Depresie, civilizačná tieseň, alebo „veď vy ešte budete kmitať!“

Keby pisateľ článku nebol na vedomeckej ceste, celkom určite by trpel silnou civilizačnou tiesňou. Tak, ako milióny ďalších ľudí.

Vystupňovaný stav tiesne sa môže prejaviť ako depresia. Teda chorobná skleslosť, sľúčenosť.

Deresívne ochorenia na Slovensku výrazne rastú rok čo rok. Je to smerovanie celej západnej civilizácie. Výrazne rastie spotreba liekov – antidepresív. Lekári hovoria o nedostatočnej včasnej diagnostike a sťažujú sa na neochotu pacientov pojedať antidepresívne lieky, aj z obavy pred závislosťou. Sťažujú sa, že ľudia neodmietajú chemické lieky na liečbu chrípky, ale odmietajú chemické lieky na liečbu depresie. Nie je to celkom tak.

jesen14.jpg

Mnoho ľudí odmieta chemické lieky aj na liečbu chrípky a prirodzene ich odmieta aj pri stavoch tiesne alebo depresie.

Depresia je latinské slovo – dēpresiō od dēprimere a znamená to doslova stlačenosť, stiesnenosť. Je to teda chorobná tieseň, skleslosť, clivosť, smútok (smutný od mútny). Ďalšími príznakmi sú vnútorné napätie, nerozhodnosť, útlm, spomalenie duševné i telesné, nezáujem, nízke sebavedomie, otupenosť, poruchy spánku…

Tieto príznaky sú prejavmi už chorobnej depresie, depka a ľudový názov depresie (na Spiši depka znamená spučené, teda zdupané zemiaky na kašu, čo je chutné jedlo) je teda niečo iné. Skleslosť je v ľudskej povahe prirodzená, tak isto ako smútok, akože je aj radosť a veselosť. My dnes ale hovoríme o nezdravých výkyvoch tohto vodo-ohnivého vlnenia.

Čo je teda za de-presia, čo je to za „pres“, čo je to za tlak, ktorý trápi desatinu až pätinu nášho obyvateľstva? Pred chorobnou depresiou je totiž ešte stav skľúčenosti, ktorého sprievodnými znakmi sú tlaky vrchného prameňa živy – migrény, bolesti hlavy…, tlaky srdcového okruhu, vrátane búšenia srdca a vysokého tepu alebo tlaku, tlaky prameňa života – žalúdočná nevoľnosť, stiahnutosť a tlaky konca tráviacej trubice – sťahovanie konečníka až po kŕčovú zlatú žilu. Šklbanie svalov a kŕče, teda napätia vo všetkých sústavách tela – v cievnej, nervovej (v živodráhach), tráviacej… Čo je to teda za tlak, čo ľuďom žijúcim mimo telesnej vojny, zbavených masových smrteľných epidémií, takto tiesní dušu? Áno, dušu, takže je to tlak duševný. Že depresiami trpí dvakrát viac žien ako mužov napovedá, že ide o tlaky citové. Duševné.

Táto spoločnosť si myslí, že sa vytrhla z prírody. Že jej vládne. Nič už nie je sväté. Ni Slnko, Ni voda, ani Zem nie je úctyhodná, na mesiaci astronauti zanechali odpadky, tak prečo by v moriach nevyrástol východný a západný svetadiel smetí? Už tu je. Z Matky Zeme sme spravili smetisko. Bordel v dome, lebo Zem je náš dom. Jej krv – vody sú znečistené. Robíme na výrobky, ktoré sa rozpadávajú a plnia smetiská, spotrebujeme, čo sa spotrebovať dá. Táto spoločnosť uctievajúca len ľudský mozog , slobodu vyvolených jednotlivcov a reč peňazí uvrhla národy do polohy nevoľníkov, ktorým už nevisí nad hlavou cirkevný desiatok a kráľovský deviatok, teda obrazne povedané devätnásť percent, to by nič nebolo. Nad hlavou visí more povinností, nie zodpovednosti (od ved – vedomie), ale povinností (od vina – slovo pôvodne z väzenského systému), ktoré, veď žijeme v prírode, nás ako nejaké dravce udržiavajú v napätí a pozornosti. No dobre, ale koľko majú civilizačný občania chvíľ duchovnej voľnosti? Prihlúple telenovely, politické namotávky, hudba, ktorá gumuje mozog a domáce i verejné herne predsa nie sú dostatočnou duchovnou protiváhou civilizačných tiesní.

No a teraz príde do ambulancie pacient trpiaci tiesňou, alebo depresiou. Pándoktor, alebo panidoktorka ho musia liečiť. Možnože mal nejakú ťažkú duševnú ujmu, stratu blízkeho, alebo utrpel iný duševný otras – vojnu. Ale možnože má „len“ príznaky civilizačnej tiesne, či depresie z nášho „právneho systému“. Z našej civilizácie, ktorá rozbila svet na atómy, pomiešala ich, geneticky zmanipulovala nositeľov stravy a vo svojej sebeckosti a neúcte k živému poriadku na doby stratila „vyššie ciele“. No čo vám má chudák doktor povedať? No, to vy ste chorí a musíte sa liečiť. Začleníme vás späť do civilizačnej spoločnosti, veď vy ešte budete kmitať. Nemáme dostatok terapeutov . Ale môžete si kúpiť dostatok balení antidepresív. Tie sa dnes dobre predávajú. Áno, veď lekári zachraňujú životy, ktoré nemusia skončiť samovraždou, alebo iným úrazom. Ale – nezabudli sme na liečenie hlavného pacienta? To vy ste chorí a táto civilizácia, ktorá vás tlačí do tiesne, je akože zdravá?

-Ž.slav-  

Budeme pokračovať – ako sa vyhnúť tiesni…

Sledujte dnes Rodnú cestu na Slobodnom vysielači. dnes – O depresiách a tiesňach civilizačných

 

Podobné články:

Zdroj: Ved.sk

Trvalý odkaz: https://www.zemosvet.sk/rc-depresie-htm

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude uverejnená.