Spoločenský dom, rada, lukostreľba a Zimný Slnovrat.

Spoločenský dom, rada, lukostreľba a Zimný Slnovrat.

Aká bude v týchto podmienkach, aké sú, spoločenská činnosť Na Medzi? Bude nejaká?

ŽIARISLAV: V týždňoch po testovaní človek ešte raz prebrúsil strechu spoločenského prístrešku, keďže sme tam dali staršie plechy a sám ju aj zamaľoval. Teraz, cez víkend, príde najmenej jeden človek, takže budeme robiť lepšiu striešku nad tie trámy zrubu, ktorý sme presťahovali. Odložili sme stavbu drevenice pre kovidovú nákazu, základy a skladanie začneme na jar. . Spoločenský dom teraz stojí na koloch, takže je to skôr prístrešok, ako dom. Je dlhý 10 metrov a koly, na ktorých stojí, treba zahustiť – pridať ďalších 14 stojok. Určite ho treba celý pekne obiť doskami. Zvnútra by v budúcnosti mohla ísť hlinená stena, keďže dom stojí v svahu, hliny by bolo dosť hneď za odtokovým rigolom. Lenže podujatia budeme robiť už v tejto dobe – koncom jesene a začiatkom zimy. A tak by bolo dočasné riešenie dať dosky aj zvnútra a do dvojitého debnenia dať ovčiu vlnu a listy. Strop bude prikrytý preloženými doskami, na ktorých budú zatiaľ listy, neskôr zateplovacia hlina. zatiaľ  sú am len tam položené staré dosky, aby sa hore dalo chodiť. Človek spravil dve skladateľné prične na spanie, aké robíme na tieto prípady, urobil tam oheň a aj prespal. Už je pomerne chladno a isto by sa tam príjemnejšie spalo, keby boli aj nejaké steny. Zatiaľ tam naťahujeme plachty.

Môžu na tie dosky ľudia prispieť? Niektorí napríklad nemôžu cestovať, ale mohli by prispieť obeživom.

Samozrejme, to by bolo dobré, pretože treba hlavne dosky na steny, na strop a na priečelia. A ďalšie veci. Cestovať možno s cieľom uskutočnenia pracovnej činnosti, ale prispieť možno s cieľom podpory našej veci.

Takže keď teraz cez víkend by niekto prišiel, tak bude spať v spoločenskom prístrešku? Kedy môžu prísť pomocníci?

Zatiaľ môžu prespať v chatke, tá sa dá ľahko vyhriať, samozrejme, kto chce v spoločenskom, môže, ale tam to zatiaľ je vyhriate len od ohniska, alebo od kováčskej vyhničky. Pomocníci môžu prísť od piatku do nedele, ale v podstate aj cez týždeň. Do Slnovratu by sme to mali trochu lepšie prichystať. Pri dome bude aj lesná potná chyža, ktorú rozkúrime v piatok pred slnovratom.

Takže najbližšie podujatie bude na Zimný Slnovrat?

Zimný Slnovrat bude tak, ako sme to robili spočiatku – v lesnom prostredí. Vlastne si to takto odhlasovali vlani účastníci Zimného Slnovratu v kultúrnom dome v Hriňovej, aj keď nemohli vedieť, že príde koronová chrípka. Zimný Slnovrat teda bude 18  – 20 . 12 Na Medzi. Budeme páliť badniak, predtým – potná chyža očistná.  Nebudú teda koncerty, ale prídu tam aj hudobníci, ktorí budú hrať. A potom budeme pracovať na hudbe i na obradovej hre  Zimného Slnovratu, ktorá bude aj s piesňami. Pripravíme si teda na túto hru ozembuchy, masky a podobne, keďže píšťaly, bubny a fujary máme. Máme na to aj obradové piesne. Spravíme aj zvukový pracovný záznam, ktorý môže časom slúžiť na nahrávku výročných sviatkov. Každý má svoje miesto, aj nehudobníci. A budeme piecť svargovník.

Dovtedy asi nič nebude?

Práveže bude. O týždeň by malo byť stretnutie s radou Rodného kruhu. Budeme riešiť spoločenský stav a možnosti, ktoré sú. Rozbehli sme niektoré právne úkony, ktoré sa týkajú dobrovoľného a vedomého ošetrenia, vrátane výterov a očkovaní, takže potom buď správy, riešime osobné i spoločenské zabezpečenie jednotlivcov a spoločnosti a tiež možnosti domácej výučby pre druhý stupeň a iné podobné veci, ktoré sú dôsledkom koronovej chrípky. Na ďalší týždeň bude zručnosť – minule si niektorí účastníci zažiadali výrobu šípov, takže – budeme robiť šípy. Okrem toho bude samozrejme lukostreľba, streľba kušou, vrhanie na cieľ, cvičenia sebaobrany, teda veci súvisiace s prírodnou brannou činnosťou, ktorú si tiež niektorí zažiadali. V nedeľu, na Deducha (na Mikuláša), bude obrad napojenia na duchovno predkov.

Budú tieto stretnutia ohraničené počtom 6 ľudí?

Nebudú, pretože sú to stretnutia pracovné a nie len zábavné. Pracujeme na sebe, na prístrešku, na jednotlivých činnostiach a máme na to dosť priestoru sme v prírodnom prostredí, takže tu sa ľudia môžu prirodzene vydýchať bez rúšok, môžeme cvičiť a pracovať úplne prirodzene. Tí, ktorí budú pracovať aj na prístrešku, nemusia platiť. Stravu budeme variť v kotli pri spoločenskom dome, základné veci teda sú, a čo nie je, to si prichystáme. Musíme sa o seba starať a toto vedomie a vôľu  k prežitiu budeme rozvíjať práve tu, v prostredí lesného hospodárstva, kde vieme prežiť na krátky čas, ale vedeli by sme tam skupina prežiť aj dlhšie.  Prichádza čas, keď sa aj celá slovenská spoločnosť, národ, ak chce prežiť, a to aj v pomerne dobrom stave,  bude sa musieť viac snažiť, viac, ako inokedy.

Chvála.

Zbierka na Spoločenský dom: podpora peniazmi na Účet Rodného kruhu 

0908 321 957,  0907 740 868

Trvalý odkaz: https://www.zemosvet.sk/spolocensky-dom-rada-lukostrelba-a-zimny-slnovrat

2 komentáre

  1. Zdravim rad by sa pridal kvam a podporil Vás je mozne Vas kntaktovat a poinformovat osobne s pozdravom Mirosla.

    1. Najlepšie na nejakom podujatí – Slnovrat, sústredenie, učenie, … alebo diva@ved.sk 🙂

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude uverejnená.