KTO CHCE NECH KONČÍ. MY IDEME NA VEC.

K Zimnému slnovratu pred 2012: Je čas tlačiť Rodnú Cestu.

Na webe sa objavila správa, že chystáš benefičný koncert na založenie časopisu Rodná cesta, na webe však už časopis Rodná cesta máš, tak ako je to s tým založením?

Teraz máme len internetovú podobu časopisu – na ved.sk máme zatiaľ Rodnú cestu iba ako virtuálny časopis – to má svoje výhody aj nevýhody. Výhoda je, že internetový časopis si nevyžaduje veľké náklady, iba poplatky za doménu, internet a cestovanie za internetom. Výhoda je tiež, že sieť je rýchla, tak nepotrebuješ takmer žiadnu distribúciu. Nevýhoda je, že mnoho ľudí so záujmom o prírodnú kultúru, internet vôbec nesleduje, takže časopis na sieti sa k nim vôbec nedostane. Tiež sa nedostane k ľuďom, u ktorých by sa záujem vzbudil, keby natrafili napríklad na tlačený časopis. Nevýhoda časopisu na sieti je tiež, jeho prchavosť a zbežný, nehĺbkový spôsob čítania, ku ktorému zvádza elektronická obrazovka. Aj pre mňa po určitej dobe odpudzujúca. Nevýhoda tlačeného časopisu je, že je o mnoho drahší. Musíme platiť grafika, mal by byť profesionálnejší než časopis Diva, takže grafiku by mal robiť skúsený človek a nie niekto, kto časopis ešte nezalamoval. Samozrejme ,niečo stojí tlačiareň a keďže nebudeme masový bulvár, treba rátať s výraznou stratovosťou, aspoň spočiatku. Ďalšia strata je remitenda, čo je vlastne nepredaná časť časopisov, ktorá zostane nepovšimnutá v stánkoch, keďže predavači ju budú maťčasto pod pultom a nevyložia ju, pokiaľ si ju ľudia nevypýtajú. A keďže sa nedá rátať s veľkou reklamou, pretože hospodársky zaťal nie sme dostatočne zruční, časť distribuovaných časopisov bude zošrotovaná rovnou spod pultu, lebo za vrátenie nepredaných časopisov treba distribúcii platiť.

 

A neoplatí sa, zvyšné časopisy zobrať naspäť a potom ich ďalej predávať tým, čo budú mať oňho záujem?

To možno aj urobíme, ale sú to ďalšie náklady. No a rátame aj s niekoľkými skúsenými redaktormi, ktorý v minulosti pestovali rodnú kultúru, vedia písať a majú o čom písať. Prinajmenšom tým skúseným, čo dodajú hotové, dobre urobené články, by sme mali dať honoráre, bolo by dobré rátať s honorármi pre vedcov v vrtkého pera, ktorý budú písať pre náš časopis. Aby to nebol časopis jedného redaktora a aby sa dostal do širšej verejnosti. Treba rátať aj jedného skúseného človek, ktorý bude robiť hospodárstvo a nebude to preňho novinka. Dohodli sme sa v prípravnej skupine, že na začiatok spravíme benefičný koncert. Na ktorom by sa mohla začať zbierka na založenie tlačeného časopisu.

 

Myslíš, že sa zozbiera dosť? Kedy vyjde prvé číslo? Koľko rátaš čísel do roka?

Pravdepodobne budeme musieť pracovať na ďalších zdrojoch, okrem benefičného koncertu, ktorý tiež nemôže byť príliš často. Rátame, že k zimnému slnovratu by mohlo vyjsť prvé číslo. Bolo by pekné, keby každý štvrťrok v dobe výročného sviatku vyšlo nové číslo. Pravidelnejšie vydávanie bude možné, a keď dôjde k spätnej väzbe s verejnosťou a s šikovnými ľuďmi. Dosť dôležité je obnoviť sieť prostredníkov, ktorí časopis rozvezú do svojich miest a rozdistribuujú ich medzi svojich známych a ďalších záujemcov, lebo klasická distribúcia bez reklamy nie je účinná.

 

Môžeš aspoň naznačiť aké zameranie bude mať tlačenom časopise Rodná cesta?

Niektoré rubriky, ktoré boli v 8 číslach časopisu Diva, budeme vydávať naďalej.

Budú v ňom state o tradičnom vedomectve, o kultúre predkov, slovanskom panteóne, o pôvodnom duchovne, o zvykosloví a obradosloví, tiež o podstate našich povestí a rozprávok, o podstate folklóru, o dejinách nášho národa, či národov, lebo aj Diva sa dostala k Čechom a Moravákom. Budú tam aj čriepky z iných prírodných kultúr v malom rozsahu. Je jasné, že si ctíme predkov a korene, ale nie sme včerajší a preto tam budú články aj o novodrevnej kultúre, hudbe, literatúre a inom umení, v Rodnej ceste budú tiež state o spoločenskom dianí, hlavne o tom, ktoré výrazne vplýva na našu kultúru a životné prostredie, pričom tieto články isteže nebudú písané politickým jazykom, čo by bola nevhodná namotávka, ale uprednostníme články písané s celostným pohľadom, znalosťami spoločenských chodov a zákonitostí, teda s nadčasovým, neosobným, vedomeckým nadhľadom. Isteže v každom čísle bude znotovaná a „sčíslovaná“ a zakordovaná nejaká pesnička ľudová, alebo novodrevná, a v tomto sa budeme z časti riadiť aj podľa požiadavky čitateľov. Ale nielen v tomto. Pravdepodobne upravíme aj najčítanejšie články z Rodnej cesty na sieti, v každom čísle aspoň jeden. Niektoré síce čítali tisíce až desaťtisíce čitateľov na našom a iných serveroch, ale v zásade oslovujeme aj iných čitateľov, ktorí sa k časopisu dostanú na laze, v čajovni, či na nejakom inom pohodovskom, alebo aj nepohodovskom mieste. Ohlasy od čitateľov budeme zbierať a uverejňovať v tlačenom i sieťovom časopise a taktiež ich budeme vyhodnocovať pri určovaní ďalších chodov. Asi nadviažeme na niektoré obľúbené seriály z Divy, ktorú sme vydávali pred desaťročím, ale nestratila na časovosti. Aby sa dostali dnešní čitatelia k prvým dielom, uverejníme na stránke www.ved.skaj staré diely z Divy.

 

Rodná cesta by mala byť oproti Dive o dve hlavy ďalej. Bude mať väčší počet strán a vylepšenú grafiku. Nemala by byť pre uzavretý okruh ľudí, naopak, stavba spôsob písania písania umožní prechod do ďalších spoločenských priestorov. Viac odborných článkov a štvrťročné školenia redaktorov, hlavne začínajúcich, by mohli byť dobrým popudom k akostnému napredovaniu. Zo skúsených novinárov rátame napríklad s Bohdanom Dobroslavom Ulašinom , tiež Marošom Púchovským a jeho mapkami slovanských kmeňov a národov. Do prvého čísla chystám článok o rondeloch – kruhových svätyniach v povodí Dunaja, Moravy, Vltavy a Labe, v ktorých naši predchodcovia a predkovia slávili svoje sviatky už pred šesťtisíc rokmi. V časopise budú aj rozhovory s vedcami o veciach súvisiacich hlavne s koreňmi našej kultúry, ktorá prežila napriek snahám o násilné, hlučné i tiché vykorenenie. Sme rodná cesta, živá cesta a prichádza čas vyberať naše najväčšie poklady. Nie sú to poklady pokladené do zeme alebo do banky. Sú to hlavne poklady ducha. A na to, aby sme ich mohli zverejňovať, musíme obetovať aj poklady práce a živy a teda obeživo. Zakladáme účet s názvom Rodná cesta.

 

Môžeš teda pripomenúť, kedy bude benefičný koncert pre Rodnú cestu a kto tak bude hrať?

Benefičný koncert bude v sobotu 8.10.r.11, v bratislavskom džezovom klube Hlava 22. S týmto klubom máme dobré skúsenosti. Budú tam hrať Žiarislav a Bytosti a hosť Maok. Chceli by sme, aby tam prišli naši starí priatelia i noví záujemcovia a aby sme tam spolu strávili príjemný večer. V prospech zozbierania prostriedkov uvažujeme aj o tombole, do ktorej chystáme fujarku, lukostreleckú súpravu, píšťalu koncovku, zbierku časopisov Diva, kozie bobky a očakávame aj od iných nejaké zaujímavé ceny.. Je dôvodné podozrenie, že by to mohlo byť zaujímavé podujatie.

 

zhovárala sa Rodná cesta

 

odpovedal Žiarislav

viac o koncerte a iných podujatiach TU

 

Zdroj: Ved.sk

Trvalý odkaz: https://www.zemosvet.sk/rc-benefice-rozhovor-htm

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude uverejnená.