Nepichá injekcie, ale lieči – MVDr. Zuzana Besson na GO 24

Predstavujeme prednášajúcich na Zhromaždenie GAZDOVSKEJ OBRODY 24 v Zelenči – každý deň nový prednášajúci

2. MVDr. Zuzana Besson, Farma pod Čerešňou

„Zameriava sa na liečenie a zdravie prežúvavcov. Býva na vlastnom rodinnom gazdovstve pri Pliešovciach, kde má aj ordináciu. Odtiaľ vyráža – na zavolanie – do chovov. Zameriava sa na chov oviec, kôz, kráv, skúsenosti má aj s koňmi. „Občas za mnou prídu aj so psom, ale zväčša vyrážam do chovov. Málokto privezie choré mliečne zviera“. Robí aj poradenstvo pre chovateľov. Vraví, že sa snaží hlavne o to, aby zvieratá neochoreli. Keď už ochorejú, pre chovateľov je to strata,“ píše Rodná Cesta. Zuzana je okrem veteriny aj po štúdiu homeopatie v Belgicku a po 10-ročnej praxi vo Francúzsku. Je dlhoročnou prednášajúcou okrem iných aj na Gazdovskej Obrode. V súčasnosti Zuzana robí vetrinu len podľa potreby, nakoľko učí na základnej škole v Pliešovciach. Teraz je z nej teda aj pani učiteľka.

Zuzana krája skvelý zrejúci ovčí syr z ich hospodárstva. S manželom Emillienom dotiahli syry na vysokú úroveň.

Zuzana a jej hospodárstvo
U Zuzany sme boli minulý rok na návšteve. Žije na pliešovskom hospodárstve Farma pod Čerešňou v Pliešovciach s manželom Emillienom a deťmi Jankom a Miluškou.
Zuzana s manželom sú aj šikovní mliekari a syrári. I keď syry a mlieko je skôr doména jej manžela, Gazdovstvo započali a doteraz zveľaďujú a pestujú spoločne. Vyrábajú syry, jogurty, ba aj kefír, ktoré predávajú svojim spokojným zákazníkom.

Život so zvieratami a gazdovanie
Počas návštevy nám Zuzana ukázala svoje gazdovstvo a mnoho nám toho rozpovedala. Ukázala aj ploty, ktoré má doma málokto – oplotené sú záhrady a citlivé miesta, kde by mohli ovce a kone narobiť paseku. Rovnako ako na Medzi, kde zvieratá žijú navoľno a oplotené sú len miesta,ktoré treba chrániť. Vo veľkom prístrešku pobehoval kopec ovečiek známeho mliečneho plemena Lacone, psíky a dokonca aj kone – u nás vzácneho – plemena Camargue a poník. Ukázala nám ich skvelý kŕmny systém s pohybujúcim sa dlhým pásom. Na začiatku pásu nakladala seno a to sa rozmiestnilo dlhým pásom tak, aby sa najedli všetky ovečky. Videli sme aj dojacu stanicu, kde manžel Emilien jednoduchým pohybom pák všetko vyrieši z jedného miesta a ovce ľahko podojí. Na gazdovstve majú množstvo múdrych riešení, ktoré uľahčujú živom im aj zvieratkám.

Zuzana sa dlho predlho venuje aj koňom a práci s nimi. Spôsoby, ktoré používa a uznáva by možno niektorí buď nepoznali, alebo na prvú nepochopili, no po svojich rokoch skúseností vie, že vzťah a bezpečnosť s koňom sú na prvom mieste. Jej koníky vyzerajú naozaj spokojne.

Zuzana so svojou kobylkou plemena Camargue z južného Francúzska. Toto plemeno pochádza z delty rieky Rhôny.

Nepichám injekcie, ale premýšľam.
Zuzana je tiež veľmi dômyselná žena. Nie je to veterinárka, ktorá by hneď pichala kopec injekcií a predávala lieky. Miesto toho uvažuje. Hľadá príčiny a následky. Zaoberá sa prevenciou problémov ešte pred tým, ako vzniknú. Vraví, že ju ľudia platia za premýšľanie, miesto injekcií a antibiotík, i keď je možné, že liečbe sa asi žiadny veterinár úplne nevyhne.

Zuzana Besson bude 16. 3. prednášať na Gazdovskej Obrode v Zelenči. Zavíta medzi nás s netradičným spôsobom prednášania a to – Otázky a odpovede – odpovedanie na otázky z publika. Mnohí zo zabehnutých aj začínajúcich hospodárov totiž majú často otázky a nemá ich kto zodpovedať.

Zuzka, už sa na teba tešíme!

Udalosť tu: Zhromaždenie Gazdovskej Obrody 24

Podporte našu redakciu a vedomecké vzdelávanie venovaním 2% z daní, poslaním daru, či trvalým príkazom.  TU sú podrobnosti

Trvalý odkaz: https://www.zemosvet.sk/predstavujeme-prednasajucich-mvdr-zuzana-besson-na-go-24

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude uverejnená.