Príbeh kozičky Skokanky

V poslednom roku nám vlky a medvede vybili stádočko oviec, zostalo ich len pár, ale to možno zachránilo kozy, ktoré sú bystrejšie a vedia rýchlejšie utekať. Príroda si dnes zase vybrala svoju daň, presnejšie – líška, ktorá nám vzala kohúta. Až po obhliadke ohrady pre matky s deťmi sme zistili, že predtým sa tá líška pokúsila zabiť kozičku.

Malá Skokanka je z klanu Žubrienky. Narodila sa Žubrienkynej dcére Kuňke, ako vidíte, tento klan má žabacie mená. Skokanka má za sebou tak týždeň života, ale to hustého. Kuňka rodila pred polrokom, má mladého, už odrasteného capka Skokana a tak sme ju dojili ako iné kozy, keďže nejavila výraznejšie znaky brezivosti. Avšak popoludní znova porodila a jej kozľa nemalo mlezivo. Pilo teda mlieko, ktoré už toľko mleziva nemá, ale to nestačilo na silu a našli sme ju ležať na tráve v ohrádke pod domom na plosko, čo nie je dobrá známka života. Našťastie mal človek v chladničke oddojené iné mlezivo od kozy čo porodila pred týždňom a mala ho prebytok, a tak sme do malej liali striekačkami mlezivo a mlieko po tri dni. Potom už pila aj z fľaše a nakoniec aj od matky. Po pár dňoch už veselo skackala a zdalo sa, že je zachránená. Divodara ju dnes začula zvláštne zamečať a všimla si, že sotva stojí. A má skrvavený krk. Človek jej vyumýval rany. Líška , čo nám dnes vzala kohúta, sa musela v noci podhrabať do ohrady pre najmladšie mláďatá. Aspoň tak žalovali čuvačky, čo v noci zúrivo štekali. Líška sa pokúsila zabiť kozľa, ale čuvačka ju musela vyrušiť a tak si počas dažďa vzala kohúta.

Človek umyl kozliatku rany. Kozičke sme len včera dali meno Skokanka, pretože sme jej sľúbili, že dostane meno, keď prežije. Po tom, ako sa pozbierala , veselo skákala a po prvý raz bola plná sily. No a teraz zasa sotva stojí. Rany sme vyčistili a človek do nej dostal vyše desať striekačiek mlieka, pretože má poranený krk i hlavu a znova sama nepije.

Nuž takto si my pestro žijeme na našom lesnom gazdovstve, kde je prírodný raj vyvážený bojom o prežitie. Skokanka sa zachránila o chlp, i keď ešte nie je isté, či prežije. Zas budeme do nej liať niekoľko dní mlieko a keď ju živa neopustí, bude mať o skúsenosť viac. Tak nech sa dobre zotaví.

Podporte našu redakciu a vedomecké vzdelávanie venovaním 2% z daní, poslaním daru, či trvalým príkazom.  TU sú podrobnosti

Trvalý odkaz: https://www.zemosvet.sk/pribeh-kozicky-skokanky

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude uverejnená.