Továreň je uniforma. Duša má svoj odev. Na Slnovrat vo vlastnej košeli.

sdc12473.jpgSlnovrat je duchovný sviatok. Každá bytosť má svoju nezameniteľnú dušu a súčasťou obradu je aj to, že každý má svoju košeľu (prípadne šaty), ktorá je jediná na svete. Teda nie je to uniforma, ako si niekto mylne myslí. Keď nejaké rifle sa vyrábajú v miliónových počtoch ročne, jedny ako druhé, to môže byť uniforma. Ale novodrevná košeľa, alebo šaty, síce podľa vzorov predkov, lebo to je dobré, tak, ako aj naše DNA, ale v jedinečnom vývode – vo vybratom strihu, s vybratou výšivkou, alebo aj bez nej, to je súčasť obradu.

Nech nechodia na Letný Slnovrat tí, čo sa chcú len pozerať a nechcú sa za zapojiť. Keď niekto ide do kina, kúpi si lístok, keď niekto ide do vlaku, tiež. My lístky nepredávame, neberieme takéto dane. Ale slávnosť slnovratu je svätosť, je to niečo, čo nás spája s podstatou sveta a zrodenia. Nepotrebujeme mať pocit, že sme herci v divadle a niekto sa prišiel dívať. Každý je dejateľom(hercom) svojej cesty a každý má svoju cestu. Naše cesty sú ale prepojené, v kruhu, v Slnku. Na Slnovrate sa spájajú. Obrad sa začína tým, že si doma predstavíš, nakreslíš, premyslíš, alebo ušiješ svoj odev. Nechoď k posvätným ohňom v uniforme z továrne, či už je to tričko, košeľa továrenská, či niečo iné. Raz do roka si ucti svoj pôvod, predkov, Zem a Slnko aj na svojom odeve. Aj neumelá výšivka hrubou niťou je lepšia, ako nejaká drahá, či iná továrenská značka.

Nie je to tak, že akýkoľvek biely odev je dobrý. Predkovia si aj farbili plátno a iné látky, ale stále to boli „kroje“, teda domácky vykrojené, vyšité, či zošité. Môže ti odev tiež pripraviť tvoj známy, ale podľa tvojho videnia.

Keď si zoberiete pruh prírodnej látky, prehnete ju a v strede urobíte dieru na hlavu, zakašete za opasok, alebo zošijete na boku lenivým stehom, za pár minút máte jednoduchý odev. Ako dlho sa chystáte na večierok s priateľmi? Ako dlho sa chystáte na svadbu? Ak chcete ísť na náš Slnovrat, skúste sa na to pripraviť. To je vstupenka. Vy ste ten, čo má z toho zisk. Vstupenka vám ostane. Dajte to vedieť aj vašim známym, lebo ak ich na Slnovrat pozývate, v tomto zmysle ste za nich zodpovední. Nie je to divadlo. Je to náš – spoločný sviatok.

Šaty nerobia človeka. Ale svedčia o jeho duchu.

Žiarislav

ušite si košeľu: Tu nájdete v Dive č. 3 uverejnený návod na ušitie košele, pričom predĺžená košela – košelica je základom
staroslovenských ženských šiat. Nebojte sa tvoriť, či už osamote alebo v kruhu priateľov, s ktorými sa dohodnete.

 

Zdroj: Ved.sk

Trvalý odkaz: https://www.zemosvet.sk/rc-sln-kosela-htm

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude uverejnená.