ČO AK JE TO VŠETKO INAK?

Prečo by Matka nemala byť živá a pôsobivá?

 

Vysoký otec, nízka mať, pekná nevesta, šialený zať – pýta sa slovenská ľudová hádanka zo Zátureckého zbierky (19.storočie) a odpoveď znie: Boh, Matka Zem, Slnko, Vietor. Takže Matka Zem je naskutku našimi predkami vnímaná bytosť, a nie len nejaký vykonštruovaný kult njú ejdž.

 

Ak je Zem naozaj živá bytosť (môže Matka nebyť živá?) tak má aj vedomie. Isteže, vedec by mohol vyžadovať exaktné dôkazy. Napríklad podrobiť ju experimentu. A nestalo sa? Či azda neskúšame, čo všetko Zem znesie? Vedecké dôkazy sú zvláštna vec. Môže napríklad vedec dokázať, že je živý, a že nie je iba súčasťou vášho sna? No nech to dokáže, že sa nám nesníva. S troškou vtipu by sme mohli povedať, že je prirodzené, že vedec, ktorý sa nám iba sníva, sa za každú cenu snaží dokázať, že je živý a skutočný.

No niektorí vedci rozdelili molekulu na dva atómy, oddelili ich a jeden z nich rozbili. Ten druhý zareagoval záchvevom. Ako jednobunečné dvojča. Ak atóm má vedomie, môže ho Zem nemať?

 

Ak Zem má vedomie, ak je to bytosť, ak je to navyše, ako hovorí náš dlhodobý pohľad, bez ohľadu na módne výchylky, že je to bytosť materská, tak nás cíti a vie o našich činoch. Vie, ako ľudská rasa ničí životné prostredie a tak vyvražďuje množstvo rastlinných a živočíšnych druhov. „Panský druh“ človečenský (tu humanizmus zatiaľ nie je ešte jasne odlíšený od antropocentrizmu, a teda nie je celostne jednoznačne dobrou hodnotou),“panský druh“ sa správa tak hlúpo, slaboducho a nevedomecky (latinsky povedané idiotsky, viď etymologický slovník), že otravuje aj sám seba. Nebezpečné zahrievanie Zeme, ak by dlhodobo pokračovalo, znamenalo by zánik ľudí (a iných cicavcov) a z následných pozostatkov života by sa život ďalej vyvíjal. Môžeme len odhadovať, či by prežil len hmyz, kôrovce, alebo i stavovce, a ak, tak ktoré.

Má azda tento článok podporiť toto smerovanie? Nie, má varovať. A podporiť uvedomenie.

 

Videli ste, čo sa stane, keď necháte malé deti prikladať neobmedzene drevo na oheň? Tešia sa z veľkého ohňa, či už vonku, alebo v kozube. Prepísknu to a keby ste ich neupovedomili, mohlo by to skončiť požiarom, alebo v noci, či zimných mesiacoch, mrznutím pre samopašne minuté zdroje.

Človek spotrebnej spoločnosti je ako samopašné dieťa. Nevedomý, a vzhľadom na nie detský vek môžeme povedať, že priblblý (môže si on za to sám). No a čo robí trpezlivá Matka Zem? Spôsobí mu priemyselnú krízu, obmedzí prísun plynu, či urobí nejaké iné upozornenie (znamenie), aby sa nevedomé a samopašné deti Zeme v pocite ohrozenia uvedomili. Veď prečo dieťa, ktoré ohrozuje iných, nemalo mať pocit ohrozenia? Nemôže byť toto liek?

 

Niektorí povedia, čo hľadajú jednoznačné viny v iných – že svetovú krízu spôsobili nejakí americkí bankári , plynovú krízu kohúti, či kohútiky z Ruska alebo z Ukrajiny. Ale čo, ak to je aj inak? Čo ak to zariadila do určitej miery, možno s ich nevedomou spoluúčasťou, aj síce nižšia, ale za to podstatne širšia (a hlbšia) bytosť? Čo ak je to tá stará, dobrá, široká a trpezlivá Mať, iste s Tatovou podporou, Matka, ktorá by síce prežila náš pád, ale nám dáva možnosť zmúdrenia, aby sme prežili i my?

 

– člo- , 13.1.2009

Zdroj: Ved.sk

Trvalý odkaz: https://www.zemosvet.sk/rccasovka3-htm

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude uverejnená.