Gazdovská zoznamka, oštiepky, množenie kríkov a hudba

Odpovede ku Zhromaždeniu Gazdovskej obrody r.18:

Aké budú hudobné vystúpenia?

– Bude tam nová speváčka a pesničkárka – Oxyi, ktorá nedávno vydala svoje prvé CD. Na to by sme chceli upozorniť. Ďalej – Nany Hudáka už mnohí poznajú. Žiarislava a Bytosti tiež. Novinka je Erik Krajňák, ktorý najnovšie so skupinou hrá, po svojom tiahlom zahraničnom pobyte. No a Kučeravý javor je horehronská ľudová hudba, na tú sa tiež tešíme. Rátame s tým, že k polnoci to bude veľmi spevavé, dnu, i von.

V čom budú iné prednášky, oproti minulým rokom?
– Napríklad v prejave – nebude len „dataprojektorový“, ale aj telesne iný – chystáme napríklad telesné hnietenie oštiepkov, ukázanie včelárskych pníkov, ponáranie ríbezľových kríkov, štepenie stromčekov s nožom a štepárskou páskou, „druganie“ , teda pradenie ovčej vlny vo vode, všetko naozaj. Premietané bude len k tomu.

Je niečo, čo ste neohlásili?

Práca s hlinou, ktorá sa môže premietnuť aj do výtvarníctva. Po minulomesačnom vedomeckom výtvarníctve sme si istí, že môžeme aj maľovať hlinkami na telo alebo na odev napríklad rastlinné a iné hospodársky významné vzory vrámci pôvodného prírodného dedičstva a aj novotvorby. Záleží od ľudí a od ich tvorivosti. Hlinami preto, lebo hlina je to živel zeme a ten je pre gazdovanie predsa podstatný 🙂 .

Aký bude časový rozpis, o ktorej sa v sobotu začína?

9:00 – zapísanie účastníkov, príprava výstav, udomácnenie,…

10:00 prvá prednáška – každá ďalšia prednáška začína o 50 minút neskôr. TU je celý časový rozpis podujatia

14:00 – spoločný obed pre tých čo si ho objednali hore na salaši – halaši – polhodinová prestávka. Tí, čo si neobjednali, môžu si doobjednať ešte ráno pri príchode. Tí, čo chcú iné, ako ponúknuté (viď podujatia) môžu zájsť na obed dole do reštaurácie.

Vstupné je rozdelené do niekoľkých skupín – vstupné pre deti platí pre ako staré deti?

Dieťa zavesené na rodičovi – je na celú zodpovednosť toho rodiča a má vstup zadarmo.

Vzhľadom na priestorové rozostavenie deti majú polovičné vstupné – odporúčame však – ak to rodič mimoriadne nezabezpečuje – nebrať deti do 6 rokov – toto podujatie nie je svojím zameraním vhodné pre malé deti a nie je tam ani miesto pre ich hry – budeme v jednej veľkej miestnosti – ak nerátame objednané izby a ďalšie budovy zariadenia (reštaurácie), nebude tam teda miestnosť na hry malých detí, ako sme zvyknutí  na vedomeckom vzdelávaní. Môžu sa hrať (deti) vonku, ale bude ešte dosť chladno (okolo nuly). Zbojská je asi v nadmorskej  výške 700 m. Rodičia sú za svoje deti úplne zodpovední a mali by zabezpečiť ich prítomnosť, keďže program nie je detský:  Prednášky, trh a výmena vrúbľov a výrobkov, večerné hudobné vystúpenia s tancovačkou – to nie je bežný program pre deti v predškolskom veku. Zas keď je dieťa prispôsobivé, tak sa to dá. Možno aj pestovať.

Hlásiť sa či nehlásiť? Možno prísť len tak?

Keď ste sa doteraz neprihlásili, už sa ani nemusíte, spravili sme odhad, mali by sme sa pomestiť. Prihlášku si môžete vypísať aj na mieste.

Je možné na podujatí fotiť a natáčať?

Svoje osobné snímky s tvárami seba a svojich priateľov si môže každý zabezpečiť. Avšak každý má právo na autorizáciu svojich záberov takže treba k tomu  pristupovať s dodržaním slušnosti a autorského práva. Takže ľudí, s ktorými ste sa nedohodli, určite nefoťte. Najlepšie sa v otáznych veciach obrátiť na usporiadateľov. Usporiadatelia zabezpečili zodpovedného fotografa a aj kameramana pre prípad zostrihu záberov, ktoré redakcia RC vyberie na predstavenie v krátkom pásme, k čomu sa môžu vyjadriť zúčastnení v rozprave o podujatí. V zásade sa však tieto veci nevymykajú z bežných slušných spôsobov.

Ako bude prebiehať plánovaná zoznamka?

Prítomní hospodári a záujemcovia o hospodárske výrobky, výmenu, či inú pomoc, tiež záujemcovia o kúpy a ponuky susedských pozemkov a o iné vzťahové záležitosti,  vypíšu si lístok vrátane toho, čo ponúkajú, alebo hľadajú. Mimochodom, medzi „iné vzťahové záležitosti“ môže patriť aj hľadanie si životného súputnika – súputníčky. Vieme, že nájsť si partnera, či manžela pre prírodný život nemusí byť vec jednoduchá a preto navrhujeme zvážiť, akým, spôsobom by sa mohla takáto ponuka vyjaviť. Napríklad – „gazda hľadá gazdinú“ a „gazdiná hľadá gazdu“ má jednotnú skratku „GAG“ (gé-á-gé), takže dávame na zváženie. Lenže – aj ponuka z úrody, požiadavky na kúpu, či výmenu, iná hospodárska spolupráca – to všetko sú ponuky a dotazy na gazdovskú zoznamku, čo by mohol byť akési hospodárske rýchlopredstavenie. Cez prestávky medzi prednáškami uvádzačka bude čítať údaje na lístkoch a prítomní sa môžu pohybom ruky, otočením k prítomným a podobne predstaviť. V sobotu na väčšie predstavovanie čas nebude, ak nerátame samozrejme osobné rozhovory, ktoré sú aj vďaka tomuto základnému predstaveniu možné a vítané. V nedeľu je pre tých, ktorí ostanú, na ďalšiu spoluprácu otvorený gazdovský kruh, kde bude na vzájomné predstavovanie sa viac času. .

Na vzájomné predstavenie sme pripravili malý dotazníček, ktorý si môže každý, kto chce byť predstavený, vyplniť vopred a odovzdať pri vstupe, alebo si ho vyplní namieste pri vstupu a odovzdá.

Tu je DOTAZNÍČEK ZOZNAMKY GAZDOVSKEJ OBRODY

Čo bude na podujatí prístupné? Akí prídu výrobcovia? Zatiaľ máme nahlásené toto:

Z rastlinných výpestkov a výrobkov: ovocné mušty, sušené jablká, prírodné hroznové víno a medovina, bylinky, výrobky z konopy siatej, bylinkové tinktúry, sušené huby, ľubovníkový olej….

Zo živočíšneho odvetvia prinesú gazdovia syry, maslo, vajcia, mäsové výrobky, jazvečiu masť

Remeselníci prinesú napríklad oblečenie z ľanu, odevy z ovčej vlny, ľanové tašky,drevené lyžice, píšťaly, fujary, šperky (cín, drevo, iné…) ručne vyhotovené vrece, slamienky na chlieb, prírodné mydlá,…

No a zo živých výpestkov tu budú vrúble ovocných odrôd a zaštepené ovocné stromky starých odrôd na vysoko-kmenných podpníkoch, sadenice ríbezlí a odrezky,  semená, cibuľky, dokonca aj bavlník.

Predaj zvierat – ponuka na fotografiách – na nástenku GO

Budú tu spoločnosti – domáci Rodný kruh s prírodným hospodárskym hnutím Gazdovská obroda, Ekotrend Slovakia – so svojou Radnicou – poradní miesto pre mladých začínajúcich gazdov, Škola přírodního stavitelství a Živého ekomuzea z Javorníka (ČR), Ekocentrum Bylinka pod lipkou z Hrušova, a možno ďalší …

Ešte sa môžu prihlásiť ďalší výrobcovia, aj keď miesta je málo, ale určite sa dobrých gazdov vmestí veľa.

 

SPOLOČNÝ HODOVNÝ GAZDOVSKÝ STôL – otvorený po 18. 00. hod. s výpestkami z gazdovských dvorov a toho, čo prinesieme na SLÁVNOSŤ GAZDOVSKEJ JARI !

Všetky správy k podujatí nájdete TU

Trvalý odkaz: https://www.zemosvet.sk/gazdovska-zoznamka-ostiepky-mnozenie-krikov-hudba

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude uverejnená.