Ako si ich v zime kŕmil, tak ti budú na jar spievať

sykory_pm.jpg

Čo človek hore vezme, to jej musí vrátiť. To je predsa jasné, ako letné nebo. A práve v lete hore beriem. Som vášnivý hubár a taktiež milujem maliny, čučoriedky, jahody a brusnice. Ale nezbieram ich vo veľkom. Len sa na nich pasiem, ako medveď. Všetky tieto dobroty rastú v súlade s inými rastlinami a stromami, ktoré ak sú zdravé, poskytnú lesným bytostiam všetky tieto letné dary. No a o zdravie stromov sa starajú najmä vtáčiky, ktoré neúnavne skackajú po konárikoch (sýkorky, zelienky a ďalšie) a zbierajú húsenice, či iný hmyz. Iné, (kôrovníky, brhlíky) sa zase šplhajú zdola nahor po kmeni stromu a dlhým zobáčikom odlupujú kôru, pod ktorou hľadajú rôznych škodcov. No a v neposlednom rade najznámejší doktori lesa (ďatle, tesári) svojim mocným zobákom preniknú hlboko do dreva, z ktorého vylovia aj ten hmyz, ktorý sa pred inými vtáčikmi úspešne skrýva.

hyl_pm.jpgAk chceme mať horu zdravú, je v zime potrebné pomôcť týmto vtáčikom prežiť tuhé zimy a prikrmovať ich. Najideálnejším krmivom je slnečnicové semiačko, ale vhodné je aj ľanové, či akékoľvek olejnaté semená, vďaka ktorým si vtáčiky vytvoria ochrannú tukovú vrstvu, ktorá im pomáha odolávať tuhým mrazom. Dôležitý je aj loj, či surová slanina, no tú treba poriadne pripevniť, lebo ju zvyknú kradnúť kuny, krkavce a ak je nízko, tak aj líšky, alebo vlci. Nikdy im však nedávajte žiadne pečivo!

Na hrebeni za Popradom mám v hore niekoľko krmítok, kam celú zimu nosím vtáčikom poživeň. Sú to lokality, kam chodievam na huby a teraz, keď už ide jar, mi za odmenu nádherne spievajú. Je to to najkrajšie poďakovanie, aké od nich môžem dostať. A už sa ma ani neboja. Veselo si okolo mňa skackajú a liečia les. Les, z ktorého si zase v lete zoberiem kúsok darov, za ktoré v zime rád zaplatím…

A tak im idem ešte naposledy odniesť trocha slnečnice, nech sa im veselšie spieva a nech ľahšie prekonajú jedny z posledných mrazov u nás.

slová aj obrazy: Peter Miler

 

podobné články:

11.3.13 O SPADNUTEJ VETVIČKE A BULDOZÉROCH DIVLOPEROV

26.2.13 ZIMNÍ NÁVŠTEVNÍCI NA MEDZI – obrazové svedectvo

Zdroj: Ved.sk

Trvalý odkaz: https://www.zemosvet.sk/rc-ako-si-krmil-pm-htm

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude uverejnená.