Suchá správa o gazdovaní Na Medzi

V tomto roku úroda bola slušná. Zo živých tvorov domácich sa Na Medzi narodilo nie menej, ako pol milióna medonosných včiel. Niekoľko desiatok kozliat a jahniat. Zopár šteniat. Jedno dieťa. Postavili sme nejaký ten prístrešok a pripravili tábory pre vyše sto ľudí. Ako vždy, všetko bez grantov.

Na záhradu sme sa často nedostali. Cicavce a hmyzáci nám celkom dali zabrať a na záhradu a políčka zostalo málo času. Napriek tomu sa urodilo celkom slušne. Prvá sejba ľanu bola neskorá a leto bolo veľmi suché. Ľan narástol pokratší.

img_5900.jpg

Ale tobolky so semenami má celkom slušné. Bude na semeno, ktoré je ťažké inak získať. Niektoré tobolky už začali žltnúť. Onedlho ho vytrháme a necháme uschnú. Spravíme z neho tkaniny na obradné predmety. O rok sejeme znova, na novom mieste.

lan_kvet1.jpg

img_6649.jpg

Nové políčko – zatiaľ len časť lúky – sme pokryli starým senom. Stodola je plná nového. Na jar prikrývku strhneme a zasejeme. Ak by sme zohnali pšenicu dvojzrnku, to by bolo skvelé. Kukurica je tohto roku len vzorková – tiež na udržanie semena a nejaké občasné varenie. Zemiaky podobne – prikryté vrstvou trávy, bez orania. Slušne zarodili ríbezle. Budú z nich šťavice i ovocná medovina. V tomto roku konečne zarodili aj hrušky a jablone. Už chystáme detské výživy a bude dosť aj na mušty.

img_3979.jpg

img_3981.jpg

Poprvýkrát sme vybrali viac medu. A to len z jednej rodiny, lebo ostatné dve sa rozmnožili. Oproti minulému roku sa teda počet včelých rodín zdvojnásobil z tri na šesť. Tá jedna včelia rodina, čo sa nemnožila – v úli s červenými svargami – mala veľký nadbytok medu. Natrikrát to bolo spolu 45 kíl medu. Rodina sa musela vyľakať, lebo pri medobraní a pri vracaní rámikov napriek rozhovoru so včelou matkou pichlo človeka v jedene deň 15 včiel, i keď doteraz ho nepichali. Pre budúcnosť zváži použitie účinných ochranných pomôcok, lebo aj keď zo včely je liečivý aj jed, po pichnutí prichádza včela o život. Včelám sme nechali nejaký med, ale predsa len dostanú príkrm, pretože ich zásoby pozostávali prevažne z lesnej medovice a tá im v zime nerobí dobre, pokiaľ by nemali aj iný pokrm. .

img_6724.jpg

img_6718.jpg

Záhrada vyzerala včera ako začínajúci prales. Bolo treba hľadať v lobode a divej rasci zasadené rastliny. Ale – veď posledný tábor sa už skončil – podarilo sa nájsť si pár hodín. Uhorky a rajčiny, v lete len občas zbierané, ukázali svoje plody.

img_6628.jpg

img_6637.jpg

Našli sa aj nejaké hlávkové zeleninky a veruže aj broskyňa a vinič ukázali svoje vzorky. Do pokusného políčka pod domom sa dostal cap Hajko a zabezpečil skrátenie viniču namiesto vincúrskeho ostrihania. Keďže jeho mľaskanie pod oknom človeka na svitaní zobudilo, jeho zásahy do viniča a jostov boli primerané, ako aj následný zásah neohroteným oštepom, ktorý ho bezprostredne prinútil zdolať ohradku smerom von ukážkovým jelením skokom. Ďalšie pokusné políčko potom človek lepšie ohákol plotom a vyzerá to tak, že sa z neho stala ďalšia trvalá záhradka.

img_6636.jpg

img_6489.jpg

Najlepšie sa asi darí tekviciam. Naša odroda kruhových pečiarok, vypestovaná z hokaida a iných tekvíc, je na dvoch políčkach. Vrhla sa aj na bazy a už odrodené ríbezľové kríky, fazuľa sa omotala okolo záhradnej ochrannej sochy a z popínavých rastlín, teda z ušľachtilých, sa pekne darí horským kivákom. Je to druh malého kivi, ktoré sa nemusí šúpať, nemá chlpy a na jeseň zosladne a stane sa chutným zdrojom živín. Okrem toho sa urodilo všeličo iné.

img_6633.jpg

img_6629.jpg

Bazové kríky oťaželi a dnes sme zbierali prvé temnočervené okolíky. Keď budú plody prezreté, bazy okolo záhrady v tomto roku človek zreže, so všetkou úctou, aby vyhodili nové prúty na píšťaly. Všade naokolo sú krásne divé trnky. Na zimu si prilepšíme ich živinami a dáme ich aj do kysnutej kapusty.

img_6639.jpg

img_6650.jpg

 

Hnedý chlpáč sa v tomto roku na usadlosť nedostal, snáď nám to takto vydrží. Niektoré tohtoročné – v zime narodené kozičky už majú vemená nabraté mliekom. Kôz a oviec máme nadbytok, nejaké ešte predáme.

Správa o gazdovaní sa môže zdať suchá. Ale len pre toho, kto si to ešte neskúsil.

img_6705.jpg

Podobné články:

27.1.15 OVCA ZÁPLATA – šitá druhý raz Z vrchárskeho zápisníka

21.5.13 Bzučali, liezli, ale nepichli – VČELY V KUCHYNI

13.5.13 Tráva je spoločnosť rastlín, držia nám zem, aby ju neodplavilo na koniec sveta CHVÁLA TRÁVY 

19.4.13 Posledný ostnatý drôt Z vrchárskeho zápisníka

26.10.12 POKUSNÉ POLÍČKO ZARODILO – Žiarislav píše – Z vrchárskeho zápisníka

 

Zdroj: Ved.sk

Trvalý odkaz: https://www.zemosvet.sk/rc-sucha-sprava-htm

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude uverejnená.