Voda lacná, voda zdravá: Noste si so sebou v aute veľkú fľašu vody!

vodaBalená voda je iba horšou alternatívou k oveľa lacnejšej a ekologickej vode z vodovodu“, píšu v pondelňajšom  článku. „Marketingový trik storočia: kupujeme tú najdrahšiu vodu“ Aktuality.sk. „Štúdie z roku 2008 však preukázali, že v 10 značkových a balených vodách sa našlo až 38 znečisťujúcich látok. Dve z 10 testovaných značiek boli dokonca na nerozoznanie od miestnej vody, ktorá tečie z vodovodného kohútika“, cituje menovaný článok výskum z USA.

Slovensko má vo vodovodoch tak čistú vodu, že takýchto krajín v tomto veľa na svete nie je. A navyše – ak poznáte krajinu, je veľa miest, kde si po ceste môžete nabrať živú, pramenitú vodu. Napríklad – keď ide pisateľ na sever, cez Brezno, pod Čertovicou je pri ceste čistučký prameň s besiedkou. Ak by šiel na západ, vo Zvolene pramení priamo pri hlavnej stanici medokýš, ktorí si Zvolenčania nenechali našťastie sprivatizovať. Ak by šiel na severovýchod, v Tisovci pramení skvelá kyselka. A ďalej, na Horehroní, celkom hore, je nad hadovitým Hronom jeho prameň. Priamo z prameňa Hrona si zvykne nabrať krištáľovú živú vodu do dvoj, alebo päťlitrovej fľaše. Podobných verejných krásnych prameňov je na Slovensku mnoho. Ak ide človek na cestu, v aute má vždy veľkú fľašu a niekoľko malých – 7 decových alebo litrových. Číra voda je na ceste veľmi dôležitá. Dodáva silu. Živú silu. Doma ani nehovoriac. Pramenitá voda je základ. Ale kto nemá prameň a žije na Slovensku, dobrá správa – vo veľkej väčšine  vodovodov tečie buď veľmi dobrá, alebo aspoň dobrá voda. Treba ju nechať po napustení len pár minút postáť. Často je lepšia, ako vody balené.Tvrdia zástancovia pitnej vody z vodovodu. Pravdaže, obchodníci s vodou v umelých fľašiach vychvaľujú to svoje. A predaj balenej vody stúpa.

Firmy  volia jednoduchú cestu. Balenú vodu porovnávajú so sladkými nápojmi, čím poukazujú na to, že je oveľa zdravšou alternatívou. Lenže – povedzme si pravdu – sladké nápoje s „prírodne identickými“ dochucovadlami , teda chemickými prídavkami, v ktorých je prírodný základ mizivý, alebo žiadny, tak také nápoje ľudia, ktorým záleží na zdraví, vôbec nepijú.

Spotrebitelia majú dojem, že sa (kupovaním balenej vody) starajú o svoje zdravie. Aj keď by pre nich bolo jednoduchšie, keby si jednoducho napustili vodu do pohára a pili tú vodu z vodovodu…. Tá je totiž 2000-krát menej nákladná a často aj zdravšia“, píše horeuvedený článok. Zaujímavé, že Slováci, a to nie len tí, ktorí si kupujú v umelej fľaši slovenskú vodu napríklad od firmy …kola kompany, sa sťažujú, že majú málo peňazí, a pritom si neraz kupujú drahšiu vodu a neraz aj menej zdravú, ako je tá, čo im prúdi z vodovodov alebo prameňov.

Dodajme, že aj umelohmotný obal má svoje nepriaznivé účinky. Aký skvelý vynález je sklenená fľaša. Sklenená fľaša je vlastne pretavený kremeň. Je to oproti ropnej umelej hmote čistá vec.

Nabrať si vodu z prameňa, doviezť si ju domov, to si vyžaduje aj určitý zámer, pár minút času a uvažovať dopredu – vziať si veľkú nádobu do voza. Prispôsobiť si cestu. Väčšinu hmotnosti nášho tela tvorí vody. Tá však aj tu obieha, ako aj inde v prírode. Netreba ju magnetizovať, z prameňov tryská božia – veď ju nabíja svojou silou Matka Zem. Neoplatí sa nám uvažovať viac o tom, akú vodu vstrebávame?

Chráňme si vodu a nenechajme si ju rozpredať. Aby mali aj jednoduchí ľudia naďalej prístup k dobrej, čistej a zdravej  vode.

Snímka: Žiarislav

Výzva na záchranu slovenskej zeme TU

Výzva na ochranu Tatier TU

Trvalý odkaz: https://www.zemosvet.sk/voda-lacna-voda-zdrava-noste-so-sebou-aute-velku-flasu-vody

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude uverejnená.