Pastierske psy opäť mimo zákona?

Pastierske psy mimo zákona? Mení sa poľovný zákon a znovu v ňom chýba ochrana pastierskych psov! Do februára roku 2009 boli pastierske psy zákonom chránené pred zastrelením poľovníkmi tak, že do 200 m od stáda sa nesmeli strieľať. Na pozemku pri stáde nám krátko po zmene zákona – v roku 2011 zastrelili čuvača Gubu (na obrázkoch živý a mŕtvy). V roku 2009 politici novelizovali zákon – zmenili ho tak, že pastierske psy strieľať môžu aj pri stáde, ak sa stádo nepasie v dome alebo pri dome. Teda 200 m od domu už pastierske psy chránené nie sú. Lenže na Slovensku s tradíciou ovčiarstva sa všetky stáda nepasú pri dome v ohrade. Pred dravcami ochraňovali stáda, hlavne kozy a ovce, oddávna pastierske psy.

Politici, aj tí, ktorí mali na bilbordoch stáda oviec v utešenej slovenskej krajine, túto ochranu zrušili. Keď sa chovatelia boja o svojich psov, ich stáda ohrozujú pytliaci a dravci (vlky, medvede, rysy). Oddávna sme vedeli žiť s dravcami v tejto krásnej krajine aj preto, že nám stáda strážili pastierske psy. Slovenský čuvač je národné plemeno, ale vo svojom základnom poslaní sú pastierske čuvače v podstate ohrozené a mnohé zbytočne odsúdené na celoživotnú reťaz. Ani novela zákona v roku 2012 zameraná na ochranu psov a mačiek pri ich majiteľoch tento stav nezmenila. Dodnes sú chránené poľovným zákonom menovite už len poľovnícke psy a pastierske nie. Čo sa aj prejavuje v skutočnosti. Niekoľkokrát nám naháňali poľovnícke psy kozy a ovce rovno pri dome. V tejto chvíli prebieha rozprava o novom poľovnom zákone.

To sa naozaj nenájde nik, kto by tento chorý stav pripomienkoval, aby boli pastierske psy chránené aspoň tak, ako v socializme a do roku 2009? Všetci majú plné ústa bezpečnosti v Slovenskej krajine, opozícia a  vládne strany sa navzájom kritizujú a toto si nikto nevšimol? No tak tlačte na tých, ktorých ste poslali do Národnej rady, tlačte na nich, nech niečo urobia pre hospodársku a prírodnú rovnováhu! To je síce pekné, že tu tak mnoho ľudí ochraňuje právo psa ísť do reštaurácie, ale ako je možné, že na ochranu pastierskych psov sa žiadny hlas nezdvihol?! Je toto len krajina salónnych ochranárov a salónnych politikov?

Debata k článku prebieha na: https://www.facebook.com/ziarislav

Trvalý odkaz: https://www.zemosvet.sk/pastierske-psy-opat-mimo-zakona

2 komentáre

  • Peter Paul on 27.07.2019 at 15:46
  • Odpoveď

  Dobry den pan Svicky,

  Srdce mi place, ked citam tieto Vase clanky o krasnych psikoch Cuvacoch. Chystam sa na Slovensko a planujem navstivit par politikov a presvedcit ich aby tento problem vyriesili. Dovolim si navstivit aj Vas. Dovidenia.

  S pozdravom,

  Peter Paul

 1. Velmi by som chcela zdielať článok, ale FB ma blokuje lebo obsah je údajne príliš abusive. Dá sa s tým niečo robiť? Sama som chovatelkou pastierskych psov a toto sa ma priamo týka. Viem, že je to už staršieho dáta, ale možno stále aktuálne?

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude uverejnená.