Naša cesta na vedomeckej vlne

 Stretnutie úžasných bytostí na Vedomeckej ceste, v krásnom prostredí Tríbečských vrchov pod hradom Gýmeš. Akými slovami popísať ten prekrásny zážitok?

Počas štvrtej časti slovenskej koncotýždňovky sme viedli veľmi zaujímavé rozhovory o rôznych témach, ktoré väčšina z účastníkov pokladá za naliehavo aktuálne. Jednou z tém bola problematika závislostí. Rozobrali sme ich vznik a príčiny, besedovali sme o tom, ako vnímať ľudí, ktorí trpia týmto neduhom a ako s nimi komunikovať. Táto téma nás priviedla ku rozprave o životnom poslaní a o tom, aké je dôležité nájsť si v živote svoje miesto a prísť na to, čo človeka napĺňa, čo ho činí šťastným a spokojným.

V časti venovanej koreňosloviu sme sa dozvedeli niekoľko zaujímavých poznatkov o bežne používaných slovách, o ich vzniku a koreňovej podstate. Taktiež sme rozobrali pôvodný význam jednotlivých slov a ich súčasné využitie v hovorovej reči.

V praktickej časti sme sa venovali tvorbe prírodných odevov z ľanového plátna a vlastnoručnej výrobe jednoduchých koženej obuvy vhodnej  i na tance.

Na 4. dieli Vedomeckej cesty bolo síce šitie košieľ, ale tí, čo si nestihli vyrobiť na 3. dieli prakrpce, dostali ešte túto možnosť.

Prednášky sme si spestrili hudobnými vsuvkami, keď sa Žiarislavovi podarilo rozospievať a dokonca aj zladiť v speve ľudí, ktorí neverili, že majú hudobný sluch. A keď nás Elenka naučila spievať prekrásnu ľudovú pieseň, sprevádzanú spoločným kruhovým tancom, bolo to vskutku čarovné.

Počas celého pobytu nám Simonka pripravovala vynikajúce dobroty, od ktorých sme sa nevedeli odtrhnúť a vo chvíľach voľna nám urobila poučnú a obšírnu prednášku o liečivých bylinách a o ich praktickom využití.

Sobotňajší večer sa niesol v historickom duchu, keď sme sa dozvedeli podrobnosti o vzniku európskych štátnych útvarov a neskôr diskutovali aj o aktuálnom geopolitickom vývoji vo svete. Spomenuli sme aj pôsobenie jednotlivých živlov na vývoj v spoločnosti a ich vplyv na rovnováhu síl pôsobiacich vo svetovom meradle.

Nedeľňajšie ráno sme privítali na lúke hrou na koncovú píšťalu a rozpravou o hudbe a jej rôznych podobách. Hovorili sme o podstate prechodových obradov, o tom, ako tieto dôležité míľniky v živote človeka pomaly zanikajú a aké sú nenahraditeľné pre správny vývoj osobnosti jednotlivca. Tému sme rozšírili o podrobnosti, ktoré súvisia s prípravou blížiacej sa oslavy Slnovratu. Žiarislav a Rastislav nám opísali, ako prebieha tento veľký obrad a čo všetko je potrebné zabezpečiť pre úspešné zavŕšenie tohoto veľkého podujatia.

Svoradova košeľa pred dokončením.
Richard chcelkošeľu s kratšími rukávmi, vhodnú aj na cvičenia.

Každá z bytostí, ktorá na koncotýždňovku prišla, pochádza z iného kúta našej krajiny, z iného prostredia, rodiny, zázemia. No každý z nás cíti, že jestvuje niečo viac, niečo, čo nás všetkých spája a zároveň presahuje. Neviem, či môžem hovoriť v mene všetkých, no vnímam, že nás spája uvedomenie si potreby šíriť do sveta poznanie, že sme obyvateľmi prekrásnej krajiny, ktorá je jedinečná a nenahraditeľná a že žiť v tejto vzácnej krajine je obrovským darom, ktorý je potrebné si chrániť a vážiť si ho.

Prajem tomuto úžasnému a vznešenému počinu, ktorým Vedomecká cesta je, veľa krásnej a prívetivej energie a hlboké pochopenie všetkým, ktorí sa touto cestou vydajú.

S láskou a vďakou napísala Ivka

snímky: Ž.slav

video: Simona

Viacej o Ceste vedomeckej TU

Ak chcete podporiť našu redakčnú činnosť, môžete prispieť jednorázovým darom, trvalým príkazom, alebo poukázaním 2% z dane z príjmu – tuto:  CHCEM PODPORIŤ

Komu sa ešte nechcelo spať, po hustom dni, ostal na večerné hranie. Po novodrevných piesňach prišli na rad i ľudové.

Trvalý odkaz: https://www.zemosvet.sk/nasa-cesta

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude uverejnená.