Na Vrchárskom chodníku – kniha, z ktorej cítiť vôňu dymu, počuť zvuky lesa a vidieť veci neuveriteľné

Autobiografický román so sprievodným hudobným nosičom spisovateľa, hudobníka, bývalého novinára a geológa Žiarislava je lyrizovanou prózou, v ktorej je lyrika navyše obsiahnutá aj v textoch piesní vložených do deja v súlade s dobou ich vzniku počas pisateľovho života.

Pre tých z nás, ktorí majú Žiarislavove piesne napočúvané (okrem piatich nových piesní, ktoré ešte neboli vydané) je to zvláštna pridaná hodnota – čítať texty, ktoré zapadajú do príbehu a navyše ich vnímať aj vizuálne. Takéto prepojenie dotvára mozaiku príbehu tohto zaujímavého človeka. Spôsob, akým je tento príbeh napísaný, vás prenesie do prostredia, v ktorom sa odohráva, tak presvedčivo, že zacítite vôňu dymu, začujete zvuky prírody a uzriete veci viditeľné i neuveriteľné.

Čitateľovi odporúčam, aby si našiel pokojný priestor, ktorý mu umožní nerušene sa vnoriť do deja bez toho, aby pri vyrušení vrčal na svoje okolie. Pri tejto knihe mi totiž viackrát vhŕkli slzy do očí až ma zaštípalo v nose. Neraz som sa nahlas zasmiala a aj sa plesla po čele. A niektoré súvislosti zabrneli v mojom vnútri tak, že som ich musela predýchať.

Kniha je vhodná pre všetky vekové kategórie od dorastencov po dôchodcov. Zaradiť by sa mohla niekam medzi dobrodružné knihy Karla Maya a duchovné príbehy Paula Coelha. Rozhodne by však medzi nimi zažiarila svojou vizuálnou stránkou, keďže obálka je (posúďte sami) prekrásna! Každý obrázok v tejto knihe je portálom.

A ešte poznámka pre hudobných fanúšikov – už tých päť nových piesní stojí zato, aby ste dielu venovali pozornosť. Pieseň ‘Na vrchárskom chodníku’ vám bude znieť nielen do kroku, ale priloží i nejedno polienko do vášho vnútorného ohníka. Celkovo je toto výberové CD skvelým obrazom rôznorodosti hudobného cítenia autora, cez balady až po ‘ťažký folk’. Odhliadnuc od žánrových pravidiel táto hudba rozhodne osloví i rockerov, teda prinajmenšom tých, ktorí dokážu spracovať slákové basy  a píšťalové vyhrávky. Spievané melódie Žiarislavových piesní a protimelódie jeho hudobných nástrojov osviežia aj polomŕtveho. Piesne sú navyše pretkané zvukmi prírody aj civilizácie, tvoriac takto ozajstný ‘soundtrack’ k autobiografickej knihe autorovho života.

Na vrchárskom chodníku – o knihe

Žiarislavova šnúra – predstavenie knihy

Trvalý odkaz: https://www.zemosvet.sk/na-vrcharskom-chodniku-kniha-tak-presvedciva-ze-ucitite-vonu-dymu-zacujete-zvuky-lesa-a-zazriete-veci-neuveritelne

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude uverejnená.