Kde je vôľa, tam je cesta

Prišli pred pár dňami, odišli dnes. Pomohli rezať a štiepať drevo, stavať stojky do hospodárskeho kolostanu. A veľkú časť dňa strávili rozpravami. Ráno i večer sme hrali na gitary, píšťaly a husle. A – spievali – známe, novodrevné, ba aj tajné piesne. A v chatke sme mali aj čítačku básní. Nakoniec – ako to už býva zvykom – sa zbalili. A človek im dal vybrať. Aj na znak priateľstva, i vďaky v tomto obojstrannom, vzájomnom a prajnom spojenectve. Knihy, nahrávky a – v posledný deň sme vŕtali aj píšťaly. Túto koncovku – neverili, že sa to dá stihnúť – človek dokončil v poslednej minúte pred odchodom. Vyrobil ju z dlhodobo sušeného dreva. Ešte ju vylial ľanovým olejom, urobil pozdrav, chválu a odovzdal ju Dobroslavovi. Na cestu.

Pravdaže, človek by mohol vyrobiť hudobné nástroje, tie predať, za utŕžené peniaze objednať robotníkov, a bolo by vystarané. Lenže tak to necíti. Na vedomeckom stredisku by mali pracovať tí, ktorí poznajú jeho hodnotu a význam. Pravda, mnohí si azda netrúfajú. Že to nevedia, ale to nie je také podstatné. Človek niekedy nič nevedel z toho, čo všetko robí a naučil sa. Kde je vôľa, tam je cesta.

Stavanie vedomeckého strediska si vyžaduje rýchly postup. Potrebujeme dokončiť základy na drevenicu – človek môže murovať keď má aspoň jedného pomocníka, aby to išlo v čase. Okrem toho dnes začína robiť okop na chatke ktorá má povahu polozemnice a aby do nej v prívalových dažďoch nemohla natiecť voda, rozhodol sa vymurovať ju pod prahom. Ďalej treba spraviť nejaké dokončievačky základov na spoločenskom dome, ktorý stojí a slúži, ale hotový isto nie je a ďalšia vec je murovanie na pivničnej stavbe, ktorej jeden diel bude slúžiť aj ako polozemná kováčska vyhňa. Základné veci by sa mali stihnúť pred mrazmi, aby nepukalo murivo. A hlavne na drevenici – treba jednak vyrovnať a „žabou“ vybúchať podlahu a na to dať pevné pojivo, ktorým sa musí podlaha vyliať pred mrazmi. Takže na to použijeme miešačku obyčajnú i traktorovú miešaciu lyžicu, aby to malo spád. Popri tom človek začal stavať jeden zabezpečovací prístrešok. Jediné, čo je treba na to, aby práce v obrodnom stredisku postupovali v čase, sú dobrovoľníci, pričom šikovníkom s majstrovskými schopnosťami môžeme aj zaplatiť. Dobrovoľníkov odmieňame prírodninami (syry, tvarohy, iné výstupy z chovu a med), prípadne dielami (knihy a nahrávky) a ako vidíme v poslednom príspevku, odmeniť sa môžeme aj vhodnou píšťalou. Keďže ide o čas pred mrazmi, čím skôr, tým lepšie. Okrem mužských sa zídu i ženské ruky – nielen na veci súvisiace so stavaním, ale napríklad aj na zber a spracovanie jabĺk (vyrábame mušty a prípadne detské výživy).
 
Podlahu polozemnice by sme mali robiť tento víkend – 4.-6. 11. Večer v sobotu – Obrad a piesne duší predkov. Inak pracujeme v podstate každý deň.
Záujemcovia sa môžu hlásiť na obvyklom čísle: 0907 740 868

Trvalý odkaz: https://www.zemosvet.sk/kde-je-vola-tam-je-cesta

1 komentár

  • Baša Dorčíková on 08.11.2022 at 10:06
  • Odpoveď

  Ahoj Žiarislav,
  Už som v minulosti písala ohľadne dobrovoľníckej práce, no časovo to nevyhovovalo. Momentálne som v Anglicku ale v decembri sa chystám stráviť čas na Slovensku a rada by som v tomto projekte pomohla, čím by sa dalo. Potrebovala by som len nejaký (podľa možnosti teplý) pelech na prespatie.
  Rada sa podelím so sebou a niečo tiež naučím. Som všeobecne priemerne útočná a skúsila som už aj rôzne náradie používať, aj tadelaktovú omietku som robila, či lupienkovou pílkou rezala, alebo varila pre väčší počet ľudí. Rada mám príležitosť prebudiť kreativitu keďže trošku vo mne ešte spí, rada si zaspievam a zabubnujem.
  Ak by sa ti zišli ruky v decembri, daj mi vedieť. Som časovo flexi.
  S pozdravom krásneho dňa,
  Baša

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude uverejnená.