Perúnove dni a vstupné – odpovede na otázky

svarga.jpgBoli také otázky, či vstupné na Hromničné dni nie je vysoké, keď Zimný Slnovrat stál 9 E. No, on toľko nestál, to je len naša predstava, že toľko stál. Stál dosť živy zo strany pripravovateľov a aj hudobníkov, ktorí hrali 5 koncertov. Teraz je v podstate tvorivá dielňa od piatka do nedele bez grantu s jedlom a jednoduchým spaním, takže tá cena iste je veľká, skôr nízka. Teraz je účastnícky poplatok 18 E na dva dni a noci – od piatku do nedele. Keďže tam budú tvorivé dielne a koncerty, možno povedať, že cena je niekoľkokrát nižšia, než aké sme našli na sieti najlacnejšie workšopy. Pravda, končí sa poradou Rodného kruhu, to je ale mimo účastníckeho poplatku a aj mimo verejného podujatia. Deti a prostredníci majú polovičné vstupné. Stanovenie účastníckeho poplatku vzniklo na základe porady pracovného vedenia Rodného kruhu. Nechceme tie miestnosti preplniť a záleží nám na tom, aby tam prišli tí ľudia, ktorí na tom chcú pracovať. Niekto sa pýtal, či ich účastnícky poplatok neodradí. Znova sme sa zhovárali a zúčastnení usúdili, že to odradí len tých, ktorí sa chceli len tak pozrieť a nemyslia to zatiaľ s Kruhom až tak vážne. Tak tým sme umožnili návštevu hudobného večera. Vieme, že prostredníci majú polovičné vstupné a len toľko stojí jedlo prinajmenšom. Takže – keď je niekto nemajetný a chce sa zúčastniť diania v Rodnom kruhu, môže sa stať prostredníkom a je to vybavené. Ak skutočne chce pracovať pre vec a nemá ani groš, môžeme mu dať nejakú prácu na jeden deň a bude mať víkendový účastnícky poplatok zadarmo. Vlastne za tú prácu. Teraz je v našom záujme, aby sme sa stretli takí, čo majú silu niečo robiť a to aj pre iných. Takže pre takých iste nebude veľký ten účastnícky poplatok, alebo práca. V podstate je to také sito, za ktoré prejdú tí odhodlanejší. Teraz nerobíme charitu, ani obchod. Budeme pomáhať slabším viac, keď sa zomknú pracovné skupiny, čo je cieľom stretnutia. Vedeli by sme to celé urobiť aj zadarmo, ale z uvedených dôvodov by to dobré nebolo. Obetavejší by to potiahli, ale – prečo len oni? Na tom nikto nezbohatne. Ak sa niečo zvýši, pôjde to na vydanie vzdelávacej pomôcky. Nevyberáme v Rodnom kruhu obeživo na nič iné, ako na knižné vzdelávacie diela. Ani na chod spoločnosti nie, ani na telefóny, internet, pohonné hmoty… Neberieme granty. Pracujeme vedome.

Bola tu ešte aj taká otázka – keď má niekto svoje jedlo a má kde spať a podobne, či má platiť ten istý účastnícky poplatok. No, tak to by sme museli zaplatiť nejakého ekonóma, ktorého nemáme, aby nejaký čas počítal a urobil tabuľku, na základe ktorej by sa všetko muselo počítať do bodky. Napríklad, čo aj niekto príde uprostred noci, alebo si naberie len dve tretiny jedla, alebo je tak chudý, že zaberie štyri sedminy spacieho miesta, alebo čo, ak má naopak – veľký klobúk? Takže – nebudeme všetko prerátavať a ak má niekto ťažkosti s poplatkom, môže sa vopred ozvať a môžeme to vyriešiť tak, aby ťažkosti nemal. Mali sme tu ešte jeden dotaz – či by nemali platiť menej tí, čo chcú v budúcnosti pre Rodný kruh a teda pre spoločnosť niečo robiť. No, nedávame iné podmienky tým, čo chcú niečo robiť, ale dávame iné podmienky tým, čo už na veciach robia. Preto majú zľavu prostredníci a vôbec neplatia účastnícky poplatok tí, ktorí každodenne pripravujú toto podujatie a skončia s prácou vtedy, keď sa podujatie skončí.

V sobotu teda môžu prísť hostia na hudobné vystúpenia. Od 19 00 do 22 00. V ústrety sme vyšli aj tým, čo sa ozvali s deťmi. V sobotu bude pre deti hudobná dielňa, kreslenie, hry… Zvyšok dohodneme na mieste. 

Ž.slav

 podobné články:

4.2.14 PERÚNOVE DNI – Niektoré veci sú našťastie nezadržateľné – VARÍME NA SVOJOM OHNISKU

4.2.14 PERÚNOVE DNI 2014 – program

23.1.14 Stretnutia, sviatky, tábory, festivaly, cvičenia a hustá práca – NAPREDOVAŤ KAŽDÝ DEŇ! rozhovor so Žiarislavom

 

Zdroj: Ved.sk

Trvalý odkaz: https://www.zemosvet.sk/rc-perun-dni-2014-vstup-htm

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude uverejnená.