Kedy vyjde ďalšia tlačená Rodná cesta?

Žiarislav: Druhé číslo tlačeného časopisu Rodná cesta sme z väčšej časti pripravili koncom jari. Väčšina strán je aj graficky upravená. Keďže nám distribúcia vrátila takmer celý náklad späť nepredaný, zistili sme, že z predaja prvého čísla jednoducho druhé číslo vydať nemôžeme. Jediná možnosť je uskutočniť ďalšie kolo zbierky na časopis a vydať aspoň to číslo, ktoré už máme predpripravené.

Druhé číslo sme pripravili s väčším počtom farebných strán, keďže reportáže a články o rastlinách a živočíchoch lepšie vyznejú s farebnými fotkami. V čísle je mnoho zaujímavostí, sú tam články o rondeloch, o domácich pôrodoch, miestnych odrodách rastlín a iné zaujímavosti. Určite je dobré to číslo vydať. Dnes je zrejmé, že z lesa na kolene nemôžeme vydávať časopis pravidelne, ale že bude vychádzať ako občasník. Nemáme naň žiadne zdroje okrem zbierky. Takže – ak sa zozbiera aspoň na polovicu tlačiarne, tak časopis v blízkej dobe vyjde. Niečo na časopis už máme, ale je to zatiaľ málo. Ak sa zadarí, tak časopis vyjde ešte pred zimným Slnovratom. Do výroby samozrejme pripravujeme aj prírodný časník na rok 2013.

Uvažovali sme i počúvali názory ľudí na to, do akej miery je dobré tlačiť časopis, keď dnes už funguje internet. Užitočné to však je. Nie všetci ľudia chodia na internet. Časopis sa dá strčiť do kapsy a čítať v dopravnom prostriedku, v prírode, i na výlete. Časopis ostáva aj keď jednotky a nulky miznú. Mnoho ľudí už s počítačom denne pracuje a naladia sa skôr pri tlačenom časopise, keďže z blikotavých pikslov ich bolia oči. Cez časopis sa o našej kultúre dozvedia aj ďalší. Položený v čajovni, alebo niekde inde si nájde ďalších čitateľov. Časopis má aj v tlačenej podobe svoj význam.

Na prvej strane máme májovú titulnú fotku plnú čerešňových kvetov. Takže ak by mal niekto zaujímavú zimnú celostranovú fotografiu, mohli by sme ju vymeniť. Napríklad za skvelú snímku z pretekov na drevorubačských saniach – kŕnačkách. Poznáte dobrého fotografa, ktorý nám ju poskytne?

Neklesajte na duchu, časopis aj tlačený bude. Naša vnútorná kultúra stále ešte nie je dosť nabudená na to , aby sme vedeli zabezpečiť časté vydávanie. Ale – keď neprší aspoň kvapká.

Žiarislav

Zbierka na časopis Rodná cesta na čísle: č.ú. Rodnej cesty: 034 30 30 332/0900 Sl.sp.

PODPORTE VYDANIE časopisu

Zdroj: Ved.sk

Trvalý odkaz: https://www.zemosvet.sk/rc-kedy-vyjde2rc-htm

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude uverejnená.