Kde je vôľa, tam je cesta

Prišli pred pár dňami, odišli dnes. Pomohli rezať a štiepať drevo, stavať stojky do hospodárskeho kolostanu. A veľkú časť dňa strávili rozpravami. Ráno i večer sme hrali na gitary, píšťaly a husle. A – spievali – známe, novodrevné, ba aj tajné piesne. A v chatke sme mali aj čítačku básní. Nakoniec – ako to už býva zvykom – sa zbalili. A človek im dal vybrať. Aj na znak priateľstva, i vďaky v tomto obojstrannom, vzájomnom a prajnom spojenectve. Knihy, nahrávky a – v posledný deň sme vŕtali aj píšťaly. Túto koncovku – neverili, že sa to dá stihnúť – človek dokončil v poslednej minúte pred odchodom. Vyrobil ju z dlhodobo sušeného dreva. Ešte ju vylial ľanovým olejom, urobil pozdrav, chválu a odovzdal ju Dobroslavovi. Na cestu.

Pravdaže, človek by mohol vyrobiť hudobné nástroje, tie predať, za utŕžené peniaze objednať robotníkov, a bolo by vystarané. Lenže tak to necíti. Na vedomeckom stredisku by mali pracovať tí, ktorí poznajú jeho hodnotu a význam. Pravda, mnohí si azda netrúfajú. Že to nevedia, ale to nie je také podstatné. Človek niekedy nič nevedel z toho, čo všetko robí a naučil sa. Kde je vôľa, tam je cesta.

Stavanie vedomeckého strediska si vyžaduje rýchly postup. Potrebujeme dokončiť základy na drevenicu – človek môže murovať keď má aspoň jedného pomocníka, aby to išlo v čase. Okrem toho dnes začína robiť okop na chatke ktorá má povahu polozemnice a aby do nej v prívalových dažďoch nemohla natiecť voda, rozhodol sa vymurovať ju pod prahom. Ďalej treba spraviť nejaké dokončievačky základov na spoločenskom dome, ktorý stojí a slúži, ale hotový isto nie je a ďalšia vec je murovanie na pivničnej stavbe, ktorej jeden diel bude slúžiť aj ako polozemná kováčska vyhňa. Základné veci by sa mali stihnúť pred mrazmi, aby nepukalo murivo. A hlavne na drevenici – treba jednak vyrovnať a „žabou“ vybúchať podlahu a na to dať pevné pojivo, ktorým sa musí podlaha vyliať pred mrazmi. Takže na to použijeme miešačku obyčajnú i traktorovú miešaciu lyžicu, aby to malo spád. Popri tom človek začal stavať jeden zabezpečovací prístrešok. Jediné, čo je treba na to, aby práce v obrodnom stredisku postupovali v čase, sú dobrovoľníci, pričom šikovníkom s majstrovskými schopnosťami môžeme aj zaplatiť. Dobrovoľníkov odmieňame prírodninami (syry, tvarohy, iné výstupy z chovu a med), prípadne dielami (knihy a nahrávky) a ako vidíme v poslednom príspevku, odmeniť sa môžeme aj vhodnou píšťalou. Keďže ide o čas pred mrazmi, čím skôr, tým lepšie. Okrem mužských sa zídu i ženské ruky – nielen na veci súvisiace so stavaním, ale napríklad aj na zber a spracovanie jabĺk (vyrábame mušty a prípadne detské výživy).
 
Podlahu polozemnice by sme mali robiť tento víkend – 4.-6. 11. Večer v sobotu – Obrad a piesne duší predkov. Inak pracujeme v podstate každý deň.
Záujemcovia sa môžu hlásiť na obvyklom čísle: 0907 740 868

Trvalý odkaz: https://www.zemosvet.sk/kde-je-vola-tam-je-cesta

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude uverejnená.