10.ročník Gazdovskej Obrody nás príjemne prekvapil. Už po tretí krát prišla Gazdovská Obroda na Salaš Zbojská. Zbojnícky halaš považovali mnohí účastníci aj usporiadatelia za najlepší, v akom sa môže toto zhromaždenie konať. Bol totiž ani nie veľký, ani nie malý. Boli sme všeci blízko, ale predsa sme mali na výber, či byť na prednáške, alebo si obzerať predajné stoly prítomných výrobcov, prípadne sa venovať tvorivej dielničke s ovčou vlnou, ktorá bola povedľa, alebo sa ísť vyvetrať a vyhrievať na terase na zimnom slniečku. Salašnícka atmosféra prišla Gazdovskej Obrode veľmi vhod, spolu s bryndzovými haluškami, ktoré nesmeli chýbať. Skrátka nám Halaš vyhovel ako len mohol.
Po boku boli pripravené dlhé stoly, pri ktorých sme si dali chutné raňajky, spoločný obed a aj večeru. Vo voľných chvíľach poslúžili rôznym priateľom, aby sa po mesiacoch odluky znova pozhovárali a spoločne posedeli.
Na kraji miestnosti boli ďalšie stoly, a to tie, na ktorých sme obdivovali skvosty ručných výrobcov – remeselníkov, a ich výrobky, ktoré predávali. Kožené krásne zdobené zápisníky od kníhviazačov Riška a Martyny, bylinkové oleje, mastičky a iné výrobky od Evky, bylinné liečivá od AFRA od Zuzky Homolovej, či sladké jabĺčka od Ľubka a Kubka, ktoré na nás v pivničke čakali od jesene. Ponúkal aj pán Majko, s drevárskou výrobou a našiel sa aj infostánok Krajiny Živej, ktorá k nám zavítala, aby sa prepojili dve organizácie, ktorým záleží na prírodnom hospodárení a jeho budúcnosti. Andrej ponúkol aj chutné prebytky zo svojho chovu ošípaných a Marek priniesol zrná raže, špaldy a iné, ktoré vypestoval. Dokonca aj vlastnú múku a cestoviny zo svojej vlastnej špaldy. Asi nemusím hovoriť, že stánky nás, ako vždy, ohúrili. Oči by kupovali, len peňaženky musia premýšľať. 🙂
Prednášky tohto ročníka boli mimoriadne pútavé
Prednášky, ktoré sú srdcom Gazdovskej Obrody, boli tento rok mimoriadne zaujímavé a praktické. Mnohí účastníci by najradšej dychtivo počúvali od rána do večera, nebyť základných telesných potrieb, ako je toaleta, jedlo, či pohyb od večného sedenia.
Z oblasti pestovania sme tento rok ponúkli slušné množstvo možností, nakoľko si o to ľudia v minulých rokoch žiadali. Privítali sme Ľubomíra Pastuchu, skúseného agronóma, Hedvigu Gulovú – skvelú zeleninárku, ktorá tiež porozprávala o bezchemickom konzervovaní ovocín, Mareka Rusiňáka, ktorý, ako by niekto povedal, vypestuje snáď všetko (napríklad najväčšiu mrkvu, akú ste držali v ruke, raž, ľan ba i hlivu ustricovú a zoznam tu nekončí).

Včelársku tému priniesol Dávid Turčáni, ktorý si svojim rozprávaním získal aj značné množstvo NEvčelárov.
Chovateľstvo pre nás obsiahla MVDr. Zuzana Živana Besson ohľadom parazitov – diagnostiku aj liečbu stáda a Jozef Kučera, ktorý ho poňal zo strany spracovania kožky a vlny.
Témy životného prostredia a ochrany prírody pokryli Jakub Cíbik z Krajiny živej, Anna Mária Mitrová – agrolesníčka z univerzity Mendelu a Petr Zapletal – lesník a pedológ taktiež z univerzity Mendelu. Zasvätenie do týchto tém je z nášho pohľadu dôležité pre každého človeka. Vedmosti o stave planéty nám môžu pomôcť v malých každodenných rozhodnutiach v domácnosti, v obchode, aj v práci. Skrátka, každá maličkosť sa počíta.
Zuzana Homolová nám opäť priniesla novinky o predaji z dvora a rodinných farmách, ktoré sú pre malých gazdov zásadné. Žiarislav hovoril o ochrane záujmov prírodných hospodárov, ktoré sú často v moderných národných aj nadnárodných politických štruktúrach riadené od stola, zhora, a ktoré si musíme obhájiť, ak ich chceme udržať. Rovnako, ako napríklad aj slobodu samotnú.
Pre obzvláštnenie sme tento rok do Gazdovskej Obrody opäť zahrnuli premietanie dokumentárnych filmov. Boli to rovno tri diely Divokej Poľany od bratov Dobrovodských. Zábery boli neuveriteľne vydarené a vzbudili otázky, koľko dlhých hodín museli autori stráviť v lesoch, aby nazbierali tak krásne materiály.
V nedeľu si k jednému stolu sadol Žiarislav – prírodný hospodár vo veporských vrchoch a ochranár z Krajiny Živej Jakub Cíbik. Moderátorka E. Bohunická sa pýtala na tému vegánstva, a či je to cesta k záchrane planéty. Rozhovor sa niesol v rešpekte k obom stranám a prikláňal sa k zdravej strednej ceste, ktorá je väčšinou tá správna. Nebol smerovaný na spôsob debaty, ale skôr rozhovoru na danú tému.
V nedeľu taktiež dorazil Ľubo a s ním aj veľké množstvo vrúbľov, kde si návštevníci mohli zohnať vrúble, či sa poradiť s ovocinárom.

Príjemnosti Gazdovskej Obrody – dielničky, dobré jedlo, či wellness
Popri odborných prednáškach sa Eliška a Hanka venovali ovčej vlne, ktorú deti aj dospelí česali a kto chcel, mohol sa učiť priasť na kolovrátku. Skúsili sme aj tkanie na rámiku z nadruganej vlny.
V sobotu okrem obeda a večere na návštevníkov čakala aj desiata a olovrat formou tzv. švédskych stolov (u nás boli slovenské, lebo boli na Slovensku). Takéto občerstvenie bolo príjemným prekvapením a osviežením.
Mnohí ubytovaní sa počas poobedných prenášok stihli na chvíľu vytratiť aj do „wellnessu“, ktorý mali v cene, alebo si ho priplatili a bol len pár krokov od Halaša. Prišli odpočinutí a svieži a ich večer mohol pokračovať.
Hudobný večer, aký nikto nečakal – ani usporiadateľ!
Večer však prišla ďalšia dávka veselosti a krásna do už skvelého dňa. Po prednáškach sa pred večerou konali obrady – tanec turoňov, obrad koláča a chvály za dary a úrodu, pričom sa taktiež privolávala úroda a ďalší dobrý rok. Po chutnej večeri sme sa už už išli chystať na koncert Žiarislava a Bytôstok, keď sa zrazu vo dverách zjavili bratia Tesákovci. Pôvodne ich usporiadateľ volal, aby prišli vystupovať, avšak boli nútení odmietnuť pre iné vystúpenie na pretekoch na krnáčkach.
Oni však, ako správni priatelia, na nás mysleli a prekvapili nás tým, že po celodennom hraní na krnáčkach nás prišli pozrieť a zahrať si aj s nami. A tak sme mali nečakanú dávku folklóru a veselosti, do ktorej sa pridával každý, kto poznal pieseň. Tancovali sme, spievali, a kto vedel, chytil svoj hudobný nástroj.
Po nich už prišli plánované Zvieratá – piesne o zvieratách, ktoré zahral Žiarislav spolu so synmi. Vrchol večera bol pre mnohých koncert Žiarislava a Bytostí, na ktorom sa tancovalo v kruhu, aj každý sám, niektorí v pároch, každý, ako sa mu zachcelo. Na drevenej podlahe sa tancovalo výborne bosým aj obutým.

No a keď sme si mysleli, že už po vystúpeniach bude kľud a všetci chcú len sedieť, vystúpili na pódium Veleslav s Gajdami, Juraj s drčkom, pridal sa aj Guslan s huslami a sem tam aj Žiarislav a Vlado. Ďalší ľudia so spevom a hralo sa najmenej do druhej rána.
Gazdovská Obroda prepája rôzne prvky a smery s cieľom spolupráce a porozumenia
Gazdovská Obroda je zaujímavá aj tým, že spojila prvky vzdelávania a odbornosti, s podporou ochranárov, gazdov, remeselníkov, ale aj s umením a dobrou zábavou, hudbou a často aj umeleckými výstavami. Je skrátka nekonzervatívnym dôkazom toho, že aj mnohé rozdielne oblasti môžu pod jednou strechou tvoriť krásne spoločné dielo. A preto ju majú mnohí ľudia tak radi, pretože Gazdovská Obroda prináša pre každého čosi. A na Halaši Zbojská sme si každý to svoje našli.
Dôležité poďakovania
Chvála všetkým našim prednášajúcim, ktorí nadšene a ochotne prišli, pripravili svoje odborné prednášky, odovzdali skúsenosti, ktorými priam prekypujú.
Chvála usporiadateľom a pomocníkom, bez ktorých by to zaručene nebolo ono a ktorí odviedli kusisko skvelej práce.
Poďakovanie a pozdrav letí aj k remeselníkom a návštevníkov, ktorí svojou prítomnosťou ukázali, že o prírodné hospodárenie je stále veľký záujem, a že by sme sa mali snažiť ho chrániť a rozvíjať aj v modernom svete. Že práca ľudských rúk a poctivosť nájde vo veľkom svete ocenenia, a že to celé má zmysel. A my sme videli, že má.
Desiaty ročník Gazdovskej Obrody bol ako taký klenot a oslava jej desaťročnej existencie a jej darov, ktoré prináša. Stretneme sa budúci rok a dovtedy budeme aktívne čerpať z toho, čo nám tento ročník dal.
Chvála za dary.
Podporte našu redakciu a vedomecké vzdelávanie venovaním 2% z daní, poslaním daru, či trvalým príkazom. TU sú podrobnosti
Autorka: E. Bohunická