Rozhovor so Žiarislavom o veciach čo prídu

Návrat Slovenov na Slnovrate, letné tábory a Vatra. Nudiť sa? Niekedy to človek skúša. Je to veľmi vzrušujúce…

Blíži sa leto. Začíname ho oslavou Slnovratu. Kde bude tohtoročný Slnovrat?

Minuloročné miesto bolo dobré. Ľudia mali prístup k pitnej vode, mohli sa kúpať v jarku niže prameňa Ipľa a bolo dosť miesta na to, aby si našli miesto v tieni stromov. Človek už rozprával s miestnymi ľuďmi, ktorí spravujú tú pôdu, takže stretneme sa znovu vo Veporských vrchoch, pri hranici s Poľanou, nad Poliankami. Je čas prípravy obradov a zostavenia prípravných a zabezpečovacích skupín, takže kto sa chce na tom ešte podieľať, pomôcť pri príprave vecí, môže sa ozvať. Niektoré veci dozrievajú a človek tak vidí, že by ich riešil hlbšie.

skok.jpg

Ktoré veci?

Napríklad počet návštevníkov Slnovratu sa každým rokom zvyšuje a úmerne tomu treba zväčšovať a zhutňovať jadro. Človek to neberie len ako nejaké stretnutie pri príležitosti slnečného sviatku, ale aj ako náročnú službu. Mali by sme rozšíriť zabezpečovacie skupiny a deľbu práce. To je dôležité. Človek si uvedomil, že už nie je umelec, spisovateľ a gazda na voľnej nohe, ale že pracuje na dohodu a má svojho zamestnávateľa z duchovného sveta. V týchto dňoch prijal videnia a väčšiu zodpovednosť. Bude konať podľa toho na ceste, ako je to správne.

Čomu sa venuješ v týchto dňoch?

Okrem vecí nutných na prírodné prežitie je to kniha Návrat Slovenov. Keďže sa dosť líši od prvého vydania a je o poznanie dlhšia, má aj iný názov – Návrat Slovenov – o duchu a slove. Nutne však potrebujeme ešte jedného počítačového grafika, hlavne na prácu s fotografiami a oskenovanými obrázkami, takže ak by sa podarilo nejakého zohnať, tak knihu za pár dní zalomíme, dáme do tlače a uvedieme priamo na Slnovrate. Zbierka na knihu je účinná a do Slnovratu sa dozbiera, čo treba.

Možno sa niekto prihlási na to zalamovanie

To by bolo dobré.

A čo letné tábory?

Budú tak, ako minulého roku, štyri. „Zemný“ – na remeslá a prežitie, „vodný“ na vedomstvo, „vzdušný“ na oddych a „ohnivý“ na umenie. Ako obyčajne, na prelome umeleckého a oddychového tábora je náš vrchársky festival Vatra. Náplň vedomeckého tábora je taká, že nadväzuje na minuloročný, ale je iný, včera sme vytlačili nové letáky. Je to jediný tábor, na ktorom sa od účastníkov očakáva, že o vedomectve už niečo vedia. Človek účastníkom navrhne, čo by si mohli vopred pozrieť, ak by to boli začiatočníci.

img_4454.jpgTábor prežitia a remesiel bude mať tiež inú náplň?

Náplň je len mierne pozmenená. Človek uvažoval o prekvapení – o kováčskej vyhničke, že by sme si tam do ružova nahriali nejaké želiezka zo šrotu a trošku ich pretvarovali kladivami a zakalili, teda také nenáročnejšie veci. No, asi to už nebude až také prekvapenie keď to tam napíšeš, však. Takže je to možné. Ale už teraz sa na tento tábor hlási najviac ľudí, takže žiadne lákadlá nie sú potrebné.

Najmenej ľudí je na aký tábor nahlásených?

Zatiaľ najmenej je na umelecký tábor. Je to pritom tábor, veľmi úspešný, ktorý v minulosti nabudil viacero ľudí. Viacerí bývalí, i súčasní členovia Bytostí sa na takomto tábore odrazili a posilnilo to v tvorbe aj hudobníkov mimo skupiny Bytostí. Niektorí sa na základe účasti na tomto tábore aj zosobášili, však. Okrem hudby pracujeme aj s výtvarníctvom, pohybovými umeniami a so slovom. Práca so slovom je zaujímavá vec, dnes mnoho ľudí píše, veď sú redaktormi svojich fejsbukov, ale práca so slovom, či už s veršami, alebo umeleckou prózou, či s článkami, je tiež vec, ktorá sa dá cvičiť podobne, ako hudba. Za týždeň na tomto tábore urobíme mnoho práce a iste aj pokroku.

A čo oddychový tábor?

Vedomé hlivenie je čosi, čo ľudí neuveriteľne priťahuje a potom keď sa pozriete na oddychový tábor, tak to tam vyzerá ako na remeselnom – takmer každý si chce niečo vyrobiť a po večeroch sa bavíme o vedomstvách. Ale je to tábor voľnejší a časť náplne si robia účastníci sami. 

Je taká možnosť, ako po iné roky – odpracovať si vopred časť tábora, alebo celý tábor?

Áno, túto možnosť dávame každý rok, i keď ju málokto využíva. Ale od Slnovratu do prvého tábora je čas, keď tí, čo sa neboja práce, môžu si niečo odpracovať podľa kľúča „deň za deň“. V tomto roku vezmeme okrem toho aj nejakého brigádnika, ak sa vyzná v stavaní.

img_6071.jpgA čo koncerty?

Pred Slnovratom máme už len jediný koncert – týždeň pred Slnovratom, počas splnu v Banskej Bystrici v klube 77. Tam to rozpečieme. Na druhý deň je v Bystrici prípravné stretnutie pracovnej slnovratovej skupiny.

Takže sa v lete nenudíš?

Niekedy to človek skúša. Je to veľmi vzrušujúce..

 

Podobné články:

kniha Návrat Slovenov

Letný slnovrat roku 14

Tábory roku 14

Podujatia – koncerty

Zdroj: Ved.sk

Trvalý odkaz: https://www.zemosvet.sk/rc-leto14-rozh-htm

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude uverejnená.