Vatra ´22 – Perúnik nám dal slnečný deň

Týždeň pred tým bola riadna zima a po vatre sa pustili dažde. Ale až po odchode návštevníkov. V hlavný deň  bolo slnečno a teplo.

Slnko svieti, ľahký vánok povieva…. Ani z hľadiska počasia a ani z hľadiska dobrej živy sa nemôžeme sťažovať, ale môžeme chváliť dary. Čo sa aj stalo.

Rodan píše: Na začiatku – po ránu – boli v druhom Vatrovom prístrešku ešte  senové balíky, pred tými stánkami boli trámy, tým pádom sa nedalo nič robiť, všade boli porozhadzované papeky, niektoré dosky na stánkoch neboli, plachty boli roztrhané, na doskách bol neporiadok,… Vždy som dostal inštrukcie: Vonku je lunochod naplnený vecami, ty im to vyložíš, prídeš späť pre ďalší náklad. Takto som tam behal s lunochodom tam a späť pol dňa a nakoniec keď som tam prišiel, tak to tam vyzeralo úplne inak. Vatrový prístrešok bol zmenený na nepoznanie – namiesto balíkov starého sena, ktoré pri svahu čakali na lukostreľbu, bolo všetko vyčistené, ani stopy po slame, v prístrešku bola dotiahnutá elektrika,  všetko pozametané, káble rozťahané, mikrofóny a reproduktory, mixpulty, na stánkoch boli CD-čka, syry, prestreté  stoly a všade ľudia.  Na trámoch drevenice boli z hliny vymodelované zvieratá. Namiesto trámov tam bola lavička, všetko na inom mieste. Na stánkoch boli nové plachty, upratané dosky, na doskách boli výrobky a výpestky zo záhrad, na ďalších  stánkoch bol hodovný stôl, už aj s tými chlebmi a koláčmi, čo v dvorovej peci napiekla Simona so ženami, stôl bol čiastočne prikrytý plachtou, čaje tam boli, voda tam bola, celá plošinka uprataná, papeky pozbierané, pohrabličkované… A bolo tam strašne veľa ľudí, Potom tam boli koncerty, obrad chvály živlov a sláva ochranným silám…  

Na tejto Vatre sme aj my vystupovali – s bratom Zorimírom, sme hrali na píšťalkách a spievali so Žiarislavovou skupinou piesne o zvieratách.

Hrali rôzni a ľudia,  Radovan Vrška, Alexandra Šimegová, Miroslav a Kosťa zo skupiny Barbar bards a Žiarislav a Bytosti Svargy v inej zostave.

Nečakal som že Vatra dopadne tak dobre, lebo sa mnoho vecí robilo na poslednú chvíľu. Ale všetko sa stihlo. Ktosi vravel, že to tak bolo, aby ľudia videli, čo všetko sa dá  za takú chvíľu zmeniť a pripraviť. Keby nebolo Dožinkovej Vatry, ani by som nevedel, že je jesenná rovnodennosť. Tentoraz Vatra nebola v lete, ale na jeseň. Počas obradu ručali jelene. Aj keď pred Vatrou a po vatre bolo chladno, v čase tohto podujatia bolo slnečno a teplo. Všetko sa dialo v pravej chvíli.

Text: Rodan, vety pod obrázkami ŽS

Snímky:  Žiarislav, Ladomíra, Marcel Rodan, Rastislav

Ak chcete podporiť našu činnosť môžete TU

Šikovnými rukami hnietili hlinu, z ktorej tvarovali sošky zvierat.
Na mieste vznikali aj náhodné zostavy. V strede pesničkárka Alexandra Šimegová. Vpravo Radovan Vrška.
Raodvan Vrška otvoril prvý koncert.
Nečakane sa strhol záujem o svargy a stromy života, ktoré zo zemiakov v ten deň vyrábal Zorimír.
Pečiatkový majster Zorik
Najmenší vrchár Zorimír si v podstate otvoril svoju dielňu.
A jeho kamarát Vratko
Ocieľkou zapálený žťivý oheň a otvorenie Vatry slávnostným okiadzaním. Nasledoval obrad chvály Matky Zeme, živlov, obrad slávy svätostí, a obrad obetovania hodovného koláča.
Žiarislav a Bytôstky: Na píšťaly hrajú piesne o Zvieratách Rodan a Zorimír. Spieva s nimi aj Vratko , ktorý sa tie piesne naučil na detskom tábore Na Medzi.
Chvíľami jednohlasne, chvíľami trojhlasne.
Zostava pre tento večer: Na gitare hrá Miloslav z Bytosti Svargy, bubny Miroslav a na gajdicu Kosťa, obaja zo skupiny Barbar bards.
Miroslav a Kosťa využili otvorené javisko a dostali ponuku na koncert. Barbar bards by mali zahrať v plnej zostave na Zimnom Slnovrate.
Oheň – živel posvätný
A pečivá a chleby, ktoré napiekla šikovná Simona.
Žiarivými piesňami kruhovými začali vystúpenie – zľava: Richard, Miloslav, Žiarislav a Eliška.
Medza zaznela hudbou a zahučala spevom mohutným.,
A hudba znela hlboko do voňavej a teplej nôcky.

Najbližšie podujatie: 7.10.22 – v Prahe – JablkobraníŽiarislav a Bytosti – TU

Trvalý odkaz: https://www.zemosvet.sk/vatra-22-perunik-nam-dal-slnecny-den

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude uverejnená.