JE SLOVEN POHAN? (1.)

Cyril Hromník to povedal takmer skoro dobre, žiaľ, úplne naopak.

Otázka pre Žiarislava:

Cyril Hromník v knihe Sloveni a Slováci, kde sú vaše korene, na strane 25 píše, že Švický v knihe Návrat Slovenov navrhuje, „že meno Sloven, alebo Slovenstvo sa dá prekladať ako pohanstvo“. Mám doma knihu Návrat Slovenov, ale nič podobné som tam od Miroslava Švického napísané nenašiel.

Žiarislav odpovedá: To preto, že knihe Návrat Slovenov ani nič podobné nie je. Ani v žiadnej inej mojej knihe a ani v jedinom z tisíc článkov. Túto svoju prvú knihu – Návrat Slovenov – som kedysi, v roku 1997, daroval v Dome zahraničných Slovákov Cyrilovi Hromníkovi, ktorý v tej dobe písal o Južnej Afrike a okrem mňa ho tu v tej dobe nik nechcel redaktorsky vypočuť. Pán Hromník sa potom, po čase, rozpísal aj o Slovenoch a predstavil nám svoju predstavu o našich predkoch, ktorí podľa neho majú byť údajne juhoindického – dravidského pôvodu. Niekedy sa stane, že cit prevládne nad rozvahou a to sa stalo asi aj pri uvedenom citáte, ktorý je, žiaľ, načisto nezmyselný a úplne zavádzajúci. Je to práve naopak –v knihe Návrat Slovenov je dokonca nadpis jednej state „ŽIADNI POHANIA“! v Tejto kapitole z rôznych uhlov vysvetľujem, prečo odmietam označenovanie Slovenov pôvodného vyznania ako pohanov. A k tomuto sa vo svojej dejinnej i filozofickej tvorbe stále vraciam. A ani riadok v celej knihe, ktorý by bol podobný Hromníkovému načisto nepravdivej parafráze z mojej knihy. Ťažko povedať, čo sa pánovi Hromníkovi dialo v jeho obrazotvornosti, fantázii, že čítal Švického „Nie sme pohania“ a pritom si myslel, že „Švický píše“ že „Sme pohania“? No, jedna vec je fantázia, ku ktorej môžeme mať zhovievavý prístup, hlavne v beletristických dielach a druhá vec je, keď niekto napíše akože vedeckú knihu a cituje nezmyselne a nepravdivo iného autora. Iný autor by sa asi urazil a žiadal by ospravedlnenie.

No, daroval som kedysi pánovi Hromníkovi knihu, darujem mu aj toto.

Je to však určité varovanie, aby sme neverili všetkému, čo niekto napíše a aby sme si veci overovali. A neveril všetkému, čo sa k nám dostane.

 Žiarislav

viacz otázok čitateľov:

CHCEL BY SOM PRIJAŤ SLOVANSKÉ MENO

Zdroj: Ved.sk

Trvalý odkaz: https://www.zemosvet.sk/rc-otazka-pohan-htm

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude uverejnená.