Z krojovej zábavy na Pohronskej Polhore

Fotí a píše Blaho.

Chodievam takto po rôznych krajoch Slovenska a naposledy ma cesta zaviedla až hen na horu medzi Breznom a Muráňom, teda presne na Pohronskú Polhoru.

Už piaty rok sa tam koná tradičná krojová ľudová zábava, a to pri príležitosti založenia FS Jabloň. Súbor by som nazval taká „Vrchárska jabloň“, pretože sa ujal v tomto krásnom kraji uprostred vrchov Muránskej planiny, a pokračuje na tradíciách predkov, ktorý okúsili ťažké skúšky osudu.

blaho_kuceravy_javor.jpg

Kučeravý javor hral jedna radosť, dve radosti, tri radosti…

V miestnom kultúrnom dome, ako to už býva zvykom, sa stretli mladí i starí občania Polhory, oživili tradície, príchod oravských goralov piesňou i tancom, oddali nevestu, počarovali Lucie, ĽH Kučeravý Javor predniesla horehronské i detvianske piesne, jednoducho nálada a kultúra ako má byť. Babky si spievali v laviciach a vnučky na javisku. Hľadisko plné a chuť vzájomná…

blaho_indian.jpg

Náčelník Miky z Košíc hovorí, že je karpatský indián. Tiež prišiel v kroji.

blaho_nevesta.jpg

A jaky ty parobek, taka i ja dzifka…

A vraj v minulosti mali naši predkovia toľko sviatkov, a obradov spojených s prírodou, pretože vyhľadávali, každú voľnú chvíľku, keď mohli byť spolu, keď mali čas na radosť, preto že vraj bolo veľa roboty i lopoty… A je to veru tak…

Ak budeme udržovať tie naše dedinské tradície, tak rod vydrží, spoločnosť vydrží, hromy prehrmia a vyjde slnko… Tak ako na Polhore.

blaho_terka_krojovka.jpg

Tereza je nielen dobrá speváčka, ale aj dobrá usporiadateľka. Takých by sme potrebovali na Slovensku viac.

Teším sa spolu s Vami na stretnutie Gajdošov v Malej Lehote 1. marca 2014, ak pán boh a počasie dá…

 podobné články:

11.2.13 Hore hájom bežala, sukienka jej horela… KROJOVÁ ZÁBAVA JAK VYŠITÁ

 

Zdroj: Ved.sk

Trvalý odkaz: https://www.zemosvet.sk/rc-blaho-krojova-htm

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude uverejnená.