A zase HORAN, a zase prieky a zase len na úrade

A zasa odmietajú na matrike, tentokrát v Dunajskej Strede, zapísať do matriky meno Horan. Dokonca, podľa dotyčného otca povedali, že čítali Rodnú cestu i článok o Horanovi, ktorému schválil meno riaditeľ Slovenského jazykového ústavu, ale že ani to nestačí, a ak chce, aby mu zapísali meno dieťaťa Horan, musí to meno nejako zdokladovať.

Tak človek zdvihol telefón a zavolal na oddelenie ministerstva vnútra na úrad zaoberajúci sa matrikami. Človek sa predstavil ako celým menom redaktor z časopisu Rodná cesta ,opýtal sa s kým môže hovoriť o otázke mien. Úradníčka sa predstavila až na požiadanie a to len pomerne nezrozumiteľným priezviskom, bez udania úradného postavenia. Na otázku, s kým by sa dalo hovoriť o tom, že občanom matriky stále bránia v zapisovaní slovenských mien, odpovedala naša radšej nemenovaná úradníčka radou, aby sme si našli nejaké pekné mená na internete na stránke, ktorá znela asi ako bejby nejm.com.

Pracovníčka ministerstva vnútra SR, pre istotu napíšme celé meno – SLOVENSKEJ Republiky, odpovedala na sťažnosť, podľa ktorej Slovákom bránia zapisovať slovenské mená, radou, aby sme si našli nejaké pekné meno na stránke s anglickým názvom na americkom serveri. Teda, trocha zjednodušene, poradila Slovákovi, aby zabudol na svoje meno a vybral si radšej z obrovského balíka cudzích mien. Občas stojíme pred otázkou: je dotyčná osoba naozaj tak nevedomá, alebo si z nás uťahuje? Vtipná teda nebola. Dá sa pochopiť, že keď je na Slovensku taká vysoká nezamestnanosť, tak sa snažíme vytvárať pracovné miesta aj pre tých, čo sa v pracovných veciach až tak veľmi nevyznajú, ale očakávali by sme od pracovníka ministerstva vnútra trochu, s prepáčením, vycibrenejšiu úroveň uvažovania. Keby ste zamestnali na takomto úrade ľudí z nášho salaša, možno by postupovali uvážlivejšie.

Ako sa máme baviť sa s takým človekom o duchovnej kultúre mien?

Od tejto otázky neustúpime, až kým nedosiahneme na Slovensku dobrý stav pre úradné prijímanie slovenských mien.

-slav-

podobné články:

10.5.2011 HORAN SA SMIE VOLAŤ HORAN a HORANA JE HORANA TU

5.4.11 SLOVANSKÉ MENÁ V NEMILOSTI TU

11.4.11 So zápisom slovanských mien by už nemali byť ťažkosti – SLOVANSKÉ MENÁ BUDÚ V MILOSTI – Niektorých poburuje, že MENÁ niečo znaMENAjú TU

 

Zdroj: Ved.sk

Trvalý odkaz: https://www.zemosvet.sk/rc-slovanske-mena4-htm

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude uverejnená.