Na prežitie trochu inak: nekradnúť, ale vychovať.

Snímky: -ŽS- , -LM-

Niektorí si predstavujú kurz na prežitie na spôsob „ako ukradnúť sliepku“. My na našich táboroch to robíme inak – ako vychovať sliepku. V našom stredisku slobodne žijú ľudia i zvieratá a ani na vzdelávanie od civilizácie neberieme granty ani dotácie. A tak náš celý život je v podstate spôsobom na prežitie. Určite takto nežijeme sami, ale usilujeme sa o čo najväčší súlad s prírodou, s bytosťami rôzneho druhu. Medzi bytosti rátame aj ľudí, samozrejme. Takže – dávame možnosť aj ďalším, aby si skúsili aspoň niečo.

V tomto roku robíme len dva tábory – prvý je tento mesiac , vlastne o pár dní sa začne a druhý je v srpni, iného zamerania – vedomecký. Na klasňový tábor remesiel, zručnosti, gazdovania a prežitia sa chystáme viacerými spôsobmi. Okrem iného dokončujeme pec. Našim priateľom zo Zaježovej vlci roztrhali ovce a tak asi znova budeme vymieňať, my máme oviec nadbytok a peciarska práca sa nám práve hodí. Prírodne – to neznamená hrubo a bezohľadne. Prírodne – to môže znamenať aj ušľachtilo a vnímavo.

Náš pecový kútik sa teda práve rozrástol o pec na pečenie chleba. Keď zaschne, ešte ju omietnuť a nasadiť dvierka. Ale veď – niektorí to poznajú, piekli sme aj v pieckach pravekých. Tentokrát máme pec ako lusk – dúfame, že bude „najsamolepčejšia“.

Michal a Jozef sa radia

Malý vrchár naberá ostrý piesok, dunajský je už zamiešaný v hline.

Správne pritlačiť tehlu je umenie. Malta sa musí vytlačiť, ale ani nie priveľmi, ani nie primálo. Malta zo správne namiešanej hliny s pieskami vo vhodnom pomere…

Jak je klenutá.

A ešte tuto, takto pôjdu tie dvierka.

 

 

Trvalý odkaz: https://www.zemosvet.sk/prezitie-trochu-inak-nekradnut-vychovat

1 komentár

  1. Tak pani ta pec vyzera velmi dobre chleba nechleba hned ma napodol aj jeden recept

    ten tam mozete vyskusat. Velmi dobry pristup aj postoj k zivotu :-))

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude uverejnená.