosťou venuje literatúre, lebo to je oblasť, v ktorej sa kultúrny výstup dostane k ľuďom ľahšie. V literatúre je pre človeka tvoriaceho na podklade pôvodných duchovných hodnôt je z nášho pohľadu väčšia sloboda, ako v kruhoch hudobných, kde neustále naráža na  predpojatých zaslepencov rôzneho druhu. Samozrejme, pokiaľ zabezpečíme základné hospodárske podmienky. A to vlastne teraz robíme.

 

Ale predsa len budeš mať teraz v piatok v Bratislave ojedinelý jarný koncert (20.4.). Ponesie sa tiež v duchu pripravovanej knihy, keďže je v nej aj hudobné CD?

Áno.

Ako to bude vyzerať?

Prvý koncert bude hrať Nany Hudák s hosťom….. Potom bude náš koncert –  s Bytosťami.

Bude to vlastne piesňodej. V úvode bude zachytené napätie, ktoré viedlo nemenovaného človeka k odchodu z mesta – z civilizácie a prvé okamihy po usadení sa na spustnutej, dávno opustenej lesnej samote. Prvá časť koncertu bude teda náčtr, kade by sa azda mohli v budúcnosti podobné pásma poberať – medzi piesňami budú úryvky z knihy, ktoré sme skúšobne nahrali tejto noci. Druhá časť koncertu bude takisto piesňodej, ale bezo slov.  Už len hudba a spev. Budeme hrať v rozšírenej, 6-člennej zostave.

Ďakujeme za rozhovor a držíme palce.

20.4.18 – Dvojkoncert skupiny Žiarislav a Bytosti s Nany Hudákom

Ďalšie správy ku knihe budeme prinášať TU

Tu môžete knihu podporiť:

STARTLAB: Žiarislav – Na vrchárskom chodníku – kniha s CD

Trvalý odkaz: https://www.zemosvet.sk/ziarislav-dokoncil-novu-knihu-moze-vyjst-s-podporou-zbierky-citatelov

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude uverejnená.