NÁHODA

hraj_hudbicka.jpg

Existuje mnoho náhod v živote každého človeka. Prekvapia nás i zaskočia. Iste to poznáte. Aj v mojom živote sa ich pár takých udialo. Zmenili moje názory, postoje, aj celý pohľad na život. Aj pred nedávnom sa mi taká „náhoda“ stala.

Pri ceste autom, náhodou. Moje myšlienky prerušila hudba – prvé tony, potom slová. Tie slová, jednoduché, prosté, krásne a najmä zrozumiteľné mojej duši. Boli to veľmi silné emócie, ktoré som doposiaľ nezažila pri žiadnej inej hudbe. Nevedela som, kto je autorom týchto piesni. Samozrejme, že teraz už o ňom čo-to viem. Žiarislav, toť meno jeho slovanské, alebo Žiarko, tak som si ho dovolila, familiárne pomenovať. Zažiaril v mojom stereotypnom uponáhľanom živote.

Náhoda spustila vlnu, nie obyčajnú, ale tú najväčšiu, deviatu, ktorá je na mori najsilnejšia. Piesne, články, knihy…Všetko som doslova hltala. Žiarislav vo svojej knihe „Návrat Slovenov“ píše, že „Zmena nastáva vtedy,  keď sa všetky poznatky zosúladia do jedného celku a človek má pocit, že pochopil o čom ten svet v skutočnosti je.“ A ja som pochopila. Toľko veci som pochopila. Dokonca aj rodičov. Ich silné puto k zemi, lesom i zvieratám. Jednoduchý ale bohatý život, ktorého korene siahajú až tak ďaleko…V spomienkach som sa vrátila do môjho detstva. Detstva, ktoré som prežila v prírode. Na moju obľúbenú čistinku v lese kde som spievala, snívala a počúvala šum lesa a spev vtákov. Žijem rýchlo, tak rýchlo, že sa neviem ani zastaviť, ani nadýchnuť, ani porozmýšľať, tak ako väčšina ľudí v súčasnej dobe. Ďakujem za tú náhodu. Ukázala mi cestičku po ktorej kráčaš ty, Žiarislav, a spievaš:

trnivá je cestička
na ceste chlapci stoja
takí čo sa neboja.

A ty sa nebojíš. Žiješ tak ako chceš. Život čistý, jasný, v duchu starých tradícii. Z tvojich slov „Cítiť teplo“. Teplo, ktoré je také hrejivé, prenikavé, že to nemôže byť len NÁHODA.

Možno, náhodou, mi ju raz zanôtiš:

kamenná cestička
dole je studnička
smreky, jedle, lístie , pníky
krásne chvíle, veľké city

duša čistá, duša kliatbou ubitá
prahne stále, prahne znova
po tom starom Vedomí
v našom podvedomí

sedieť na pníčku
v zelenom hájičku
slyšať šum smrekov
a krásny spev vtákov

duša prahne, duša boli
všetko žije v podvedomí
stačí iba malá NÁHODA
ktorá to všetko nahlodá

Zdroj: Ved.sk

Trvalý odkaz: https://www.zemosvet.sk/rc-nahoda-zlata-htm

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude uverejnená.