Spoločenský prístrešok

Kto by to bol povedal, že duchovno, teda kultúra môžu byť previazané hmotu, teda aj zem a drevo? No my sme si to povedali a tak sme začali vo vedomeckom stredisku stavať spoločenský prístrešok. Pôvodný zámer bol postaviť ho z lykožrútom poškodeného dreva. Ako sa blížili letné tábory, vztýčili sme vyše päťmetrové stojky na spôsob sochovitých podpier neolitického domu, ktoré majú držať stredov´é brvno – viazanicu a na nej položené krokvy.

Na koly vztýčené pozdĺž obrysu domu sme zasadili vodorovné trámy – pomúrnice. Vyrezali sme ich v polome, ktorý vznikol po kôrovcovej kalamite a v pote tváre sme ich vyniesli, posilňujúc priečne pruhované svalstvo, by nemali sme ochabnuté telá.  Aj tak sme ich ku večeru ochabnuté mali. Aj sme tie pomúrnice pekne ohladili, ohobľovali.

Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je 02.jpg
Na pomúrnici leží rošt z väzovníc a na nich chlapi zakladajú pekne začapovanú krokevnicu, na ktorú dosadnú krokvy.

Pred detskými tábormi sme zvážili,  že stavbu krovu urýchlime pomocou hranolov z miestnej píly. Aj nám pomohlo niekoľko ľudí z okolia Rodného kruhu, polovicu obeživa sme našetrili a hranoly a laty boli čochvíľa na mieste prichystané na čestnú úlohu. Keďže sme mali plné ruky hospodárskych prác a začali sme chystať piesne na nahrávanie nového cédečka Ožívajú, rozhodli sme sa využiť pomoc priateľov tesárov z Hrušova. Bratia Dobrodej a Miroslav prišli ako na koni v piatok na poludnie a za tri dni bol desaťmetrový krov dohotovený. Čochvíľa dorazili na pomoc aj Juraj z Dubnice a Pavel. Čo nám umožnilo zároveň začať opravu krovu hosťovskej chatky, na ktorej z jednej strany už treba vymeniť šindle. Ale vráťme sa k nášmu spoločenskému domu. Pôvodne sochovitú konštrukciu krovu s väzovnicovým trámom uprostred sme skrížili s krovom na hambálkový spôsob, takže krokvy dosadli na krokevnice vypustené na trámoch pol metra za pomúrnice.

Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je 05.jpg
Prvý pár krokiev práve dosadol na stredovú väzovnicu, ktorá leží na stredovej na stojkách postavených podľa sochovitého pravzoru. Aj keby sme ich v budúcnosti vypustili, strecha by držala na

Týmto sme zväčšili pôjd, kde bude možné umiestniť hosťovské ležoviská na podstielku z jemnej otavy. Pravdaže, až potom, keď sa nám podarí tento krov prikryť dajakou krytinou. Pekný by bol šindeľ alebo trstina či slama ale priznajme si, že sú to tie drahšie riešenia, ak teda nechceme stráviť jeseň štiepaním drevených taštičiek, pretože máme kopec iných prác. A tak sa uspokojíme aj s plechovou strechou, čo takisto môže splniť si svoj účel, by nemokli nám košieľky. V novom spoločenskom prístrešku budeme môcť ubytovať účastníkov koncotýždňoviek vedomeckého učenia, ako aj účastníkov snemu Rodného kruhu, ktorý bude niekoľkokrát do roka. Ak by nám chcel niekto pomôcť darovaním strešnej krytiny, alebo podporou jej kúpy, asi by sme to neodmietli. Chvála tým, ktorí doteraz pomohli.

Kto chce prispieť na krytinu spoločenského prístrešku:

http://ved.sk/VedSpoj.htm  (dary – podpora)

Na Medzi staviame spoločenský prístrešok – článok

Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je 08.jpg
Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je 09.jpg
Ideme ďalej.
Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je 10.jpg
Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je 07.jpg
A už sa tam štverajú šarvanci.
Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je 12.jpg
Malý vrchár celkom sám stihol postaviť domčúrik – prenosný na lyžiach.
Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je 03.jpg
dom je dlhý a tak drevá bolo treba poviazať.
A už to do seba zapadá. Hoja!

Trvalý odkaz: https://www.zemosvet.sk/spolocensky-pristresok

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude uverejnená.