Vedomé oslobodenie

Ukážka zo Žiarislavovej knihy Čaro prírody (2016), časť Cesta.

Čo je to vlastne sloboda? Koreňoslovci to vysvetľujú ako praslovanskú odvodeninu od svojskosti, a to buď ako „svoj pán“, alebo „slobodní“(ľudia).
Sloboda je vec osobného pocitu. Keď je niekto sám sebe pánom, je slobodný. Náprotivok bol otrok alebo nevoľník. Teda – nie svoj, ale niečí. Vieme, že v dobách slobody prírodného duchovna boli občania slobodní a dočasnými otrokmi boli spravidla len vojnoví zajatci. V rodovom zriadení boli snemy – veče. Ľudia boli slobodní. Neskôr, s kniežacím, kráľovským zriadením, prišlo poddanstvo, otroctvo a nevoľníctvo. Ľudia stratili občianske slobody a stali sa majetkom feudálneho štátu. Nevoľníci nemali žiadne práva. Dnes to už tak ale nie je. Občania majú práva. Z nevoľníckeho spôsobu sú už len slovné pripomienky. Napríklad ústavne zakotvené „povinnosti“. Povinnosť pochádza z väzenského prostredia, zo slova „vina“. Správne slovo pre občana by mala byť  „zodpovednosť“. V zodpovednosti je koreň „ved“, teda  vedomie, veda. Zodpovedný je čosi celkom iné ako povinný. Povinní by mali byť len väzni. Treba im to tam povedať, v tej národnej rade, nech už tie povinnosti zrušia a nech tam ustanovia 206 zodpovednosti. Uvidíte, že bude lepšie. Keď budú nie povinní, ale – zodpovední.
V skutočnosti je toho viac, od čoho sa môžeme oslobodzovať. A mnohé veci nie sú spoločenského rázu, ale osobného. Naše zlozvyky, od ktorých sa môžeme oslobodiť. Naše neduhy. Možno aj nemoci, slabosti… Koľkí sú otrokmi svojich predstáv či upätých túžob? Čo je nepriaznivé, čo vás gniavi, od toho sa môžete  oslobodzovať. Lenže slobodu nám nikto nedá. Nik nám ju nedaruje. Skutočnú slobodu si treba zaslúžiť. Skutočná sloboda je predovšetkým v duši. Buď je, alebo nie je.
Keď nie je v duši, nik vás zvonku neoslobodí. Oslobodiť sa musíme zvnútra. Ak tú slobodu nemáte, treba si
ju vypestovať. Áno. Slobodne dýchať. Slobodne vnímať. Slobodne cítiť. Slobodne vedieť. Slobodne spievať. Slobodne
chodiť. Slobodne hrúžiť. A slobodne rozjímať. Sloboda je stav ducha. Tak na tom môžeme popracovať.
Živa!

Trvalý odkaz: https://www.zemosvet.sk/vedome-oslobodenie

4 komentáre

Skočiť na formulár pre pridanie komentáru

  1. Zdravím Žarislav!Kúpil som si Vašu knihu o Slovenoch.Páči sa mi!Som z komunity Sliezských Goralov,vlastne najzápadnejších.Ako by sa dal kupovat Váš časopis?

    1. Zdravím. Tlačený časopis už nevydávame. Budeme vydávať knihy. Dozviete sa o tom na našej stránke. ŽS

  2. Páči sa mi Vaša kniha o Slověnoch.Som sliezský goral.Dal by sa posielat do Čech váš časopis?

    1. Zdravíme a ďakujeme, časopis v tejto dobe nevychádza, tak sa dajú dve čísla čo vyšli + nejaké zo starších poslať jednorázovo na dobierku. RC

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude uverejnená.