Amazonskí Indiáni sa stále bránia

Pred tromi rokmi sme písali ako jediní na Slovensku o konfliktoch spôsobených priemyselnou inváziou na územia posledných prírodných kmeňov Zeme a to v oblasti Brazílie. Dnes k nám prenikli správy, že v tesnej blízkosti – na Peruánskej strane – vysielajú varovania posledné kmene. V tejto oblasti ich žije zo pätnásť a na celej Zemi asi len okolo sto „nekontaktovaných“ kmeňov.

Domorodci z kmeňa Mashco-Piro zaútočili na strážcu národného parku a zabili zveda, ktorý ako jediný ovládal ich jazyk. Na turistov vystrelili varovné šípky. 

 

Príslušníci tohto a iných kmeňov sa cítia ohrození hlavne holorubnou ťažbou pralesov, ktoré im zaberajú prirodzené životné prostredie. Odborníci tvrdia, že ich ohrozuje aj turistický ruch, ktorí hrozí zavlečením nákaz. Civilizačné choroby v minulosti spôsobili vymretie množstva prírodných kmeňov. Keďže domorodci správne cítia svoje ohrozenie, vysielajú varovné znamenia. 

amazonski_indiani.jpg

Foto: DIEGO CORTIJO/SI

Úrady v Peru vyzvali ľudí, aby sa s prírodnými kmeňmi nesnažili kontaktovať. Nielen tieto kmene sú nebezpečné pre cudzincov, ale aj turisti sú nebezpeční pre nich. Turistický ruch sa možno spomalí. Otázka je, či aj ťažba pralesa.

V každom prípade, vidíme, peruánsky štát sa o svojich domorodcov aspoň trocha stará a ochraňuje zbytky svojej pôvodnej kultúry.

Otázka je aj taká, či sa slovenský štát o svoju pôvodnú kultúru aspoň trochu stará a ochraňuje to, čo z nej prežilo. Žeby na tom bolo Peru lepšie?

-slav-

1.7.09 INDIÁNI OPäŤ NA VOJNOVOM CHODNÍKU 
1.2.12 Žiadna politická strana nechráni naše záujmy!   

Zdroj: Ved.sk

Trvalý odkaz: https://www.zemosvet.sk/rc-amazonski-indiani-htm

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude uverejnená.